[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Co się dzieje, gdy złamiesz kość?

Każde złamanie kości to poważne wyzwanie dla rekonstrukcyjnych sił Twojego organizmu. Dowiedz się, co robić, żeby wszystko dobrze i szybko się pozrastało.

złamanie kości fot. Shutterstock
1. Trrach!

Wyobraź sobie, że jesteś na snowboardzie. Jedziesz, a tu nagle – wiadomo – drzewo gwałtownie wbiega Ci pod deskę. Błysk i... No właśnie – złamanie, czy nie? Tak naprawdę złamanie jest trudno zdiagnozować: najczęściej trzeba zrobić prześwietlenie, żeby mieć pewność.

Ale jeśli masz wielkiego siniaka, kończyna Ci spuchła, dziwnie się rusza albo mdlejesz, prawdopodobieństwo złamania jest spore. 

2. Siniak

Twoja noga zaczyna sinieć. Złamana kość uciska okoliczne tkanki i powoduje krwotok – to właśnie jest siniak, przez lekarzy nazywany krwiakiem.

W tym samym czasie organizm musi wytworzyć nowe naczynia krwionośne, którymi krew może dotrzeć do miejsca złamania i dostarczyć do kości substancje niezbędne do jej odbudowania. 

3. Zmartwychwstanie

Zanim jednak zaczniesz budowę, najpierw trzeba posprzątać. Kilkumilimetrowe fragmenty kości z obu końców złamania obumierają. W tym miejscu pojawiają się osteoklasty, które „zjadają” uszkodzone i martwe komórki kości, w ten sposób oczyszczając pole dla nowych komórek.

 

REKLAMA

fot. Dave Kreiger
4. Pożar w kości

W ciągu ośmiu godzin od złamania w tkankach położonych wewnątrz kości rozpoczyna się proces zapalny. Nie przejmuj się, to właśnie początek gojenia. Twój układ odpornościowy zwiększa dostawy krwi. Lepiej nie łykaj wtedy środków przeciwzapalnych, bo Twoje kości, zamiast się zrastać, będą się o siebie ocierały. 

5. Rusztowanie

Teraz rozpoczyna się właściwy proces zrastania. Komórki zwane fibroblastami zaczynają tworzyć coś w rodzaju rusztowania, zwanego w medycynie macierzą. Ma ono postać sieci z wapnia, chrząstki i kolagenu.

Wapń zapewnia sztywność, a kolagen elastyczność. Nowa tkanka jest jednak nadal krucha. Na szczęście, mając ból złamania świeżo w pamięci, raczej nie przeciążysz tej kości. 

6. Feniks z popiołów

Teraz dobra wiadomość. Po półtora roku Twoja kość będzie w tym miejscu mocniejsza niż była przed złamaniem. Pod warunkiem że w tym czasie nie przegniesz z alkoholem. "Procenty" wypłukują z organizmu wapń, który jest niezbędny w tej odbudowie. Zatem, kiedy wreszcie dokuśtykasz do baru, zamiast podwójnej whisky z lodem, zamów szklankę mleka. Po cichutku.

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij