Cele treningowe a poczucie sensu w życiu [Badania]

Dlaczego niektórzy z łatwością osiągają swoje treningowe cele, a codzienna zdrowa dieta nie przysparza im problemów, podczas gdy dla innych dotarcie na pojedynczy trening to powód do odtrąbienia sukcesu? Nowe badania pokazują, że ludzie, którzy mają silniejsze poczucie sensu w swoi życiu, lepiej radzą sobie z szeroko pojętą prozdrowotną aktywnością.

cele w życiu, motywacja, badania shutterstock.com

Badacze z University of Pennsylvania są zdania, że ludzie z silniejszym poczuciem celu w życiu częściej reagują pozytywnie na komunikaty zdrowotne i doświadczają mniejszej aktywności w regionach mózgu związanych z przetwarzaniem konfliktów.

W badaniu, którego wyniki opublikowano na łamach Health Psychology, naukowcy próbowali udowodnić tezę, że podejmowanie prozdrowotnych decyzji wymaga zdecydowanie mniej wysiłku od osób, które maję większe poczucie sensu w życiu.

ZOBACZ TEŻ: Jak żyć na pełnych obrotach? 

Według zespołu badawczego decyzje zdrowotne, nawet te tak proste i przyziemne, jak wybór między windą a schodami, pociągają za sobą pewną ilość konfliktu decyzyjnego. Tyle że nie u każdego z takim samym nasileniem. Niektórzy ludzie doświadczają ich w zdecydowanie mniejszym zakresie, najprawdopodobniej dlatego, że mają silniejszy cel przewodni. Wiedzą, do czego dążą i są w stanie pokonać naprawdę wiele przeszkód, by osiągnąć założony cel.

Tymczasem ludzie, którzy żyją niejako na autopilocie, nie są tak skłonni do wyrzeczeń, poświęceń i stosowania samodyscypliny. Po prostu nie ma na horyzoncie żadnej nagrody, która usprawiedliwiałaby zaciskanie pasa czy wylewanie siódmych potów.

PRZECZYTAJ: Motywacja do treningu - metoda małych kroków

Aby dowieźć prawdziwość postawionej tezy, zaproszono do badania grupę kontrolną złożoną z osób na co dzień nie trenujących, z nadwagą lub wręcz otyłych i o bardzo niskim współczynniku aktywności fizycznej. Uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą ich celu życiowego, zgadzając się lub nie ze stwierdzeniami:

  • „Mam poczucie kierunku i celu w moim życiu”
  • „Nie mam dobrego wyczucia tego, co próbuję osiągnąć w życiu”

Następnie pokazano im komunikaty zdrowotne promujące aktywność fizyczną. Ich reakcje na komunikaty były monitorowane przez skaner fMRI, koncentrując się na regionach mózgu, które są aktywne, gdy ludzie nie są pewni, co wybrać lub kiedy czują się skonfliktowani.

Ci uczestnicy, którzy zgłosili silniejsze poczucie sensu życia, byli bardziej skłonni zgodzić się z komunikatami zdrowotnymi i mieli mniejszą aktywność w regionach mózgu związanych z przetwarzaniem konfliktów.

Wnioski wyciągnij sam.

Źródła: upenn.edu, sciencedaily.com

Zobacz również:
REKLAMA