Ból głowy: rodzaje i jak z nim walczyć?

Jeżeli to kac, przynajmniej wiesz, dlaczego cierpisz, i że to niebawem się skończy. Ale gdy głowa boli bez wyraźnej przyczyny, znosisz to gorzej. Zobacz, dlaczego boli, jak i co wtedy robić.

Mężczyzna z bólem głowy Shutterstock.com

Bóle migrenowe

Po czym poznasz: Najbardziej charakterystycznym objawem migreny jest ból obejmujący połowę głowy.

Czynnikiem wywołującym są najczęściej pokarmy, migające światło i inne pozornie błahe sytuacje. Często też migrenie towarzyszą nudności. Na szczęście wymioty zwykle przynoszą ulgę.

REKLAMA

ZOBACZ TEŻ: Czy mogę trenować, gdy mam migrenę?

Co robić: Idź do poradni bólu.

Skuteczne są jedynie leki z grupy tryptanów. Nie można ich kupić bez recepty. Spróbuj też melatoniny. Jak donosi pismo "Neurology", pacjenci, którzy codziennie przed snem łykali 3 mg melatoniny, cierpieli na migreny o połowę rzadziej.

Bóle napięciowe

Po czym poznasz: To najczęstszy rodzaj bólu, atakujący czasami każdego, a niektórych znacznie częściej niż czasami, bo nawet codziennie.

Charakterystyczne dla niego jest to, że boli Cię przód głowy, nad i między oczami. Często pojawia się w chwilach stresu (dlatego nazywany jest napięciowym), gdy jesteś niewyspany, głodny i zmęczony.

Co robić: Łyknij tabletki.

Najlepiej aspirynę i paracetamol. Ich działanie jest synergiczne. I pij dużo wody: bóle napięciowe często są skutkiem odwodnienia.

Sprawdź też: Jak działa ból

REKLAMA

REKLAMA

Bóle klasterowe

Po czym poznasz: Po tym, że boli Cię oko, a dokładniej coś, co jest za okiem. I to tak boli, że absolutnie nie jesteś w stanie usiedzieć w miejscu. To pewnie stąd wzięło się powiedzenie, że ktoś z bólu chodził po ścianach.

Bóle klasterowe mają też tę wredną cechę, że atakują seryjnie: czasami nawet po trzy razy dziennie przez kilka miesięcy z rzędu. Na dodatek regularnie, często o tej samej porze dnia.

REKLAMA

Co robić: W ogóle nie próbuj leczyć się sam.

Jedynie lekarz neurolog może Ci pomóc. Zajrzyj też na stronę www. klasterowy.pl – tam znajdziesz dużo informacji z pierwszej ręki.

RADA MH

Skuteczną metodą powstrzymania klasetrowego bólu głowy jest tlenoterapia. Wdychanie czystego tlenu na początku ataku zmniejsza napływ krwi do mózgu, a więc zmniejsza ciśnienie, i u większości pacjentów ból już się co najmniej nie nasila.

REKLAMA

Ból głowy może być groźny

Mamy tendencję do lekceważenia bólu głowy. Owszem, cierpimy, ale nie widzimy potrzeby „zawracania głowy” lekarzowi. A to błąd. Czasami ból głowy jest tylko znakiem ostrzegawczym, że dzieje się coś znacznie poważniejszego niż sam ból głowy, który – chociaż nieprzyjemny – sam w sobie nie jest bardzo niebezpieczny.

Ból głowy może być wywołany np. przez zapalenie opon mózgowych, stany zapalne (np. chore zęby albo ucho), aż po nowotwory mózgu. Co powinno wzmóc Twoją czujność? Przede wszystkim nowy ból – taki, którego jeszcze nie znałeś, albo który zaczął się pojawiać częściej niż wcześniej.

Jeżeli dodatkowo oprócz bólu pojawi się np. drętwienie albo mrowienie, sztywnienie karku, zaburzenia świadomości albo wysoka gorączka – idź do lekarza.

REKLAMA
Zobacz również:

REKLAMA

REKLAMA