1. Choroba zwyrodnieniowa stawów
Ta choroba może zacząć się od opuchlizny, ale potrafi też zamanifestować się bólem, który narasta od ćmienia aż do naprawdę silnego bólu.
Nie daj się. Zawsze rozgrzewaj się przed treningiem — każda kontuzja w młodości może później wrócić w postaci obolałych stawów, gdy będziesz miał czterdzieści parę lat. Trzymaj też wagę w ryzach. Dr Jordan przestrzega, że każdy dodatkowy kilogram obciążenia dla stawów zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnień. Dodatkowo komórki tłuszczowe sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych.
SPRAWDŹ: Dzwonić po lekarza, czy to jednak nic poważnego?
2. Dna moczanowa
Nadmiar kwasu moczowego w Twojej krwi może sprawić, że wokół stawów osadzają się kryształki, które powodują stan zapalny i silny ból. Najczęściej dna atakuje staw palucha – wtedy nazywa się podagrą. Ból pojawia się rano po wyjątkowo obfitym i suto popitym posiłku, na przykład po weselu.
Nie daj się. Żeby uniknąć podagry, zmniejsz ilość alkoholu i tłustego mięsa. Dieta obfitująca w puryny – występujące głównie w czerwonym mięsie – zwiększa ryzyko wystąpienia dny moczanowej.
3. Zapalenie kaletki maziowej
Kaletka maziowa to workowata struktura wypełniona mazią, która pełni rolę czegoś w rodzaju amortyzatora między ścięgnami a kośćmi. Zapalenie kaletki objawia się opuchlizną i bolesnością okolicy stawu. Przyczynami najczęściej są urazy lub wielokrotnie powtarzane mikrourazy.
Nie daj się. Postępuj tak jak w przypadku zapalenia ścięgien. I zapomnij o zasadzie, że twardziele grają mimo bólu. Gdy zaczynasz odczuwać ból w ramieniu, kolanie czy łokciu, na co najmniej kilka dni odpuść sobie wysiłek.
4. Zapalenie ścięgna
Mięśnie przyczepione są do kości ścięgnami. Gdy ścięgna dotknie stan zapalny, odczuwasz narastający ból. Najgorzej jest w nocy. Wtedy czasami ból jest tak silny, że potrafi wybudzić. Przyczyną zapalenia ścięgna najczęściej jest powtarzalny ruch. Dlatego często cierpią na to schorzenie sportowcy, ale także pracownicy fizyczni, którzy wykonują monotonną pracę.
Nie daj się. Jedną z częstszych przyczyn kontuzji ścięgien jest rozpaczliwa próba powrotu do formy. Gwałtowne zwiększenie obciążeń treningowych to niemal pewny sposób na stan zapalny ścięgien. Zaczynaj powoli i zwiększaj dawki ruchu stopniowo. I nigdy nie zapominaj o rozgrzewce.
ZOBACZ TEŻ: Jak wrócić do formy po kontuzji. Samo się nie naprawi.
5. Reumatoidalne zapalenie stawów
To choroba autoimmunologiczna, w której Twój układ odpornościowy atakuje tkanki stawów. „RZC najczęściej zaczyna od ataku na małe stawy dłoni i stóp – wyjaśnia dr Joanne Jordan, szefowa Thurston Arthritis Research Center na University of North Carolina. – Dopiero później bolesna dolegliwość obejmuje też większe stawy, takie jak barki czy łokcie”.
Nie daj się. Badania uczonych z Korei Południowej wykazały, że spożywanie dużych ilości witaminy D zmniejsza ryzyko RZC nawet o 24%. Witaminę D znajdziesz w rybach morskich, a także np. w żółtym serze. Doskonałym sposobem suplementacji jest tran, który możesz kupić w aptece.
ZOBACZ TEŻ: Zwichnięcie, czy skręcenie? To nie to samo!
6. Zwichnięcia
Gdy sobie coś zwichniesz, jak najszybciej idź do lekarza. Im szybciej tam trafisz, tym łatwiej będzie nastawić kości z powrotem do prawidłowej pozycji
Departament Zdrowia MH ostrzega: Każdy bolesny uraz stawu warto skonsultować z lekarzem. Sam często nie jesteś w stanie ocenić, czy to złamanie, skręcenie, czy zwichnięcie. Jeśli będziesz czekał, aż samo przejdzie, w przypadku skręcenia może się to udać, ale jeśli kończyna jest złamana lub zwichnięta, im później lekarz Ci ją nastawi, tym gorzej dla Ciebie.
MH 02/2013