Co się dzieje, gdy złamiesz kość?

Każde złamanie kości to poważne wyzwanie dla rekonstrukcyjnych sił Twojego organizmu. Dowiedz się, co robić, żeby wszystko dobrze i szybko się pozrastało.

złamanie kości shutterstock.com
fot. Shutterstock

1. Trrach!

REKLAMA

Wyobraź sobie, że jesteś na snowboardzie. Jedziesz, a tu nagle – wiadomo – drzewo gwałtownie wbiega Ci pod deskę. Błysk i... No właśnie – złamanie, czy nie? Tak naprawdę złamanie jest trudno zdiagnozować: najczęściej trzeba zrobić prześwietlenie, żeby mieć pewność.

Ale jeśli masz wielkiego siniaka, kończyna Ci spuchła, dziwnie się rusza albo mdlejesz, prawdopodobieństwo złamania jest spore. 

ZOBACZ: 13 patentów na mocne kości

2. Siniak

Twoja noga zaczyna sinieć. Złamana kość uciska okoliczne tkanki i powoduje krwotok – to właśnie jest siniak, przez lekarzy nazywany krwiakiem.

W tym samym czasie organizm musi wytworzyć nowe naczynia krwionośne, którymi krew może dotrzeć do miejsca złamania i dostarczyć do kości substancje niezbędne do jej odbudowania. 

3. Zmartwychwstanie

Zanim jednak zaczniesz budowę, najpierw trzeba posprzątać. Kilkumilimetrowe fragmenty kości z obu końców złamania obumierają. W tym miejscu pojawiają się osteoklasty, które „zjadają” uszkodzone i martwe komórki kości, w ten sposób oczyszczając pole dla nowych komórek.

ZOBACZ TEŻ: Pierwsza pomoc z dala od szpitala

 

REKLAMA

REKLAMA

4. Pożar w kości

REKLAMA

W ciągu ośmiu godzin od złamania w tkankach położonych wewnątrz kości rozpoczyna się proces zapalny. Nie przejmuj się, to właśnie początek gojenia. Twój układ odpornościowy zwiększa dostawy krwi. Lepiej nie łykaj wtedy środków przeciwzapalnych, bo Twoje kości, zamiast się zrastać, będą się o siebie ocierały. 

5. Rusztowanie

Teraz rozpoczyna się właściwy proces zrastania. Komórki zwane fibroblastami zaczynają tworzyć coś w rodzaju rusztowania, zwanego w medycynie macierzą. Ma ono postać sieci z wapnia, chrząstki i kolagenu.

Wapń zapewnia sztywność, a kolagen elastyczność. Nowa tkanka jest jednak nadal krucha. Na szczęście, mając ból złamania świeżo w pamięci, raczej nie przeciążysz tej kości. 

6. Feniks z popiołów

Teraz dobra wiadomość. Po półtora roku Twoja kość będzie w tym miejscu mocniejsza niż była przed złamaniem. Pod warunkiem że w tym czasie nie przegniesz z alkoholem. "Procenty" wypłukują z organizmu wapń, który jest niezbędny w tej odbudowie. Zatem, kiedy wreszcie dokuśtykasz do baru, zamiast podwójnej whisky z lodem, zamów szklankę mleka. Po cichutku.

 

REKLAMA