REKLAMA

Ból jader - kiedy zacząć się niepokoić?

Czy ból jader musi koniecznie oznaczać coś groźnego? Poradziliśmy się naszych ekspertów. 

jądra, zdrowie shutterstock.com
Jeżeli nie jest to nagły i silny ból, to nie ma powodów do paniki. W przeciwnym razie pilnie umów się na konsultację urologiczną, bo ostry ból może sygnalizować skręt lub ostre zapalenie jądra i najądrza, a te dolegliwości wymagają natychmiastowego leczenia. W przypadku przewlekłego pobolewania także skonsultuj się z lekarzem urologiem – zrobi USG jąder i moszny, oceni budowę jąder oraz wykryje ewentualne nieprawidłowości.

REKLAMA

PRZECZYTAJ: Częste kontuzje jąder i penisa

Dopyta również, czy nie doszło do urazu podczas treningu albo czy przed pojawieniem się dolegliwości nie rozpocząłeś intensywnego sezonu rowerowego. Ból krocza i jądra to częsta dolegliwość u wyczynowych kolarzy.

„Przyczyny przewlekłego bólu mogą być różne: przez żylaki powrózka nasiennego, gdzie ból nasila się w pozycji stojącej lub siedzącej (niewydolne naczynia żylne odprowadzające krew z jądra ulegają poszerzeniu przez cofającą się krew. Poza bólem, schorzenie to może powodować zaburzenia płodności), przez zapalenia najądrza – ból lokalizuje się nad jądrem, gdzie wyczuwalne jest bolesne pogrubienie (jest to najczęściej konsekwencja infekcji układu moczowego – u młodych mężczyzn nabyta zwykle drogą kontaktów seksualnych), aż po torbiel najądrza (rozpoznać można po wyczuwalnej sprężystej, bolesnej kuleczce w okolicy jądra) czy wodniak jądra – ten z kolei objawia się powiększeniem moszny zwykle po jednej stronie. W tym ostatnim przypadku w osłonkach jądra gromadzi się płyn, a to powoduje dyskomfort, bóle, a nawet trudności w poruszaniu się” – wyjaśnia dr n. med. Wiktor Kępa, specjalista urologii z Multi Clinic Centrum Medyczne Łódź, ekspert serwisu znanylekarz.pl.

Dodaje, że bóle jąder mogą być również związane z chorobami kręgosłupa i nerwów obwodowych, przepukliną pachwinową, a nawet towarzyszyć wydalaniu kamieni nerkowych. Z przewlekłym bólem rzadziej związane są nowotwory jądra. – w większości przypadków nie towarzyszy im ból, ale twardy, niebolesny guzek. Pamiętaj jednak, że nowotwory jąder dotyczą najczęściej młodych mężczyzn, a wcześnie wykryta choroba ma bardzo dobre rokowanie. Jądra są wyjątkowo dobrze poddającym się badaniu narządem, więc możesz je badać sam. Jak to robić?

Dopyta również, czy nie doszło do urazu podczas treningu albo czy przed pojawieniem się dolegliwości nie rozpocząłeś intensywnego sezonu rowerowego. Ból krocza i jądra to częsta dolegliwość u wyczynowych kolarzy.

„Po kąpieli w pozycji stojącej uciskaj jądra – delikatnie, palcami. Zwróć szczególną uwagę na ich powierzchnię i ewentualne grudkowate, twarde zmiany. Normalne jest, że w górnej części jądra będziesz wyczuwać miękką strukturę, najądrze, która ciągnie się przez całą jego długość, kończąc się spoistym przewodem – nasieniowodem” – podpowiada doktor Kępa.

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA