Sporo grasz i wydaje Ci się, że w realu też jesteś nieśmiertelny.
Nie dajmy się zwariować. Jesteś w szczytowej formie i jeśli nic Ci nie dolega, nie musisz się jakoś szczególnie badać. Nie musisz. Ale warto. Potraktuj to jak inwestycję – jeśli zadbasz o siebie dziś, w przyszłości wydasz mniej na lekarzy. Dużo mniej.
Zbadaj jądra
Gdy masz 20 lat, statystycznie jesteś nowotworoodporny. Z jednym wyjątkiem – to właśnie w trzeciej dekadzie życia najczęściej atakuje rak jądra. Niestety, łatwo go przegapić, bo nie boli, póki nie urośnie tak duży, że zacznie uciskać nerw. Dlatego warto samemu się zbadać przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej w trakcie ciepłej kąpieli – wtedy worek mosznowy jest rozluźniony i lepiej wszystko wyczujesz. Kontroluj jądra, obracając je między kciukiem a palcami. Uciskaj delikatnie, sprawdzając ich spoistość i obecność guzków. Prawidłowe jądro jest gładkie i elastyczne. Z tyłu znajdziesz najądrze – to takie jakby zgrubienie.
Nie dajmy się zwariować. Jesteś w szczytowej formie i jeśli nic Ci nie dolega, nie musisz się jakoś szczególnie badać. Nie musisz. Ale warto. Potraktuj to jak inwestycję – jeśli zadbasz o siebie dziś, w przyszłości wydasz mniej na lekarzy. Dużo mniej.
Zbadaj zęby
Nawet jeśli zęby Cię nie bolą i nie widzisz żadnych zmian, raz w roku, a najlepiej raz na pół roku idź do dentysty na przegląd. Mamy na to trzy argumenty. Pierwszy – finansowy. Jeśli zęby będą zdrowe i nie będą wymagały żadnej interwencji, kosztuje to niewiele, często jest za darmo. A jeśli coś będzie nie tak – im szybciej zaczniesz leczenie, tym niższe koszty.
Drugi argument – ból. Chodząc regularnie na przeglądy, zmniejszasz ryzyko, że zęby będą Cię bolały. I trzeci, najważniejszy argument – zdrowie. "Stomatolodzy oglądają nie tylko zęby – wyjaśnia dr Agata Weksej, stomatolog ze Sfery Zdrowego Uśmiechu z Bielska-Białej. – Patrzą na całą jamę ustną i mogą np. zauważyć choroby dziąseł, anemię, cukrzycę, a nawet niektóre nowotwory". Wspomnieliśmy o tym, że ładne zęby działają na dziewczyny?
Zbadaj krew
Badanie krwi ma tę zaletę, że potrafi wykryć choroby, gdy dopiero zaczynają się rozwijać. Dlatego właśnie raz na trzy lata zrób je. Podstawowe zupełnie wystarczy. Ważne jest też sprawdzenie poziomu cukru. Cukrzyca atakuje coraz więcej młodych ludzi. Zachowaj ostrożność, zwłaszcza gdy masz nadwagę.
Zbadaj HIV
O zakażeniu HIV nie mówi się już tak dużo, jak jeszcze 15 lat temu, ale jeśli zdarzało Ci się uprawiać przygodny (nie mówiąc już o przydrożnym!) seks, lepiej zrób test co najmniej raz w roku. Badanie jest za darmo, anonimowe (lista punktów na www.aids.gov.pl), a odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia na całe lata potrafi powstrzymać rozwój AIDS. No i wiedząc, że jesteś nosicielem, nie będziesz zarażał innych.
Ile to kosztuje
- Badanie jąder 0 zł
- Przegląd zębów 0-100 zł
- Morfologia + OB 25 zł
- Glukoza 10 zł
- Badanie WR (kiła) 12 zł
- Profil lipidowy 20 zł
- Ciśnienie krwi 0 zł
- Tętno 0 zł
- Wizyta u okulisty 75-250 zł
- Kolonoskopia 250-1000 zł
- Prostata per rectum 80-200 zł
- Spirometria 30-50 zł
- Laboratorium snu 400-1800 zł
- HIV 0 zł
- Alergeny wziewne (pakiet) 100-150 zł
- Alergeny pokarmowe (pakiet) 100-150 zł
Komentarze