Co robić, kiedy dokucza Ci wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć może być poważnym problemem. Utrudnia chodzenie, uprawianie sportów, nawet włożenie normalnego obuwia bywa bolesne. Czy potrzebny nam jest chirurg?

wrastający paznokieć fot. shutterstock.com

 1. Co to jest wrastający paznokieć
 2. Dlaczego paznokcie wrastają
 3. Domowe sposoby na wrastające paznokcie
  A. Profilaktyka
  B. Wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z mydłem
  C. Wymoczenie stóp w occie jabłkowym
  D. Zabezpieczenie miejsca wrastania nicią dentystyczną lub watą
  E. Odseparowanie palców
  F. Zastosowanie preparatów z apteki
  G. Zastosowanie narzędzi typu klamry, czy szyny na wrastające paznokcie
 4. Kiedy się wybrać do podologa
 5. Chirurgiczne interwencje w przypadku wrastającego paznokcia

Co to jest wrastający paznokieć

O wrastającym paznokciu mówimy wtedy, kiedy róg, albo cała krawędź paznokcia zakrzywia się i wbija w otaczającą skórę, zwykle dotyka to dużego palca stopy. Rezultatem jest ból, stan zapalny, obrzęk, ropień, niegojąca się rana. Nawet lekko wrastająca płytka może powodować duży dyskomfort, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Wrastające paznokcie są powszechnym problemem. Istnieje wiele różnych opcji leczenia, w zależności od nasilenia objawów. Aby zapobiec infekcji, ważne jest, aby zastosować środki zaradcze natychmiast, gdy tylko zauważymy problem. Z łagodnymi stanami możemy sobie poradzić za pomocą domowych metod, poważniejsze mogą wymagać wizyty u podologa. Jeśli te zabiegi nie pomogą lub jeśli wrastający paznokieć bardzo boli, wytwarza ropę lub jest stale w stanie zapalnym, opcją jest operacja. Zwykle wiąże się to z wycięciem tkanki objętej stanem zapalnym i usunięciem około jednej trzeciej paznokcia, a czasem nawet całego paznokcia.

REKLAMA

Dlaczego paznokcie wrastają

Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:

 • Noszenie butów, które uciskają palce
 • Nieprawidłowe obcinanie paznokci u stóp – zbyt krótko, lub półokrągło
 • Mechaniczne uszkodzenie paznokcia
 • Infekcje paznokci
 • Niektóre choroby (cukrzyca, choroby tarczycy)
 • Otyłość
 • Zaburzenia gospodarki hormonalnej
 • Nadmierna suchość lub potliwość skóry
 • Predyspozycje genetyczne
 • Wady stóp
 • Uprawianie sportów, które narażają palce na kontuzje (piłka nożna, bieganie)

Domowe sposoby na wrastające paznokcie

Jeśli okolica paznokcia nie jest bardzo spuchnięta, czerwona i nie ropieje, to możemy spróbować zastosować domowe sposoby.

Co możesz zrobić sam:

Profilaktyka

Wiele osób obcina paznokcie na okrągło w nadziei, że przycinając rogi paznokcia uniknie ich wrastania. To poważny błąd. Paznokcie należy obcinać na prosto, bo to właśnie zapobiega ich wrastaniu w skórę. Profilaktyką też jest dokładne czyszczenie paznokci, bo gromadzący się pod nimi brud może sprzyjać ich nieprawidłowemu wzrostowi i infekcjom. Należy również unikać urazów mechanicznych spowodowanych np. przez nieodpowiednio dobrane buty do biegania. Generalnie najlepiej by było, gdybyś mógł co miesiąc, dwa chodzić do kosmetyczki na pedicure - to jest dobra opcja dla wszystkich, którzy maj problematyczne paznokcie.

Wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z mydłem

Moczenie dotkniętej chorobą stopy może pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Możesz moczyć stopę w ciepłej wodzie z mydłem trzy razy w tygodniu przez maksymalnie 20 minut na raz. Mydło kastylijskie to dobra opcja (poszukaj - Calaya Mydło kastylijskie w płynie 200ml ok. 15 zł). Dodanie soli Epsom do wody może przynieść dodatkową ulgę (wypróbuj - Botame, sól epsom do kąpieli, 200 g, ok. 10 zł, lub Enilome E Pro Podology, sól do kąpieli stóp, 700 g - ok. 20 zł) . Skórę można następnie nieco odsunąć od krawędzi paznokcia, aby można było leczyć małą ranę. Ważne jest, aby później dokładnie osuszyć stopę.

Wymoczenie stóp w occie jabłkowym

Ocet jabłkowy to dziś ludowy środek na prawie wszystko, łącznie z wrastającymi paznokciami. Uważa się, że ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Chociaż dowody naukowe na to nie są zbyt mocne ma wielu zwolenników. Aby wypróbować ten środek, przygotuj miskę z ciepłą wodą połączoną z 1/4 szklanki octu jabłkowego. Moczyć dotkniętą stopę do 20 minut dziennie. Po namoczeniu delikatnie odsuń skórę od zainfekowanego obszaru i dokładnie osusz stopę.

