1. Twój umysł może ogrzać nagie ciało w minusowej temperaturze
Krążą opowieści o grupie tybetańskich mnichów, którzy rzekomo potrafili wysuszyć mokre prześcieradła owinięte wokół ich nagich ciał, gdy przebywali na zewnątrz w temperaturze poniżej zera stopni, dzięki medytacjom i podniesieniu temperatury wewnątrz ciała.
W 2013 roku zespół naukowców nauczył osoby bez pojęcia o medytacji specjalnej techniki (Forceful Breath), która polegała na odpowiednim oddychaniu przy jednoczesnym wyobrażaniu sobie rozgrzewających płomieni w poszczególnych częściach ciała.
Chociaż badani nie byli w stanie wysuszyć mokrych prześcieradeł ciepłotą swojego ciała – jak widać wymaga to dłuższej praktyki – to faktem jest, że byli w stanie w pewnym stopniu regulować temperaturę ciała. Taki rodzaj medytacji inicjuje bowiem termogenezę, czyli produkcję ciepła, a hamuje naturalne mechanizmy chłodzenia organizmu, jak pocenie i rozszerzenie naczyń krwionośnych, tłumaczą autorzy badań.
2. Twoje stawy mogą przewidzieć pogodę
Dziadkowie mieli rację, narzekając na to od lat: Kiedy bolą kolana i biodra, będzie burza. Lekarze wciąż próbują wyjaśnić ten fenomen, lecz wiele badań wykazało już związek między nagłym bólem w stawach, a zmianami pogody i temperatury. Przykładowo, badacze z Tuffs University odkryli, że na każde 10 stopni spadku temperatury liczba narzekających na zwyrodnieniowy ból kolana zwiększała się.
Dlaczego tak jest? Specjaliści wskazują na fakt, że ciśnienie atmosferyczne pomaga w stabilizacji i mobilizacji stawów, więc zmiany jednego mogą w istocie wpływać na drugie. Spekuluje się także, że spadek temperatury może zmieniać ilość i gęstość płynu stawowego, który odpowiada za "naoliwianie" Twoich stawów.
3. Możesz wydobyć z siebie nadludzką siłę
Jak matka, która podnosiła auto, aby uwolnić uwięzione dziecko, tak i ty masz w sobie potencjał, aby zamienić się na kilka sekund w Hulka. "Podczas wykorzystywania swojej siły, masz w mózgu odpowiednie systemy zahamowujące, które działają, gdy mięśnie nadmiernie się stymulują. Pozwala to uniknąć obrażeń. Jakkolwiek, ekstremalne sytuacje i olbrzymi stres zdają się na chwilę niwelować te ograniczenia i powodować niesamowite pobudzenie, które daje Nam nadludzką, teoretycznie, siłę" – mówi doradca Men’s Health, dr David Pearson.
I choć wszyscy słyszeliśmy o przypadkach herkulesowej siły wśród ludzi w skrajnych sytuacjach to naukowcy wiedzą o tej sprawie niewiele, ponieważ, jak sami opowiadają, ciężko jest zainicjować takie okoliczności w warunkach laboratoryjnych. Co ciekawe, w udokumentowanych przypadkach, ludzie, którzy "wskoczyli na wyższe obroty", rzadko kiedy odnosili jakiekolwiek obrażenia.
4. Twój umysł pamięta wszystko
Pamięć fotograficzna to coś uważane obecnie bardziej za mit, ale stan zwany hipermnezją, który pozwala ludziom przywołać każde wydarzenie z ich życia w ogromnej szczegółowości istnieje jak najbardziej. I choć niektórzy ludzie mają predyspozycje do lepszego skupienia się, większość naukowców jest zgoda, że nawet ktoś z "przeciętnym" mózgiem może doładować swój umysł poprzez poprawę sposobu przechowywania i pobierania informacji, przykładowo stosując mnemotechniki.
5. Twoje serce… przewidzi przyszłość
Tak, dobrze przeczytałeś. Może serce nie podpowiedziało Ci jeszcze zwycięskich numerów do Lotto, ale w istocie może spowodować, że Twoje ciało zareaguje podświadomie na dobry wybór. W 2012 przeanalizowano wyniki badań, gdzie naukowcy badali ludzi pokazując im stymulujące losowe zdjęcia.
Okazało się, że tętno badanych przyspieszało do 10 sekund przed tym, gdy mieli zobaczyć bardziej ekscytującą fotkę – pomimo tego, że nie wiedzieli, jakie zdjęcie to będzie. Prawdopodobnie jesteśmy więc w stanie podświadomie wyczuć, że coś ekscytującego lub niepokojącego niebawem się wydarzy. Naukowcy nie znaleźli dla tej prawidłowości żadnego wytłumaczenia.
MH