Co się dzieje, gdy: włos się jeży na głowie

W spadku po naszych gęściej owłosionych przodkach odziedziczyliśmy mechanizm, który kiedyś miał odstraszyć przeciwnika. 

Włos sie jeży na głowie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Włącz alarm

Gdy ciało migdałowate – obszar mózgu odpowiadający za emocje – wykrywa informację o zagrożeniu (to może być niedźwiedź na szlaku, ale równie dobrze przerażająca scena w filmie), wysyła sygnał ostrzegawczy do podwzgórza.

2. Strzał adrenaliny

Ostrzeżone podwzgórze uaktywnia układ współczulny, przestawiając Twój organizm na tryb „uciekaj albo walcz”. Włącza gruczoły nadnercza i sprawia, że do krwi zaczyna wydzielać się więcej adrenaliny i norepinefryny. Ta ostatnia przyspiesza bicie serca.

3. Zwarty i gotowy

Nawet jeśli jesteś twardzielem, Twoje ciało trochę panikuje. Oddech przyspiesza, zwiększone tętno sprawia zaś, że mięśnie dostają więcej tlenu, a uwolniona z nadnerczy adrenalina szybciej dociera do wszystkich części ciała. Również do skóry, w której znajdują się mięśnie przywłosowe.

4. Skurcze mikromięśni

Mięśnie przywłosowe to pasemka włókien mięśniowych między naskórkiem a podstawą mieszka włosowego. Są to mięśnie gładkie, a więc niezależne od Twojej woli. Napinają się pod wpływem hormonów stresu i... zimna. Rozluźniają się, dopiero gdy adrenalina opada lub temperatura wzrasta.

5. Gęsia skórka

Skurcz mięśni przywłosowych z jednej strony prostuje włosy, z drugiej przyciąga do środka naskórek wokół włoska. Tak powstają wypukłości zwane gęsią skórką. Ten mechanizm dzielimy z innymi zwierzętami, które w obliczu zagrożenia stroszą sierść, by wydawać się większe i groźniejsze. 

 

REKLAMA