[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Co się dzieje, gdy budzisz się zaspany?

Kolejny poranek z nieprzytomnym wzrokiem. Nie możesz nic znaleźć i już teraz wiesz, że spóźnisz się do pracy. Nie, to nie jest wrodzone lenistwo. Zobacz, jak to się dzieje, że się budzisz, i wykorzystaj tę wiedzę, by wstawać zawsze pełen energii.

niewyspany facet fot. Shutterstock

1. Stresujący budzik

Jest czwarta nad ranem. Ty sobie jeszcze smacznie śpisz, śniąc o – powiedzmy – ferrari, a tu powoli podnosi się poziom hormonu stresu – kortyzolu. Od momentu zaśnięcia systematycznie opadał, a teraz znowu rośnie. "Ten moment to początek procesu wybudzania się ze snu" – mówi dr Chris Idzikowski, szef Edinburgh Sleep Centre. Jeżeli chcesz pospać dłużej, np. w sobotę, zadbaj o to, by poziom kortyzolu podczas zasypiania był jak najniższy.

2. Ogrzewanie w górę

Równocześnie ze wzrostem poziomu kortyzolu rośnie też temperatura Twojego ciała. Podczas snu organizm się wychładza. Żeby sięobudzić, ciało musi się najpierw rozgrzać, dlatego łatwiej będzie Ci się wstawało, jeśli ustawisz termostat tak, by na godzinę przed pobudką podniósł temperaturę w sypialni o dwa-trzy stopnie.

3. Więcej światła

Światło przebijające się przez zasłony czy żaluzje to dla Twojego organizmu sygnał, że pora przestać pompować melatoninę – hormon "nasenny". Im ciemniej w pokoju, tym więcej melatoniny będziesz wydzielał i tym mocniej i dłużej spał. Jeżeli masz kłopoty ze spaniem albo śpisz bardzo lekko i byle szmer Cię wybudza, zadbaj o odpowiednio nieprzezroczyste zasłony. Jeśli masz problem odwrotny – zaopatrz się w czasowy włącznik światła, tak by budził Cię nie tylko przeraźliwy dźwięk budzika, ale i łagodne światło.

REKLAMA

REKLAMA

4. Cała noc na fazie

W ciągu nocy sen ma różną głębokość. Fazy snu głębokiego mają ok. 100 minut, faza płytszego (tzw. REM) około 15 minut. W ciągu siedmiu-ośmiu godzin snu człowiek przechodzi przez 4 do 5 takich cykli. Najlepiej obudzić się w fazie REM, kiedy śpisz płytko. Pocieszające jest to, że im bliżej poranka, tym faza REM się wydłuża i masz większe szanse na obudzenie się bez „kleju” w głowie.

5. Rusz się!

Bardzo chętnie, ale... chwilowo nie potrafię. Znasz to? Gdy śpimy, nasze mięśnie – nie licząc tych odpowiedzialnych za oddychanie – rozluźniają się. W gruncie rzeczy jesteśmy wtedy jak sparaliżowani. Jeżeli budzisz się w środku fazy – zapewne doświadczysz czegoś, co się nazywa inercją senną. Twoje mięśnie potrzebują około 15 minut, by odzyskać normalną sprawność. Nie próbuj więc w tym czasie siadać np. za kółkiem.

6. Zatankuj na starcie

Gdy już zwleczesz się z łóżka i powyciągasz, Twoją pierwszą myślą powinno być (i pewnie jest): jeść! I bardzo dobrze. Jeżeli zjesz solidne śniadanie w ciągu godziny od przebudzenia, aż do południa będziesz miał więcej energii. Zacznij dzień od szklanki ciepłej wody. To spowoduje łagodne nawodnienie po kilkugodzinnym okresie suszy.

Dlaczego ciepłej? Żeby nie zmniejszyć tak pieczołowicie wypracowanej przez ciało wyższej temperatury. I za wszelką cenę nie kładź się „jeszcze na chwilkę” do łóżka. Później jeszcze trudniej wstać.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij