Całowanie a bakterie, ile wolno pić i nadmiar jedzenia, czyli porcja zdrowych ciekawostek

Wystarczy 10 sekund pocałunku, byście wymienili się bakteriami. Nic nowego. Ale nie zdawałeś sobie sprawy ze skali migracji.  

kobieta, całowanie fot. Getty Images
fot. Getty Images

Holenderscy uczeni we współpracy z nowo otwartym muzeum mikrobów Micorpia w Amsterdamie zaprosili do badania 21 par studentów.

Jednej osobie z każdej pary dali wcześniej do wypicia jogurt z wyselekcjonowaną kulturą bakterii, a następnie poprosili, by pary całowały się dokładnie 10 sekund. Następnie pobrali próbki z ich ust i okazało się, że wystarczyła ta krótka chwila, by żywiciela zmieniło... 80 milionów bakterii.  

Bez całusa?

Zanim zrezygnujesz z całowania, wyjaśniamy: większość bakterii żyjących w ustach jest niegroźna. Unikaj buziaków tylko podczas choroby. 

Uwaga, zły kot!

Zwierzęta też chorują, a niektóre ich choroby przenoszą się właścicieli. Od większości zwierząt możesz salmonellą, przy czym, jeśli masz jaszczurkę lub przebieg choroby może być wyjątkowo ciężki. Koty są zaś często źródłem toksoplazmozy (w jednym z badań na Śląsku wykryto wywołującego tę chorobę pierwotniaka u 74% kotów).

A toksoplazmoza jest niebezpieczna nie tylko dla kobiet w ciąży. Brytyjscy uczeni odkryli, że w niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do schozofrenii i choroby dwubiegunowej.

 

faceci i piwko fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Zakaz jedzenia

Jeżeli rządy kierują się głównie pobudkami ekonomicznymi, to wkrótce możemy się spodziewać wprowadzenia zakazów jedzenia w miejscach publicznych albo przynajmniej reglamentacji żywności, czyli powrotu kartek na masło, mięso i chleb.

Jak bowiem wyliczyli uczeni z McKinsey Global Institute, społeczne koszty nadwagi i otyłości są takie same, jak palenia papierosów czy wojen, a większe niż koszty alkoholizmu i ocieplenia klimatu.

Nic dziwnego, bo jak wynika z danych, aż 30% ludzi na świecie ma BMI powyżej 25. Oto kolejny powód do ćwiczeń fizycznych – nie chcesz chyba, by na świecie znów rozpętał się kryzys gospodarczy? Utrzymuj prawidłową wagę.  

Rzadki nałóg

Chociaż mniej więcej co trzeci facet pije za dużo alkoholu, to to, że pije sporo, nie oznacza jeszcze, że jest alkoholikiem. W piśmie "Preventing Chronic Disease" ukazały się badania, które dowiodły, że jedynie co dziesiąty ostro popijający jest nałogowcem. Reszta to zwykli pijacy.  

10 - Jak donosi "Journal of Medical Internet Research", najwięcej ludzi skarży się na ataki migreny w poniedziałki około godziny 10 rano. 

REKLAMA