Dlaczego cieszysz się jak wariat, gdy Twoja drużyna wygrywa, i jesteś bliski płaczu, gdy jest wręcz przeciwnie? Dr Daniel Wann, psycholog sportowy z Murray State University, i prof. Susan Krauss Whitbourne, neurolog z UMass Amherst, wyjaśniają, co się dzieje z ciałem kibica.
MH2016-07-01
fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
1. Rozstawienie
REKLAMA
Wszystko zaczyna się, gdy w tabeli rozgrywek zaznaczasz nazwę swojej drużyny. Niby nic, ale od tej chwili każde zwycięstwo lub remis Twoich faworytów albo porażki rywali sprawiają, że mózg produkuje więcej dopaminy – hormonu zwiększającego pobudzenie – i dlatego czujesz się dobrze.
2. Instynkt rywalizacji
Nie musisz się wcale jakoś wybitnie znać na piłce czy koszu, żeby kibicować. Wystarczy, że widzisz piłkę w siatce i już – każdy gol, każdy kosz, każda bramka wbita przez Twój klub podbija Ci poziom dopaminy, tak że Twój mózg zaczyna świecić jak tablica wyników.
REKLAMA
REKLAMA
3. Zostajesz członkiem plemienia
REKLAMA
Czy to na stadionie, czy przed TV, gdy pada bramka, przybijasz piątki i poklepujesz się po plecach również z nieznajomymi. Kontakt cielesny podnosi poziom oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego za poczucie wspólnoty. To pierwotny instynkt. Jesteśmy jak wilki: przynależność do stada zwiększa szanse przetrwania.
W czasie meczu skacze tętno oraz poziom adrenaliny i testosteronu. Gdy Twoi przegrają, krzywe wzrostu załamują się gwałtownie i pojawiają się wahania nastroju: od śmiechu, przez agresję, aż po płacz. Zwycięstwo to nagroda w postaci gwałtownego wzrostu poziomów hormonów szczęścia: endorfiny i dopaminy.
REKLAMA
REKLAMA
5. Wysoka stawka
REKLAMA
W finale stawka jest już tak wysoka, że przestajesz myśleć racjonalnie. Gdy przegrają, obwiniasz wszystkich (np. sędziów, pogodę), tylko nie zawodników. To Twoja reakcja obronna. Bo przyznając, że to oni nie dali rady, to tak jakbyś ponosił osobistą porażkę. Wygrali? To TY wygrałeś!!!
MH 05/2016
Komentarze
(1)
ZOBACZ KOMENTARZE
Dlaczego cieszysz się jak wariat, gdy Twoja drużyna wygrywa, i jesteś bliski płaczu, gdy jest wręcz przeciwnie? Dr Daniel Wann, psycholog sportowy z Murray State University, i prof. Susan Krauss Whitbourne, neurolog z UMass Amherst, wyjaśniają, co się dzieje z ciałem kibica.<br /><br /><a href="/zdrowie/Co-sie-dzieje-w-ciele-kibica,8086,1"></a> Mens Health, 2016-07-01 14:38:15
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Choć wygląda rozpustnie, jest źródłem zdrowych tłuszczów wspomagających regenerację.
REKLAMA
Ups... widzimy, że masz AdBlocka.
Nasz serwis jest dostępny całkowicie bezpłatnie, ale żeby taki mógł pozostać, musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz naszą pracę, dodaj tę stronę do wyjątków. Nie musisz wchodzić w ustawienia przeglądarki. Wystarczy kliknąć poniżej.
Komentarze
Mens Health, 2016-07-01 14:38:15
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?