[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ

Choroba morska - pokonaj ją na 9 sposobów

Drzemie w Tobie duch wilka morskiego, ale na rozkołysanym pokładzie statku momentalnie dostajesz choroby morskiej? Współczujemy i spieszymy z pomocą - oto 11 sposobów na to, aby czas spędzony na wodzie nie przerodził się w dramatyczną walkę o przeżycie.

Chroba morska fot. Everett Collection 2014/shutterstock.com
Choroba morska to problem co piątego człowieka na świecie, mimo to wciąż nie wynaleziono na nią skutecznego lekarstwa. Pojawia się wtedy, gdy mózg otrzymuje sprzeczne komunikaty: oczy informują, że jesteśmy relatywnie stabilni (stoimy twardo na pokładzie), a błędnik alarmuje, że wciąż tracimy równowagę (kołyszemy się na wszystkie strony). Oto wskazówki, które pomogą Ci przetrwać rejs w możliwie najlepszej kondycji:

1. Wypocznij przed podróżą – zmęczenie i słaba forma fizyczna sprzyjają chorobie morskiej.

REKLAMA

2. Odpręż się – nastaw się pozytywnie do rejsu, bo stres wywołany lękiem przed chorobą potęguje jej objawy.

3. Wstań – gdy siedzisz, nie możesz balansować ciałem i Twój zdezorientowany błędnik dostaje szału.

4. Wyjdź na zewnątrz – słaba wentylacja, nieprzyjemne zapachy, szum silników i drżenie statku są wyraźniejsze w pomieszczeniach i mogą wywołać mdłości.

5. Zejdź na najniższy pokład – tam kołysanie jest najmniej odczuwalne.

6. Poszukaj środka pokładu – na dziobie i rufie wychyły są gwałtowniejsze i większe.

7. Patrz w dal – nie obserwuj fal rozpryskujących się o kadłub, nie skupiaj się na drobnych rzeczach (książka, pismo, mapa itd.) i nie zamykaj oczu, tylko patrz na odległe stabilne elementy: horyzont, chmury, ląd – łatwiej utrzymasz równowagę.

8. Znajdź sobie zajęcie – rób zdjęcia, porozmawiaj z kimś, wymień się dowcipami, obserwuj pracę marynarzy – wszystko, co Cię zaabsorbuje, osłabi efekty choroby.

9. Jeśli zwymiotujesz, a do końca rejsu daleko, zjedz coś: owoce, kawałek chleba lub suchara i napij się wody; możesz też wziąć krople żołądkowe.

Możesz też zażyć leki, które pomogą Ci lepiej znieść trudy podróży statkiem, np. Aviomarin, Avioplant, Lokomotiv itp. "Weź lekarstwo przed podróżą, a nie dopiero wtedy, gdy poczujesz mdłości, bo w tym momencie Twój żołądek już go nie strawi" – radzi dr John Golding z uniwersytetu w Westminster.

Alternatywą dla pigułek mogą być plastry akupresurowe Transway lub podobnie działające opaski na nadgarstki – uciskając na odpowiednie punkty, pomagają organizmowi zapomnieć o chorobie.

 MH 07/2006

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij