[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.8

Chrapanie: przyczyny i leczenie nocnych koncertów

Twoja dziewczyna woli spać sama? Może za głośno chrapiesz? Raz na jakiś czas chrapie każdy z nas, nawet małe dzieci, ale kiedy codziennie, a właściwie conocnie dajesz popis swoich możliwości parawokalnych, pora coś z tym zrobić. Ty się w końcu wyśpisz, a ona wróci do Twojego łóżka.

para w łóżku fot. Shutterstock
Chrapanie to nie tylko kwestia niespokojnego snu. Ta pozornie niepoważna dolegliwość może też prowadzić do zaburzeń snu. Jeśli chrapiesz głośno, to zwiększa się ryzyko zawału serca o 30% i ryzyko udaru o ponad 60%.

Zacznij od pozbycia się nadwagi i rzucenia palenia. To jedne z najczęstszych przyczyn nocnych koncertów w sypialni.

Chrapanie potrafi też zniszczyć związek i tak wkurzyć współpasażerów na trasie transatlantyckiej, że od połowy trasy będziesz spał w przedziale bagażowym, albo – jeśli lecisz z kompanią komandosów – na tratwie, 11 km poniżej. Niestety, nie ma łatwych, przyjemnych i skutecznych środków na chrapanie. Te, które istnieją, są:

1. Łatwe, ale nieskuteczne

Problem z chrapaniem jest tak powszechny, że nic dziwnego, iż powstało mnóstwo cudownych środków, które mają je powstrzymać. Do tej grupy zaliczamy tabletki, krople i spreje do nosa. Byłoby cudownie, gdyby działały.

Niestety, jak wynika z danych Amerykańskiego Towarzystwa Zaburzeń Snu, ich skuteczność nie jest potwierdzona w sposób naukowy. Subiektywne oceny (najczęściej niewyspanych małżonek) są często pochlebne, jednak mierniki natężenia hałasu nie wykazały poprawy.

REKLAMA

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij