Objawy przejedzenia: co się dzieje, gdy zjesz za dużo

Każdemu zdarza się od czasu do czasu wrzucić na talerz nieco za dużo. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.

Przejedzenie shutterstock.com
fot.

1. Palące pragnienia

Wielka porcja bigosu, zwłaszcza w mroźny i wietrzny dzień, jest jak wizyta nieba w jamie ustnej. Niestety, tłuste posiłki mogą wywołać zgagę, czyli cofnięcie się kwaśnej treści żołądka do przełyku, gdzie piecze i pali. Jeśli zdarza Ci się to sporadycznie, sięgnij po leki zobojętniające, np. Rennie, Ranigast, Maalox czy Manti. Jeżeli jednak problem się powtarza, lepiej idź do lekarza, bo długotrwałe stosowanie tych leków może doprowadzić do biegunki lub zaparć.  

2. Przez żołądek do serca?

Owszem, to przysłowie może się sprawdzać, ale gdy spróbujesz dostarczyć do serca za dużo naraz, raczej go nie wzmocnisz, a wręcz przeciwnie – zaszkodzisz. Obfity posiłek powoduje wydzielanie norepinefryny, która z kolei sprawia, że ciśnienie gwałtownie rośnie. Jak wykazało badanie amerykańskiego departamentu do spraw weteranów, zawały serca zdarzają się czterokrotnie częściej po obżarstwie. Jeżeli więc masz np. nadciśnienie, jedz mniejsze porcje, albo chociaż rób dłuższe przerwy między posiłkami.

3. Poobiednia drzemka jest OK

Najadłeś się i robisz się senny. Ogarnia Cię błogie lenistwo. Nie! To nie lenistwo, to fizjologia, a konkretnie neurofizjologia. Jak wynika z badań uczonych z University of Manchester, po zjedzeniu posiłku komórki w mózgu, odpowiedzialne za utrzymywanie nas w stanie gotowości, wyłączają się, więc nic dziwnego, że chce Ci się spać. Sen po posiłku to jednak prosta droga do nadwagi, więc wybierz się lepiej na spacer. Żeby nie zasnąć w marszu, napij się przed wyjściem. Pamiętaj, że jednym ze sposobów odgonienia senności jest odpowiednie nawodnienie. Najlepiej napojem izotonicznym. Kawa też pomoże, ale na krócej.

4. Ops, wypsnęło mi się...

Właściciele psów mają lepiej; zawsze mogą zwalić winę na kundla. Jeśli nie masz czworonoga, zwróć większą uwagę na to, co i jak jesz. Pierwsze, co robi Twój żołądek po napełnieniu, to pozbywa się niepotrzebnych gazów, czyli np. tego całego powietrza, które połknąłeś, gadając zawzięcie podczas jedzenia czy żując gumę. Jeżeli więc często czujesz się, jakbyś połknął balon, jedz wolniej, dokładniej żuj, przestań palić i nie żuj gumy. A w nagłych wypadkach sięgnij np. po Espumisan albo Gastop. Są dostępne bez recepty i działają szybko.

5. Coś Ci leży na wątrobie?

Przeładowanie brzucha jedzeniem, zwłaszcza tłustym i ciężkostrawnym, a to się często zdarza podczas świąt, obciąża też wątrobę i trzustkę. Gdy jest przeciążona, możesz odczuwać coś w rodzaju rozpychania, jakby wątroba nagle spuchła. Pojawiają się też nieprzyjemne bóle w prawym boku. Żeby do tego nie dopuścić, staraj się jeść mniejsze porcje, nie przesadzać z alkoholem, kawą i unikaj tłustych, smażonych mięs. Jeżeli już Ci się przytrafiło, możesz sięgnąć po Raphacholin albo Hepatil – pomogą wątrobie i Tobie. 

 

REKLAMA