Ból głowy, rana, zakażenie - 6 domowych sposobów na dolegliwości

Dowolna strzelanka: już-już dochodzisz do końca etapu, ale zostało Ci tylko 3% zdrowia, więc gorączkowo wracasz po apteczkę, którą minąłeś jakieś pół godziny temu. Znajdujesz i poziom zdrowia błyskawicznie rośnie. Szkoda, że nie można tak w realu. Nie można? Można! Oto sześć strategii turbozdrowienia. 

domowe dolegliwości Shutterstock.com
Shutterstock.com

Zakażenia dróg moczowych

Turbo: stek (Oto nasz najlepszy przepis na idealny stek wołowy) i sok żurawinowy.

"Gdy dochodzi do zapalenia pęcherza i jego okolic, potrzebne Ci są biał- ka (czyli stek), by zakwasić mocz, co wzmaga działanie występującego w soku żurawinowym kwasu hipurowego, który ma działanie przeciwbakteryjne" – wyjaśnia prof. David Howes z University of Chicago.

Oszczędzasz: 2-3 dni.

Zadrapanie i rozcięcie

Turbo: nawilżenie.

"Przemyj ranę, wyciśnij na nią trochę balsamu nawilżającego i zaklej plastrem. To zwiększy nawilżenie tkanek i przyspieszy proces powstawania nowych komórek" – mówi dr Hayes Gladstone, dermatolog ze Stanford University. Tylko nie dotykaj rany dłonią, w której trzymałeś butelkę: mogą być na niej bakterie.

Oszczędzasz: 2-3 dni.

Pryszcz

Turbo: wygnanie bakterii.

"Skóra pod wypryskiem już odrasta w całkiem antyseptycznych warunkach, więc wyciskanie go nic nie da" – ostrzega dr Howes. Musisz odciąć drogę ucieczki bakteriom i wybić je do końca. Nałóż na pryszcz maść antybiotykową i zaklej plastrem.

Oszczędzasz: 1 dzień.

Kolka

Turbo: wydech.

Dopadła Cię kolka? Zrób głęboki wydech i wstrzymaj oddech. Nabierz powietrza. I jeszcze raz to samo. "Kolka to skurcz przepony" – wyjaśnia prof. Jonathan Chang z USC. Głęboki wydech powoduje napięcie całej przepony i synchronizuje działanie wszystkich włókien tego mięśnia.

Oszczędzasz: ok. 5 minut.

Ból głowy

Turbo: seks!

"Wymawianie się od seksu bólem głowy to bezsens. W ten sposób działasz na własną niekorzyść i pozbawiasz się szansy ozdrowienia – mówi dr Randolph W. Evans, neurolog z Baylor College of Medicine. – To może mieć coś wspólnego z wydzielanymi podczas seksu endorfinami – wyjaśnia – które działają przeciwbólowo".

(Seks jest świetny, ale w pewnych sytuacjach może nie wystarczyć. Sprawdź: Różne rodzaje bólu głowy i sposoby na walkę z nimi)

Oszczędzasz: kilka godzin.

Zacięcie przy goleniu

Turbo: antyperspirant w sztyfcie.

"Przemyj i uciśnij palcem ranę, następnie przetrzyj sztyft wacikiem higienicznym, nabierz nieco tej mazistej substancji na patyczek do czyszczenia uszu i przyłóż do ranki. Zawarty w dezodorancie chlorek glinu powstrzyma krwawienie" – mówi dr Gladstone.

Oszczędzasz: ok. 10 minut.

REKLAMA