Co mają zęby do IQ?

Utrata zębów jest związana nie tylko z kłopotami trawiennymi ze względu na gorsze przeżuwanie pokarmów. Naukowcy ostrzegają, że brak dbałości o zęby wiąże się z osłabieniem funkcji intelektualnych.

zęby, usmiech shutterstock.com

Zgodnie z nową analizą prowadzoną przez naukowców z NYU Rory Meyers College of Nursing i opublikowaną w  "JAMDA: The Journal of Post-Acute and Long-Term Care Medicine" utrata zębów jest czynnikiem ryzyka upośledzenia funkcji poznawczych i demencji. Funkcje poznawcze, dla przypomnienia, to pamięć, uwaga, postrzeganie i myślenie. Ryzyko to rośnie wraz z każdym utraconym zębem. Warto jednak zwrócić uwagę, że używanie protez w dużym stopniu przed tym chroni.

ZOBACZ: Ładne zęby - gwarancja seksu i kariery

Jak pokazują badania tylko ok. 30% Polaków może się pochwalić kompletem zdrowych zębów. Inne badania wskazują, że około jedna szósta dorosłych w wieku 65 lat lub starszych straciła wszystkie zęby. Dlaczego, według naukowców, obserwuje się związek pomiędzy osłabieniem sprawności intelektualnej, a brakami w uzębieniu?

Teorii jest kilka i wszystkie mogą być prawdziwe. Po pierwsze - wspomniane już na początku problemy z rozdrabnianiem pokarmów mogą przyczyniać się do niedoborów pewnych składników, a tym samym sprzyjać zmianom w mózgu. Po drugie - paradontoza. Przypomnijmy, że to choroba przyzębia, nazywana również "cichym zjadaczem dziąseł", na którą według statystyk choruje ok. 70% Polaków.

Utrzymujący się w paradontozie ciągły stan zapalny może również wpływać niekorzystnie na mózg. Jest jeszcze inna teoria zakładająca, że utrata zębów może być związana z niekorzystną sytuacją społeczno- ekonomiczną, stresem, a to również są czynniki wpływające na pogorszenie się funkcji poznawczych.


„Biorąc pod uwagę fakt, że co roku diagnozuje się bardzo dużo nowych przypadków demencji i choroby Alzeheimera, dobrze by było zwrócić większą uwagę na stan uzębienia osób w grupie ryzyka" – powiedziała profesor Bei Wu z NYU Rory Meyers College of Nursing i dyrektor NYU Aging Incubator, a także autorka badania.

Bei Wu razem z zespołem przeprowadziła szerokie badania w których wzięły udział łącznie 34 074 osoby dorosłe. Odkryto, że u badanych z ubytkami w uzębieniu występowało 1,48 razy większe ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych i 1,28 razy większe ryzyko demencji, nawet po uwzględnieniu innych czynników.

Wygląda jednak na to, że noszenie protezy w dużym stopniu zapobiega temu procesowi. Dalsze badania wykazały, że każdy kolejny brakujący ząb wiązał się ze zwiększeniem ryzyka osłabienia funkcji intelektualnych.

Warto pamiętać, że paradontoza, która jest odpowiedzialna za utratę zębów, jest związana w dużej mierze z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Jej główną przyczyną jest narastający bakteryjny nalot na zębach, który przekształca się w płytkę, która z kolei uciska na dziąsła prowadząc do odsłaniania szyjek zębowych, stanu zapalnego i osłabienia zębów.

PRZECZYTAJ: Najlepsze metody wybielania zębów

Niepostrzeżenie proces zapalny atakuje kość, zęby zaczynają się chwiać i wypadają. Na wczesnym etapie możemy tego uniknąć poprzez szczotkowanie i nitkowanie zębów, później już, kiedy osad jest twardy, usunąć go możemy tylko u stomatologa. Paradontozę można i trzeba leczyć, a zajmuje się tym stomatolog - periodontolog.

Żródło: sciencedaily.com

Zobacz również:
REKLAMA