[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.4

Co się dzieje, gdy zaciągasz się marihuaną?

Nie bierzemy udziału w sporze o legalizację. Przyglądamy się jednak, co dzieje się z Twoim organizmem podczas seansu z marihuaną. Niezależnie czy jesteś wielkim entuzjastą popularnego ziółka, czy nigdy nie miałeś skręta w ręku, warto wiedzieć, co na ten temat twierdzi nauka.

Marihuana fot. Stokkete 2015/Shutterstock
1. Wata w mózgu

Substancją czynną jointa jest tetrahydrokannabinol, który uwalnia dopaminę – jeden z hormonów szczęścia. Niestety, powoduje też otępienie, w którym użycie nawet tak prostego urządzenia, jak pilot do telewizora, staje się nie lada wyzwaniem. 

 

REKLAMA

REKLAMA

Marihuana fot. Deviant 2015/shutterstock
2. Czerwone oczy

W miarę jak receptory zaczynają reagować na przepływające przez ciało kanabinoidy, Twoje oczy robią się czerwone i ospałe, ale za to ciśnienie wewnątrzgałkowe (główny powód jaskry) obniża się. Niestety, wkrótce będziesz miał ochotę na jakiś niezdrowy, słodki napój. Po marihuanie drogi oddechowe się rozszerzają, ale ślinianki przestają produkować ślinę. Efektem jest pragnienie jak po trzech dniach marszu przez Saharę. 

 

REKLAMA

Marihuana fot. Dario Lo Presti 2015/shutterstock
3. Serce bije

Maszek tu, maszek tam i Twoje serca robi się zmachane. Pod wpływem THC rośnie ciśnienie krwi i tętno, co czterokrotnie zwiększa ryzyko ataku serca w ciągu pierwszej godziny od zażycia narkotyku. 

 

REKLAMA

REKLAMA

Marihuana fot. Atomazul 2015/shutterstock
4. Do utraty tchu

Przy paleniu marihuany powstaje 4 razy więcej dymu niż przy tytoniu. Znajduje się w niej też więcej wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), niebezpiecznych związków wywołujących zmiany nowotworowe w różnych tkankach, m.in. płucach. Wypalanie dwóch skrętów w weekend jest większym zagrożeniem dla zdrowia niż wypalanie jednego papierosa dziennie. 

 

REKLAMA

Marihuana fot. Stanimir G.Stoev 2015/shutterstock
5. Spalone wici

W nasieniu znajdują się receptory wrażliwe na tetrahydrohannabinol. Duże dawki THC pobudzają plemniki do działania, ale dzieje się to za wcześnie i za szybko. Plemniki „spalają się”, zanim dotrą do celu. Dla mężczyzn z małą liczbą plemników chroniczne nienasycenie może prowadzić do chronicznej bezpłodności. 

 

REKLAMA

REKLAMA

Marihuana fot. Nomad_Soul 2015/shutterstock
6. Wilczy głód

Kilka sztachów wystarczy, żeby dopadł Cię wilczy apetyt. Dzieje się tak, ponieważ marihuana uwalnia substancje zwane endokanabinoidami. Wiążą się one z receptorami podwzgórza, które są odpowiedzialne za to, ile jemy. Endokanabinoidy powodują wzrost apetytu. Nawet szynka z dżemem i cebulą wydaje się pyszna. 

 

REKLAMA

Marihuana fot. Nikita Starichenko 2015/shutterstock
7. Bez skurczów

THC przypomina anandaminę – substancję, która włącza receptory w systemie nerwowym. Badania pokazują, że palenie może złagodzić skurcze mięśni w takich chorobach, jak stwardnienie rozsiane czy parkinson. Ale to nie znaczy, że wystarczy zapalić skręta, żeby przestały Cię łapać skurcze w piątym secie tenisowego meczu.

 

Komentarze

 (5)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij