Co się dzieje, gdy się zakochasz?

Znowu trafiła Cię strzała Amora. Nie możesz się skupić na pracy, nie śpisz nocami, wzdychasz i myślisz tylko o niej. Co się z Tobą właściwie dzieje? Precyzyjna diagnoza w artykule.

zakochana para fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
4. Rzuca Ci się na mózg

REKLAMA

Rezonans magnetyczny mózgów zakochanych studentów Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku wykazał, że na widok ukochanej/ ukochanego aktywność mózgu drastycznie rośnie. Rozszerzają sie też źrenice, a jak wynika z badań University of Chicago, rozszerzone źrenice są sygnałem podniecenia seksualnego.

To właśnie między innymi po rozszerzonych źrenicach zwierzęta rozpoznają, czy samiec/ samica jest gotowa do kopulacji. Zatem, wchodząc do knajpy pełnej dziewczyn, lepiej miej oczy szeroko otwarte.

5. Miłość jak narkotyk

Uczucie zakochania powoduje wydzielanie fenyloetyloaminy – obecnego w mózgu alkaloidu, powodującego uczucie euforii. Pochodne fenyloetyloaminy to między innymi amfetamina i ecstasy. Nic więc dziwnego, że kiedy jesteś zakochany, czujesz się, jakbyś był uzależniony od tej jedynej.

6. Miłość na wieki?

Niestety, z zakochaniem jest podobnie jak z jedzeniem – również ma datę ważności. Uczeni z Uniwersytetu w Pizie orzekli, że mniej więcej po trzech latach zakończenia nerwowe stają się niewrażliwe na działanie fenyloetyloaminy i pożądanie wygasa.

Na szczęście dla naszych żon, mniej więcej w tym samym czasie miejsce hormonów pożądania zajmuje oksytocyna – nazywana hormonem bliskości. I miłość trwa dalej.

STRONA 2 z 2
Zobacz również:
Siłownie znowu są otwarte, ale rok zawieszenia z pewnością nie pozostanie bez wpływu na przyszłość fitnessu. Pięciu specjalistów próbuje przewidzieć, jak potoczą się losy branży w świecie po pandemii.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA