Skutki zarwanej nocy

Jeśli akurat nie pracujesz do świtu, to w weekend bawisz się na imprezie do białego rana. Po tygodniu takiego życia, nawet gdy kładziesz się wcześnie, i tak zasypiasz dopiero około 4 nad ranem. Sprawdź, jakie negatywne skutki dla Twojego organizmu niesie ze sobą brak snu.

| Data aktualizacji: 2020-06-25
KieferPix 2014/shutterstock.com
fot. KieferPix 2014/shutterstock.com

Zarwana noc zwiększa poziom stresu

Cztery godziny snu co noc przez miesiąc wystarczy, żeby zmniejszyć wydzielanie tyreotropiny (hormonu sterującego tarczycą). W rezultacie rośnie poziom kortyzolu, co powoduje przyspieszony rozkład węglowodanów, białek i tłuszczów, żeby jak najszybciej udostępnić zapasy energii.

REKLAMA

Niestety, ten proces jest jak przemarsz wojsk – po drodze niszczy wszystko, powodując stres, podwyższone ciśnienie, a w najgorszym przypadku nawet zawał.

ZOBACZ TEŻ: Sowa czy skowronek? Ranne ptaszki nie zawsze mają lepiej

Za mało snu zakłóca metabolizm cukrów

Po kilku, kilkunastu nieprzespanych nocach organizm zaczyna słabiej sobie radzić ze swoimi podstawowymi zadaniami. Zwalnia metabolizm cukrów – czasami nawet do poziomu, jaki obserwuje się w cukrzycy.

Organizm potrzebuje nawet 40% więcej czasu, zanim poziom cukru się unormuje. Żeby zmniejszyć ryzyko niedosypiania, unikaj kawy po godzinie 16.

Nieprzespana noc to sine worki pod oczami

Całą noc usypiałeś dziecko i rano masz oczy jak, nie przymierzając, panda? To efekt zmiany zawartości wody w skórze – czerwone naczynia krwionośne stają się wyraźniejsze, nadając skórze sinawy odcień.

Brak odpowiedniej dawki snu sprawia też, że oczy stają się suche i piekące. Na krótką metę pomogą Ci krople, np. Visine, które obkurczają naczynia krwionośne w oku, lepszym sposobem jest jednak krótka drzemka.

ZOBACZ TEŻ: Jak zasnąć szybciej

REKLAMA

REKLAMA

kac Akos Nagy, shutterstock.com
fot. Akos Nagy, 2015, shutterstock.com

Niewyspanie pogarsza refleks i koordynację

Pod względem sprawności motorycznej i koordynacji ruchowej, niewyspanie jest jak alkohol. Nawet jeżeli śpisz 6 godzin, co wielu z nas zdarza się często, Twój czas reakcji ulega wydłużeniu, nie mówiąc już o takich wyczynach, jak parkowanie tyłem.

Sprawdź sobie kiedyś, jak Ci się parkuje tyłem po nieprzespanej nocce. Uczeni wyliczyli, że 17 godzin bez snu działa mniej więcej tak jak 0,5 promila alkoholu we krwi. Jeśli wstałeś o 7 rano, a za kółko wsiadasz o 1 w nocy, to właśnie jest ta sytuacja.

REKLAMA

REKLAMA

zmęczony kierowca, ziewanie Photographee.eu, shutterstock.com
fot. Photographee.eu, 2015, shutterstock.com

Zarwana noc osłabia koncentrację i pamięć

Sen jest dla Twojego mózgu tak samo niezbędny, jak restart dla komputera. Tylko częściej, bo komp może pracować nawet kilka miesięcy tylko się usypiając, Ty przynajmniej raz na dobę musisz spać. 

Sen pozwala zregenerować się neuronom w korze mózgowej , w tym również w płatach skroniowych, które są odpowiedzialne za mowę. To właśnie dlatego, im bardziej jesteś niewyspany, tym bardziej przypominasz jaskiniowca gadającego monosylabami.

REKLAMA

Co więcej, gdy nie śpisz, nie tworzą Ci się nowe połączenia między synapsami, które bardzo się przydają przy rozwiązywaniu nowych problemów. Po pewnym czasie bez snu, gdy zapytają Cię o nazwisko, zaczniesz się zastanawiać.

ZOBACZ TEŻ: Yerba mate - sposób na pobudzenie i koncentrację

REKLAMA

REKLAMA

Monkey Business Images 2013/shutterstock.com
fot. Monkey Business Images 2013/shutterstock.com

Od niedosypianie robisz się gruby

Nocne przesiadywanie przy kompie ma też zgubny wpływ na Twoją garderobę: po prostu z niej wyrastasz. Brak snu powoduje bowiem obniżenie poziomu greliny, odpowiedzialnej za uczucie głodu i obniżenie poziomu leptyny, która z kolei wysyła do mózgu sygnał, że jesteś już najedzony.

I to wcale nie w nocy, ale w ciągu dnia, kiedy dostęp do jedzenia jest jeszcze większy. Skutki – oczywiste. 

REKLAMA

 

REKLAMA