[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.9

Co się dzieje, gdy: zostaniesz znokautowany

Nie tylko Muhammad Ali potrafi znokautować. Ubity śnieg, otwarta szafka w kuchni albo murawa też to potrafią. Wystarczy zdrowo grzmotnąć głową. 

Nokaut fot. shutterstock.com
1. Odbijany

Potrząśnij mocno jajkiem, a potem je rozbij. Zobaczysz, że żółtko przestanie mieć tak wyraźne granice, jak zazwyczaj. Mniej więcej to samo dzieje się z mózgiem, gdy głowa zderza się z czymś twardym, na przykład z kolanem innego zawodnika. W rezultacie kilka milionów szarych komórek ulega uszkodzeniu. W mózgu powstaje więc spory bałagan. Przerażony? Niepotrzebnie. W mózgu jest tych komórek kilkadziesiąt miliardów.

2. Co się stało?

Zamroczenie wskutek urazu trwa zazwyczaj zaledwie kilka, kilkanaście sekund. Ale taki wstrząs powoduje, że w neuroprzekaźnikach następuje krótkie spięcie i mózg nie ma jak zapisać najświeższych danych z Twojego osobistego RAM-u. W rezultacie nie pamiętasz, co się wydarzyło tuż przed ciosem/upadkiem. American Academy of Neurology zaleca, by po jakimkolwiek przypadku utraty świadomości nie uprawiać sportu tak długo, aż objawy nie znikną na co najmniej tydzień.

3. Aleosochodzi?

Czy wtrząśnienie mózgu (bo to o nim tu mowa) jest poważne? Jeśli masz ewidentne kłopoty z przypomnieniem sobie własnego nazwiska, płytko oddychasz, wymiotujesz albo masz kłopoty z wyraźnym mówieniem – wezwij pogotowie. Jeśli inne objawy utrzymują się dłużej niż 15 minut – też idź do lekarza.

4. Żywy robot

Nogi sztywne jak u zepsutego robota, krok niepewny i ewidentne zaburzenia orientacji? To skutek tego, że mózg próbuje w trybie awaryjnym przywrócić wyższe funkcje mózgowe. Tak prymitywne funkcje, jak koordynacja ruchowa, muszą poczekać. Nie wpadaj w panikę, jeśli nie możesz przejść po linii prostej – za pół godziny wszystko powinno wrócić do normy.

5. Kochanie, co z Tobą?

Uszkodzenie mózgu w wyniku wstrząśnienia może spowodować przejściową huśtawkę nastrojów i obniżenie libido. Zamiast na siłę udowadniać partnerce, że jesteś nadal facetem z jajami, pooglądaj sobie proste komedie albo filmy akcji. Najwyżej rozpłaczesz się w nieodpowiednim momencie. Po kilku dniach wrócisz do normy. 

REKLAMA
 

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij