[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ

Co się dzieje, gdy: włos się jeży na głowie

W spadku po naszych gęściej owłosionych przodkach odziedziczyliśmy mechanizm, który kiedyś miał odstraszyć przeciwnika. 

Włos sie jeży na głowie fot. shutterstock.com
1. Włącz alarm

Gdy ciało migdałowate – obszar mózgu odpowiadający za emocje – wykrywa informację o zagrożeniu (to może być niedźwiedź na szlaku, ale równie dobrze przerażająca scena w filmie), wysyła sygnał ostrzegawczy do podwzgórza.

2. Strzał adrenaliny

Ostrzeżone podwzgórze uaktywnia układ współczulny, przestawiając Twój organizm na tryb „uciekaj albo walcz”. Włącza gruczoły nadnercza i sprawia, że do krwi zaczyna wydzielać się więcej adrenaliny i norepinefryny. Ta ostatnia przyspiesza bicie serca.

3. Zwarty i gotowy

Nawet jeśli jesteś twardzielem, Twoje ciało trochę panikuje. Oddech przyspiesza, zwiększone tętno sprawia zaś, że mięśnie dostają więcej tlenu, a uwolniona z nadnerczy adrenalina szybciej dociera do wszystkich części ciała. Również do skóry, w której znajdują się mięśnie przywłosowe.

4. Skurcze mikromięśni

Mięśnie przywłosowe to pasemka włókien mięśniowych między naskórkiem a podstawą mieszka włosowego. Są to mięśnie gładkie, a więc niezależne od Twojej woli. Napinają się pod wpływem hormonów stresu i... zimna. Rozluźniają się, dopiero gdy adrenalina opada lub temperatura wzrasta.

5. Gęsia skórka

Skurcz mięśni przywłosowych z jednej strony prostuje włosy, z drugiej przyciąga do środka naskórek wokół włoska. Tak powstają wypukłości zwane gęsią skórką. Ten mechanizm dzielimy z innymi zwierzętami, które w obliczu zagrożenia stroszą sierść, by wydawać się większe i groźniejsze. 

REKLAMA
 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij