Zarwana noc zwiększa poziom stresu
Cztery godziny snu co noc przez miesiąc wystarczy, żeby zmniejszyć wydzielanie tyreotropiny (hormonu sterującego tarczycą). W rezultacie rośnie poziom kortyzolu, co powoduje przyspieszony rozkład węglowodanów, białek i tłuszczów, żeby jak najszybciej udostępnić zapasy energii.
Niestety, ten proces jest jak przemarsz wojsk – po drodze niszczy wszystko, powodując stres, podwyższone ciśnienie, a w najgorszym przypadku nawet zawał.
ZOBACZ TEŻ: Sowa czy skowronek? Ranne ptaszki nie zawsze mają lepiej
Za mało snu zakłóca metabolizm cukrów
Po kilku, kilkunastu nieprzespanych nocach organizm zaczyna słabiej sobie radzić ze swoimi podstawowymi zadaniami. Zwalnia metabolizm cukrów – czasami nawet do poziomu, jaki obserwuje się w cukrzycy.
Organizm potrzebuje nawet 40% więcej czasu, zanim poziom cukru się unormuje. Żeby zmniejszyć ryzyko niedosypiania, unikaj kawy po godzinie 16.
Nieprzespana noc to sine worki pod oczami
Całą noc usypiałeś dziecko i rano masz oczy jak, nie przymierzając, panda? To efekt zmiany zawartości wody w skórze – czerwone naczynia krwionośne stają się wyraźniejsze, nadając skórze sinawy odcień.
Brak odpowiedniej dawki snu sprawia też, że oczy stają się suche i piekące. Na krótką metę pomogą Ci krople, np. Visine, które obkurczają naczynia krwionośne w oku, lepszym sposobem jest jednak krótka drzemka.
ZOBACZ TEŻ: Jak zasnąć szybciej
Komentarze
~lika, 2018-05-26 16:52:22
jugger, 2015-10-27 13:34:40
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?