Wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko przerzutów nowotworu

Od dawna wiadomo, że nadmiar cholesterolu zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Uczeni podejrzewali też, że może zwiększać ryzyko nowotworów, ale mechanizm wciąż nie jest jasny. Najnowsze badania rzucają nowe światło na związki między cholesterolem a nowotworami.

cholesterol Shutterstock.com

Nowotwory najpierw pojawiają się jednym miejscu, gdzie zaczynają narastać, narastać aż tworzy się guz, zwany też masą. Na tym etapie skupisko komórek nowotworowych jest jeszcze dosyć dobrze ograniczone. Dlatego właśnie tak ważne jest wczesne wykrycie nowotworu. Nowotwór wykryty wcześnie jest zazwyczaj zlokalizowany w jednym miejscu, więc można go usunąć w całości. Jako że wiele nowotworów ma tendencję do kolonizowania innych tkanek, zawsze podczas operacji usuwa się guz z tzw. marginesem onkologicznym czyli z nadmiarem okolicznych tkanek. To na wypadek, gdyby guz wypuścił już macki na okoliczne tkanki. Przy dobrych wiatrach udaje się guz usunąć w całości i chorego można uznać za wyleczonego. 

REKLAMA

Niestety, jeśli rakowi da się zbyt dużo czasu, rośnie nie tylko ten główny guz, ale też komórki nowotworowe rozsiewają si epo całym organizmie, tworząc ogniska nowotworu w innych organach. Takie nowe ogniska nazywamy przerzutami. Gdy nowotwór jest już rozsiany po całym ciele, leczenie jest dużo trudniejsze, a szansa wyleczenia znacznie mniejsza.  

ZOBACZ TEŻ: Czy cholesterol w diecie zwiększa poziom tego w organizmie?

Jak dochodzi do przerzutów

Uczeni od dawna zastanawiali się, jak komórkom nowotworowym udaje się przetrwać tę długą podróż - w zasadzie we wrogim środowisku, bo nie dość, że układ immunologiczny stara się ze wszystkich sił je zabić, to jeszcze sam stres, któremu są poddane powinien doprowadzić do śmierci komórkowej. 

Badanie uczonych z Duke University College of Medicine wykazało, że to właśnie cholesterol może im pomagać przetrwać i nie poddać się procesowi śmierci komórkowej. Na dodatek komórki, które powstają z komórek, którym się udało pokonać śmierć komórkową, są bardzie odporne na ten proces i mają większe szanse tworzenia przerzutów.  

Badanie było przeprowadzone in vitro, na hodowlach komórkowych i myszach, więc z wyciąganiem wniosków trzeba być ostrożnym, jednak odkrycie tej zależności może mieć dosyć istotne znaczenie kliniczne. 

Czy obniżenie poziomu cholesterolu zmniejszy ryzyko przerzutów?

Odkrycie tego mechanizmu otwiera drogę do nowych badań, które być może wskażą nowe metody leczenia zaawansowanych nowotworów. Droga ta wydaje się tym bardziej prawdopodobna, że dostępne dane epidemiologiczne wskazują, że hipercholesterolemia jest jednym z czynników ryzyka złego przebiegu choroby. 

SPRWDŹ RÓWNIEŻ: Cholesterol zwiększa ryzyko choroby Alzheimera

Wniosek? Jako że od dawna wiemy, że za wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia, odkrycie amerykańskich uczonych powinno Cię dodatkowo zachęcić, po pierwsze, do sprawdzenia poziomu cholesterolu, po drugie - jeśli wyniki będą nieprawidłowe - do podjęcia działań, które poziom cholesterolu mogą obniżyć. Nie musisz wcale od razu sięgać po leki - najlepiej jest zacząć od zmiany diety i zwiększenia intensywności wysiłków. 

ZOBACZ TEŻ: Jak obniżyć cholesterol


Źródło: https://www.nature.com/articles/s41467-021-25354-4

REKLAMA