[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Co się dzieje, gdy: mózg zamarza

Czasami, gdy wpakujesz do ust dużą porcję lodów, głowa zaczyna boleć, jakby ktoś Ci wbił w nią włócznię przeznaczenia. Zobacz, dlaczego tak się dzieje i dlaczego ból szybko mija. 

Zimno fot. shutterstock.com
1. Wszystko zaczyna się w ustach

Gdy w upalny dzień odstoisz swoje w kolejce i włożysz w końcu do paszczy porcję zmrożonych lodów, spadek temperatury drażni gałąź szczękową nerwu trójdzielnego, zbierającą informacje m.in. z podniebienia. Nerw trójdzielny reguluje zaś dopływ krwi do mózgu.

2. Mózg głupieje

Nerw trójdzielny wysyła do tętnicy zaopatrującej w krew mózg sygnał: „Rozszerzaj się!”. W rezultacie do płata czołowego, odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji, dopływa duża porcja ciepłej krwi. Mózg odbiera to bowiem jako sygnał, że grozi mu zamarznięcie.

3. Ból zamiast przyjemności

Przez rozszerzoną tętnicę do zaopatrywanej przez nią przedniej części mózgu jest wpompowywane około 20% więcej krwi. Okoliczne tkanki puchną, rośnie ciśnienie wewnątrz czaszki, a receptory czuciowe podnoszą alarm, wysyłając informację o bólu.

4. Krzywisz się z bólu

Gdy twarz Ci się wykrzywia, sygnał bólowy „przebija” poprzednią informację o zimnie i nakazuje tętnicy ponownie się skurczyć, żeby dopływ krwi się zmniejszył. Jako że dodatkowa porcja krwi potrzebuje około 30 sekund, aby odpłynąć z mózgu, ból jeszcze chwilę trwa.

5. Powrót przyjemności

Uff, co za ulga. Nabierasz kolejną porcję i znów boli. Da się to zmienić. Oszukaj nerw, dociskając między kolejnymi łyżeczkami do podniebienia ciepły język. Zakończenia nerwowe nie zdążą odebrać informacji o zimnie i nie każą tętnicy ponownie się rozszerzać. 

REKLAMA
 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij