Co się dzieje, gdy się zakochasz?

Znowu trafiła Cię strzała Amora. Nie możesz się skupić na pracy, nie śpisz nocami, wzdychasz i myślisz tylko o niej. Co się z Tobą właściwie dzieje? Precyzyjna diagnoza w artykule.

zakochana para fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Źródło miłości to pożądanie

Miłość wyrasta z seksualnego pożądania – sterowanego przez hormony uczucia – które nawet w najgorszą pogodę każe nam (i im też) ruszyć się z domu w piątkowy wieczór na poszukiwanie samicy do kopulacji.

REKLAMA

Pożądanie to instynkt, a w przypadku facetów stymuluje je głównie wzrok. Im kobieta bardziej nam się podoba, tym większe szanse, że się w niej zakochamy. Przymioty psychiczne są na dalszym miejscu.

ZOBACZ TEŻ: Jak zwiększyć poziom testosteronu - testujemy na sobie

Czujesz do niej miętę

"To, czy ktoś budzi nasze zainteresowanie, zależy też w dużym stopniu od zapachu jego ciała" – mówi Richard Robinson, psycholog z British Associacion for the Advancement of Science. Badacze z University of California odkryli, że sam zapach androstendionu (hormonu wydzielanego z męskim potem) powoduje poprawienie nastroju i zwiększenie libido u kobiet.

ZOBACZ TEŻ: Psychologiczne różnice płci

Serce bije mocniej

Naukowcy zaobserwowali, że już 15 minut po zetknięciu z zapachem płci przeciwnej u badanych wzrastało ciśnienie krwi i tętno. Jednocześnie w mózgu zaczynają się wydzielać monoaminy, między innymi serotonina i dopamina – to one sprawiają, że czujesz się lekki jak ptak i szczęśliwy.

STRONA 1 z 2
REKLAMA