Ból głowy: skuteczna walka bez tabletek

Owszem, masz pod ręką setki środków przeciwbólowych i tysiące leków, ale my stawiamy raczej na naturalne rozwiązania. Sprawdź, jak pozbyć się bólu głowy bez sięgania po proszki.

Mężczyzna cierpiący na ból głowy Shutterstock.com
Spokojnie, ból w końcu minie

Raz, dwa i po bólu

Owszem, tabletki przeciwbólowe są skuteczne, ale nie są obojętne dla organizmu, no i nie zawsze masz je akurat pod ręką. Na szczęście znamy sposoby na walkę z bólem bez wizyty w aptece. 

A) Zimny okład

Zawiń w ściereczkę kostki lodu i przyłóż do bolącego miejsca. „Zimny okład przynosi natychmiastową ulgę, ponieważ zmniejsza stan zapalny mięśni i nerwów po zewnętrznej stronie czaszki” – wyjaśnia dr Robert Kaniecki, specjalista od bólów głowy z uniwersytetu w Pittsburgu. Przykładaj lód co godzinę na 10-15 minut.

Zobacz też: Jak wyleczyć grypę bez lekarza

B) Uścisk dłoni

Nie, nie chodzi o witanie się z kumplem, chociaż towarzystwo przyjaciela może pomóc – działa tu zasada odwrócenia uwagi od bólu. Sam sobie musisz uścisnąć dłoń, a dokładniej ucisnąć jeden łatwo dostępny punkt. Palcem wskazującym i kciukiem prawej dłoni ściśnij zdecydowanie mięsień między palcem wskazującym a kciukiem lewej dłoni. Zwolnij uścisk i powtórz. Masuj tak przez 3 minuty. Tajwańscy uczeni wykazali, że akupresura szczególnie skuteczna jest w zwalczaniu bólu napięciowego.

Sprawdź: Głowa może boleć różnie. Co to oznacza?

C) Wyginaj ciało

Kolejny patent z Dalekiego Wschodu. Hinduskie badania z 2007 roku wykazały, że regularne zajęcia jogi potrafią zmniejszyć częstość ataków napięciowych bólów głowy aż o 71%. Jeśli czujesz, że głowa zaczyna ćmić, znajdź szybko w internecie jedną z tych trzech pozycji: siavasana, svastikasana lub virasana. I wygnij śmiało ciało. 

Joga niemęska? Sprawdź, jak sobie poradził redaktor na rzekomo damskim pilates.

REKLAMA