Ból jader - kiedy zacząć się niepokoić?

Czy ból jader musi koniecznie oznaczać coś groźnego? Poradziliśmy się naszych ekspertów. 

jądra, zdrowie shutterstock.com

Jeżeli nie jest to nagły i silny ból, to nie ma powodów do paniki. W przeciwnym razie pilnie umów się na konsultację urologiczną, bo ostry ból może sygnalizować skręt lub ostre zapalenie jądra i najądrza, a te dolegliwości wymagają natychmiastowego leczenia. W przypadku przewlekłego pobolewania także skonsultuj się z lekarzem urologiem – zrobi USG jąder i moszny, oceni budowę jąder oraz wykryje ewentualne nieprawidłowości.

PRZECZYTAJ: Częste kontuzje jąder i penisa

Dopyta również, czy nie doszło do urazu podczas treningu albo czy przed pojawieniem się dolegliwości nie rozpocząłeś intensywnego sezonu rowerowego. Ból krocza i jądra to częsta dolegliwość u wyczynowych kolarzy.

„Przyczyny przewlekłego bólu mogą być różne: przez żylaki powrózka nasiennego, gdzie ból nasila się w pozycji stojącej lub siedzącej (niewydolne naczynia żylne odprowadzające krew z jądra ulegają poszerzeniu przez cofającą się krew. Poza bólem, schorzenie to może powodować zaburzenia płodności), przez zapalenia najądrza – ból lokalizuje się nad jądrem, gdzie wyczuwalne jest bolesne pogrubienie (jest to najczęściej konsekwencja infekcji układu moczowego – u młodych mężczyzn nabyta zwykle drogą kontaktów seksualnych), aż po torbiel najądrza (rozpoznać można po wyczuwalnej sprężystej, bolesnej kuleczce w okolicy jądra) czy wodniak jądra – ten z kolei objawia się powiększeniem moszny zwykle po jednej stronie. W tym ostatnim przypadku w osłonkach jądra gromadzi się płyn, a to powoduje dyskomfort, bóle, a nawet trudności w poruszaniu się” – wyjaśnia dr n. med. Wiktor Kępa, specjalista urologii z Multi Clinic Centrum Medyczne Łódź, ekspert serwisu znanylekarz.pl.

Dodaje, że bóle jąder mogą być również związane z chorobami kręgosłupa i nerwów obwodowych, przepukliną pachwinową, a nawet towarzyszyć wydalaniu kamieni nerkowych. Z przewlekłym bólem rzadziej związane są nowotwory jądra. – w większości przypadków nie towarzyszy im ból, ale twardy, niebolesny guzek. Pamiętaj jednak, że nowotwory jąder dotyczą najczęściej młodych mężczyzn, a wcześnie wykryta choroba ma bardzo dobre rokowanie. Jądra są wyjątkowo dobrze poddającym się badaniu narządem, więc możesz je badać sam. Jak to robić?

ZOBACZ: Zadbaj o swoje klejnoty

„Po kąpieli w pozycji stojącej uciskaj jądra – delikatnie, palcami. Zwróć szczególną uwagę na ich powierzchnię i ewentualne grudkowate, twarde zmiany. Normalne jest, że w górnej części jądra będziesz wyczuwać miękką strukturę, najądrze, która ciągnie się przez całą jego długość, kończąc się spoistym przewodem – nasieniowodem” – podpowiada doktor Kępa.

Zobacz również:
REKLAMA