Raz, dwa i po bólu
Owszem, tabletki przeciwbólowe są skuteczne, ale nie są obojętne dla organizmu, no i nie zawsze masz je akurat pod ręką. Na szczęście znamy sposoby na walkę z bólem bez wizyty w aptece.
A) Zimny okład
Zawiń w ściereczkę kostki lodu i przyłóż do bolącego miejsca. „Zimny okład przynosi natychmiastową ulgę, ponieważ zmniejsza stan zapalny mięśni i nerwów po zewnętrznej stronie czaszki” – wyjaśnia dr Robert Kaniecki, specjalista od bólów głowy z uniwersytetu w Pittsburgu. Przykładaj lód co godzinę na 10-15 minut.
Zobacz też: Jak wyleczyć grypę bez lekarza
B) Uścisk dłoni
Nie, nie chodzi o witanie się z kumplem, chociaż towarzystwo przyjaciela może pomóc – działa tu zasada odwrócenia uwagi od bólu. Sam sobie musisz uścisnąć dłoń, a dokładniej ucisnąć jeden łatwo dostępny punkt. Palcem wskazującym i kciukiem prawej dłoni ściśnij zdecydowanie mięsień między palcem wskazującym a kciukiem lewej dłoni. Zwolnij uścisk i powtórz. Masuj tak przez 3 minuty. Tajwańscy uczeni wykazali, że akupresura szczególnie skuteczna jest w zwalczaniu bólu napięciowego.
Sprawdź: Głowa może boleć różnie. Co to oznacza?
C) Wyginaj ciało
Kolejny patent z Dalekiego Wschodu. Hinduskie badania z 2007 roku wykazały, że regularne zajęcia jogi potrafią zmniejszyć częstość ataków napięciowych bólów głowy aż o 71%. Jeśli czujesz, że głowa zaczyna ćmić, znajdź szybko w internecie jedną z tych trzech pozycji: siavasana, svastikasana lub virasana. I wygnij śmiało ciało.
Joga niemęska? Sprawdź, jak sobie poradził redaktor na rzekomo damskim pilates.