Co się dzieje, gdy: wymiotujesz

Pamiętasz, kiedy ostatnio klęczałeś spocony przed muszlą? Współczujemy, bo wiemy, że nie jest to rzecz, którą chciałoby się pamiętać. Nie pamiętasz? Też możliwe. Zobacz, co się z Tobą dzieje, gdy ściskasz się z ceramiką i co robić, żeby szybciej wrócić do zdrowia.

Wymiotowanie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Nudy, że aż mdli

Mdłości dają Ci znać, że za chwilę jeszcze raz zobaczysz swoje śniadanie. „Mózg wywołuje wymioty, żeby pozbyć się toksyn” – wyjaśnia dr Ian Turnbull z Great Western Hospital w Swindon. Kiedy wykryje truciznę – może to być wirus, nieświeże jedzenie czy 12 puszek Żywca – wywołuje mdłości/wymioty. Gazowane napoje neutralizują kwasy żołądkowe, a mięta i imbir łagodzą mdłości. Zostaw sobie trochę miętówek na trudne czasy. Ona na pewno to doceni.

2. Pora się wycofać

Mdłości nasilają się i zaczynasz mieć torsje. „Odruch wymiotny jest mechanizmem obronnym, który zapobiega przedostaniu się treści żołądka do tchawicy” – wyjaśnia dr Turnbull. Tak naprawdę silny odruch wymiotny ratuje Ci życie. Kiedy jesteś bardzo pijany, odruch wymiotny może w pełni nie zadziałać i istnieje ryzyko, że zachłyśniesz się własnymi wymiocinami. A to bardzo niebezpieczne – przekonali się o tym m.in. Jimi Hendrix i Jim Morrison.

3. Aż ślinka cieknie

Kiedy pojawiają się torsje, zaczynasz się ślinić jak pies na widok kości. To jeszcze jedna strategia obronna organizmu. „Kiedy jest ci niedobrze, kwasy żołądkowe przesuwają się ku górze razem z jedzeniem, które powinny trawić” – mówi dr Turnbull. Wydzielanie śliny chroni zęby przed kwasami niszczącymi szkliwo. Po wszystkim umyj zęby, żeby nie skończyć jak Shane Mac- Gowan.

4 Na lewą stronę

Masz torsje, ślinisz się i zginasz w pół nad toaletą, względnie butami. Żeby całkiem pozbyć się toksyn, żołądek dosłownie wciska się w przełyk. Po takich konwulsjach wnętrzności stają się bardzo delikatne, lepiej więc odłóż na razie pikantne jedzenie. Jeżeli już coś jeść, to raczej lekki bulionik.

5. Krew, pot i łzy

W trakcie wymiotów Twoje ciało musi się nieźle napracować. To tak stresująca czynność, że zaczyna działać układ nerwowy współczulny – serce zaczyna szybciej bić, źrenice się rozszerzają, pocisz się i kręci Ci się w głowie. To reakcja „walcz lub uciekaj” – zanim Twoje ciało zdecyduje, że już dość z siebie wyrzuciło, będziesz się czuć jak po dziesięciu rundach z Adamkiem. Posiedź chwilę nieruchomo w luźnym ubraniu i pooddychaj świeżym powietrzem.

6. Wysychanie

Utrata płynów to ostatnia rzecz, jakiej potrzebujesz. Wymioty odwodniły Cię i pozbawiły elektrolitów, soli i minerałów. To powoduje, że znowu robi Ci się niedobrze. Błędne koło. O dziwo – wcale nie masz ochoty teraz pić, zwłaszcza mleka. To akurat prawidłowa reakcja. Enzymy odpowiedzialne za trawienie mleka znajdują się w tkankach wyściełających żołądek. Właśnie wymiotowałeś, więc przez jakiś czas nie będziesz tolerować laktozy. Zamiast mleka, co 10-15 minut popijaj jakiś bogaty w elektrolity napój izotoniczny, np. Gatorade, Powerade albo Isostar. Małymi łyczkami.

MH 06/10 

Zobacz również:
REKLAMA