Co się dzieje, gdy: śmiejesz się do rozpuku

Idą dwa koty przez pustynię. Idą, idą... W końcu jeden z nich mówi: „Kurde, ja już nie ogarniam tej kuwety!”. Jeśli nie znałeś tego dowcipu, prawdopodobnie teraz się śmiejesz. Zobacz, co się dzieje z Twoim organizmem.   

Śmiech do rozpuku shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Złap żart

Wszystkie elementy dowcipu zostają zarejestrowane przez układ limbiczny – część mózgu, która odpowiada za emocje. Potem zostają one przetworzone przez płat potyliczny, który przypisuje odpowiednie znaczenie sygnałom wzrokowym, co pomaga „złapać” żart. Gdy już go złapiesz, wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Uzupełnisz ich zapas, zaglądając na stronę demotywatory.pl albo joemonster.pl. Polecamy. 

2. Tracisz oddech

Śmiech powoduje skurcz przepony i nie możesz złapać oddechu. W czasie ataku śmiechu śluz przemieszcza się w dół przełyku zamiast w dół tchawicy. To powoduje atak kaszlu, a nawet odruch wymiotny. W końcu łapiesz oddech, ale zakłócenie rytmu oddychania może wywołać czkawkę. Spróbuj wstrzymać oddech na 10 sekund. Powinno pomóc, choć niekoniecznie za pierwszym razem.

3. Krew krąży

Serdeczny śmiech jest dobry dla serca. Gdy dowiadujesz się, że najlepszą szminką dla teściowej jest superglue, naczynia krwionośne rozszerzają się, co zwiększa przepływ krwi w całym ciele. Krew odżywia tkanki, więc jeśli jest jej więcej, rany szybciej się goją. Zaobserwowano też, że zwiększony przepływ krwi wywołany śmiechem obniża poziom stresu o 35%, a ryzyko potencjalnie śmiertelnych skrzepów o 20%.

4. Płyną łzy

Nie bez powodu mówi się „uśmiałem się do łez”. Gdy się śmiejesz, oko zaczyna produkować łzy. Im bardziej się śmiejesz, tym więcej łez. Odpowiedzialny za to jest instynktowny mechanizm, który uruchamia kanaliki łzowe, gdy doświadczamy skrajnych emocji. Zazwyczaj powodem jest smutek, ale te same procesy mogą być zainicjowane przez intensywną radość.

5. Boli brzuch

Jeśli nie przestaniesz się śmieć, w końcu zacznie Cię boleć brzuch. Śmiech powoduje spazmatyczne skurcze mięśni brzucha, co przypomina serię intensywnych ćwiczeń i może doprowadzić do skurczu. Dlatego 10 minut śmiechu może zastąpić 15 minut treningu. Następnym razem, gdy śmiech doprowadzi Cię do bólu brzucha, nie zwijaj się w kłębek, tylko wygnij do tyłu, żeby rozciągnąć obolałe mięśnie.

6. Pęcherz pęka

Śmiech powoduje też nacisk na miednicę i pęcherz moczowy. Naprawdę długi, histeryczny śmiech może doprowadzić do krępującej sytuacji. W takich razach mówi się, że ktoś „posikał się ze śmiechu”. Jeśli chcesz tego uniknąć, poćwicz mięśnie miednicy. Połóż się na plecach i napnij mięśnie służące do trzymania moczu. Wytrzymaj 10 sekund, powtórz trzy razy, raz w tygodniu. Bonus: w łóżku też wytrzymasz dłużej. 

REKLAMA