Co się dzieje, gdy zamarzasz

Z Dziadkiem Mrozem nie ma żartów. Jedyny prezent, jaki może Ci przynieść, to odmrożenia. Zobacz, jak działa ten podstępny starzec, żeby w porę zorientować się, że chce podrzucić Ci niebezpieczny suwenir. 

odmrożenia Shutterstock.com
Nie musisz wcale wchodzić na ośmiotysięcznik, żeby poczuć skutki odmrożenia.

1. Zwężenie naczyń krwionośnych

Na zewnątrz jest -20 °C, a na dodatek solidnie wieje. Organizm zwęża naczynia krwionośne w kończynach, palcach, uszach, nosie czy jądrach. Dzięki temu więcej krwi może być skierowane do korpusu chroniącego najważniejsze organy ciała, by utrzymać ich odpowiednią temperaturę.

2. Zamarzanie komórek

Bez wsparcia rozkosznie ciepłej krwi (prawie 37°C) temperatura skóry szybko spada. Już po 30 minutach płyny w komórkach skóry i wokół nich mogą zacząć zamarzać. Skóra staje się najpierw blada, a potem czerwienieje lub sinieje. Mogą pojawić się obrzęki i pieczenie. To odmrożenia 1. stopnia.  

Przeczytaj też: Co się dzieje, gdy zarywasz noce

3. Pęcherze

W miarę jak krew się schładza, trombocyty oraz czerwone krwinki twardnieją i przepływ krwi zwalnia. Doświadczasz odmrożeń drugiego stopnia. Zewnętrzna warstwa skóry zaczyna oddzielać się od środkowej, z naczyń włosowatych wypływa płyn surowiczy i tworzą się pęcherze. 

4. Martwica

Jeśli nie zaczniesz przeciwdziałać, odmrożenia sięgają coraz głębiej i przechodzą w formę trzeciego stopnia. W pęcherzach może pojawić się krew, a na powierzchni skóry martwica. Krew z każdą minutą płynie coraz wolniej i nie daje rady dostarczać do zagrożonych rejonów odżywczego tlenu. 

5. Odmrożenia głębokie

Martwica sięga coraz głębiej: obejmuje więzadła, mięśnie i kości. Bez tlenu tkanki umierają i może pojawić się zgorzel, czyli gangrena, oraz zakażenia bakteryjne. Skóra z czasem ciemnieje. To ostatni dzwonek, żeby szukać fachowej pomocy – inaczej odmrożenia mogą skończyć się amputacją. 

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze buty do biegania 2018

MH 02/2015

Zobacz również:
REKLAMA