Co się dzieje, gdy: mózg zamarza

Czasami, gdy wpakujesz do ust dużą porcję lodów, głowa zaczyna boleć, jakby ktoś Ci wbił w nią włócznię przeznaczenia. Zobacz, dlaczego tak się dzieje i dlaczego ból szybko mija. 

Zimno shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Wszystko zaczyna się w ustach

Gdy w upalny dzień odstoisz swoje w kolejce i włożysz w końcu do paszczy porcję zmrożonych lodów, spadek temperatury drażni gałąź szczękową nerwu trójdzielnego, zbierającą informacje m.in. z podniebienia. Nerw trójdzielny reguluje zaś dopływ krwi do mózgu.

2. Mózg głupieje

Nerw trójdzielny wysyła do tętnicy zaopatrującej w krew mózg sygnał: „Rozszerzaj się!”. W rezultacie do płata czołowego, odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji, dopływa duża porcja ciepłej krwi. Mózg odbiera to bowiem jako sygnał, że grozi mu zamarznięcie.

3. Ból zamiast przyjemności

Przez rozszerzoną tętnicę do zaopatrywanej przez nią przedniej części mózgu jest wpompowywane około 20% więcej krwi. Okoliczne tkanki puchną, rośnie ciśnienie wewnątrz czaszki, a receptory czuciowe podnoszą alarm, wysyłając informację o bólu.

4. Krzywisz się z bólu

Gdy twarz Ci się wykrzywia, sygnał bólowy „przebija” poprzednią informację o zimnie i nakazuje tętnicy ponownie się skurczyć, żeby dopływ krwi się zmniejszył. Jako że dodatkowa porcja krwi potrzebuje około 30 sekund, aby odpłynąć z mózgu, ból jeszcze chwilę trwa.

5. Powrót przyjemności

Uff, co za ulga. Nabierasz kolejną porcję i znów boli. Da się to zmienić. Oszukaj nerw, dociskając między kolejnymi łyżeczkami do podniebienia ciepły język. Zakończenia nerwowe nie zdążą odebrać informacji o zimnie i nie każą tętnicy ponownie się rozszerzać. 

 

REKLAMA