Co daje mycie zębów, senność w pracy i astma - News MH

Czym spowodowana jest senność w pracy, przed czym chroni nas mycie zębów i jak ustrzec się astmy - kolejna porcja zdrowotnych ciekawostek MH.

Mycie zębów shutterstock.com

Pasta na raka

Rzadsze wizyty u dentysty, śnieżnobiały uśmiech, mniejsze ryzyko chorób serca i cukrzycy... O tym pisaliśmy już wiele razy. Ale niedawno opublikowane badania uczonych z New York University wykazały, że niezbyt częste mycie zębów grozi rozwojem bakterii odpowiedzialnych za nowotwór trzustki.

REKLAMA

Uczeni wykazali, że obecność w ustach bakterii z dwóch szczepów – gingivalis i actinomycetemcomitans – zwiększa ryzyko zachorowania aż o 50%. Zdaniem autorki badania, dr Christiny Ahn, wystarczy dwa razy dziennie przez 2 minuty szczotkować zęby, żeby zredukować ilość bakterii do bezpiecznego poziomu.

Ucieknij przed rakiem

Co roku na raka jelita grubego umiera kilka tysięcy Polaków. Nie czekaj na wyrok, tylko uciekaj, najlepiej biegiem, i to co najmniej trzy razy w tygodniu. Wg „British Journal of Cancer” aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych polipów w jelicie aż o 35%, a to właśnie od polipów ten rak się zaczyna.

Pracuj mniej

66 – o tyle % według uczonych z Trondheim University rośnie ryzyko zachorowania na astmę, jeśli często masz problemy z zaśnięciem.

Czysty nos, lepszy sen

Stale jesteś senny i właściwie myślałeś już o zabraniu poduszki do pracy? Sprawdź, jak oddychasz. Japońscy uczeni przebadali 7000 osób i zauważyli, że ci, którzy mieli niedrożne nosy, dwa razy częściej zasypiali w ciągu dnia niż ci, którzy oddychali swobodnie. Dlaczego? Jeżeli katar, alergia lub skrzywiona przegroda utrudniają Ci oddychanie przez nos, musisz oddychać przez usta, a to wysusza jamę ustną i sprawia, że się nie wysypiasz. 

REKLAMA