Zabezpieczenie miejsca wrastania nicią dentystyczną lub watą

Mayo Clinic zaleca wkładanie małych kawałków waty (tak zwana tamponada) lub woskowanej nici dentystycznej pod krawędź wrastającego paznokcia, aby pobudzić jego prawidłowy wzrost. Nie wszyscy lekarze się z tym zgadzają, ostrzegając, że nieprawidłowe zaaplikowanie tej metody może zwiększyć ból i umożliwić rozwój szkodliwych bakterii. Moczenie bawełny lub nici dentystycznej w środku antyseptycznym (może być nawet spirytus salicylowy) przed aplikacją może pomóc zmniejszyć to ryzyko.

Odseparowanie palców

Wrastający paznokieć może być dodatkowo drażniony przez ucisk sąsiednich palców. Mały klin silikonowy lub piankowy przytrzymywany gazą może pomóc w oddzieleniu palców. Możesz wypróbować produkt - Scholl kliny międzypalcowe - ok. 26 zł, Mazbit Separator Lux - Separator ochronny na wszystkie palce stopy, cena ok. 20 zł.

Zastosowanie preparatów z apteki

Stosowanie dostępnych bez recepty maści, płynów lub kremu z antybiotykiem może przyspieszyć gojenie i zmniejszyć ryzyko infekcji. Nałóż preparat na chory paznokieć zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle do trzech razy dziennie. Wypróbuj - Prontoman Protect Spray do profilaktyki przeciwzakażeniowej, w zestawie z tamponadą - cena o. 75 zł, TO Płyn na wrastające paznokcie, 15 ml, cena ok. 12 zł, Podoflex® Fluid na wrastające paznokcie 10 ml, 37 zł.

Zastosowanie narzędzi typu klamry, czy szyny na wrastające paznokcie

Istnieją również specjalne narzędzia do utrzymywania krawędzi paznokcia trwale odsuniętej od bocznego fałdu paznokciowego, aby mógł ponownie swobodnie rosnąć, np. Scholl zestaw na wrastające paznokcie zawierający klamry i spray, cena ok. 85 zł. Klamry przykleja się na paznokieć specjalnym klejem, co prostuje paznokieć i umożliwia prawidłowe jego odrastanie. Istnieją również plastikowe szyny, które można umieścić pomiędzy bokiem paznokcia, a skórą, jednak specjaliści radzą, aby takie zabiegi wykonywać raczej w gabinecie kosmetycznym, lub podologicznym.

Kiedy się wybrać do podologa

Jeśli wrastające paznokcie są problemem, z którym domowymi środkami absolutnie nie można sobie poradzić, bo palec jest obolały, ropieje, wtedy najlepiej poszukać najbliższego gabinetu podologicznego. Co może zaproponować specjalista? Otóż jedną z metod jest klamra ortonyksyjna, która przynosi natychmiastową ulgę. Po wycięciu drażniącego fragmentu i zabezpieczeniu wału paznokciowego specjalną klamrę umieszcza się na paznokciu, by utrzymać jego prawidłowy tor wzrostu. Nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.Innym sposobem może być kostka Arkady, czyli urządzenie ustawiające paznokieć w prawidłowym położeniu za pomocą dźwigni i haków, a następnie utrwala je akrylem. Terapia trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od stanu paznokci. Aby była skuteczna należy się regularnie zgłaszać na wizyty kontrolne.
Zabiegi takie zwykle mają niewiele skutków ubocznych, ale musisz uzbroić się w cierpliwość. Nie są również odpowiednie dla wszystkich: jeśli na przykład masz drętwienie stóp z powodu cukrzycy lub jeśli palec u nogi jest już zainfekowany, przed zastosowaniem któregokolwiek z tych niechirurgicznych zabiegów powinieneś porozmawiać z lekarzem.

Chirurgiczne interwencje w przypadku wrastającego paznokcia

Jeśli objawy nie ustępują po wypróbowaniu domowych sposobów, czy klamr podologicznych lub jeśli wrastający paznokieć był od początku poważnie zaogniony, sączyła się z niego ropa i rana była bardzo bolesna, lekarze zwykle zalecają zabieg.

Istnieją różne rodzaje interwencji w przypadku wrastających paznokci. W lżejszych przypadkach usuwa się stan zapalny wzdłuż boku paznokcia (wycięcie fałdu paznokciowego, znane również jako izolowana resekcja wału paznokciowego - zabieg Vandenbosa) - dzięki temu paznokieć zyskuje więcej miejsca na prawidłowy wzrost. Metoda jest bardzo skuteczna i ma niskie prawdopodobieństwo nawrotu

Jednak w przypadkach, gdy stan jest poważny lekarze przeprowadzają większe zabiegi, aby usunąć stan zapalny i zaatakowaną część paznokcia, aż do nasady (macierzy) paznokcia.
Operacja powinna również zagwarantować, że paznokieć zacznie odrastać prawidłowo. Komórki macierzy paznokcia są odpowiedzialne za ciągły wzrost paznokcia. Ale wzrost paznokci może później ponownie spowodować problemy. Dlatego lekarze starają się nie tylko usunąć zaatakowaną część paznokcia, ale także część macierzy paznokcia, co sprawi, że odrastający paznokieć będzie trwale węższy. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Rany zagoją się w ciągu około dwóch tygodni, ale wymagane jest w tym czasie i później ścisłe przestrzeganie zaleceń, aby zapobiec nawrotom.

REKLAMA