[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Co się dzieje, gdy zamarzasz

Z Dziadkiem Mrozem nie ma żartów. Jedyny prezent, jaki może Ci przynieść, to odmrożenia. Zobacz, jak działa ten podstępny starzec, żeby w porę zorientować się, że chce podrzucić Ci niebezpieczny suwenir. 

odmrożenia Nie musisz wcale wchodzić na ośmiotysięcznik, żeby poczuć skutki odmrożenia.

1. Zwężenie naczyń krwionośnych

Na zewnątrz jest -20 °C, a na dodatek solidnie wieje. Organizm zwęża naczynia krwionośne w kończynach, palcach, uszach, nosie czy jądrach. Dzięki temu więcej krwi może być skierowane do korpusu chroniącego najważniejsze organy ciała, by utrzymać ich odpowiednią temperaturę.

2. Zamarzanie komórek

Bez wsparcia rozkosznie ciepłej krwi (prawie 37°C) temperatura skóry szybko spada. Już po 30 minutach płyny w komórkach skóry i wokół nich mogą zacząć zamarzać. Skóra staje się najpierw blada, a potem czerwienieje lub sinieje. Mogą pojawić się obrzęki i pieczenie. To odmrożenia 1. stopnia.  

REKLAMA

Przeczytaj też: Co się dzieje, gdy zarywasz noce

3. Pęcherze

W miarę jak krew się schładza, trombocyty oraz czerwone krwinki twardnieją i przepływ krwi zwalnia. Doświadczasz odmrożeń drugiego stopnia. Zewnętrzna warstwa skóry zaczyna oddzielać się od środkowej, z naczyń włosowatych wypływa płyn surowiczy i tworzą się pęcherze. 

4. Martwica

Jeśli nie zaczniesz przeciwdziałać, odmrożenia sięgają coraz głębiej i przechodzą w formę trzeciego stopnia. W pęcherzach może pojawić się krew, a na powierzchni skóry martwica. Krew z każdą minutą płynie coraz wolniej i nie daje rady dostarczać do zagrożonych rejonów odżywczego tlenu. 

5. Odmrożenia głębokie

Martwica sięga coraz głębiej: obejmuje więzadła, mięśnie i kości. Bez tlenu tkanki umierają i może pojawić się zgorzel, czyli gangrena, oraz zakażenia bakteryjne. Skóra z czasem ciemnieje. To ostatni dzwonek, żeby szukać fachowej pomocy – inaczej odmrożenia mogą skończyć się amputacją. 

MH 02/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij