Ból brzucha - przyczyny i rozwiązania

Nie każdy ból brzucha, i kłucie w jego okolicy, jest związane z tym, co wcześniej zjadłeś. Zgaga, wzdęcia, wrzody, zapalenie wyrostka robaczkowego, nieżyt żołądka - zobacz, co może Cię boleć i dlaczego. A potem pokonaj ten ból.

Kłucie w boku: przyczyny Fer Gregory 2014/shutterstock.com
fot. Fer Gregory 2014/shutterstock.com

Przyczyna: zgaga

Co czujesz: Pieczenie, które wędruje w górę klatki piersiowej.

Rozwiązanie: Jeżeli zgaga pojawia się rzadko i ustępuje po lekach zobojętniających (np. maalox, rennie), nie masz się czym przejmować. Gdy jednak zdarza się co najmniej dwa razy w tygodniu, istnieje ryzyko, że cierpisz na tzw. refluks, który może doprowadzić do trwałego uszkodzenia przełyku. U ludzi cierpiących na to schorzenie nie domyka się zastawka, która wpuszcza jedzenie do żołądka, ale nie wypuszcza go z powrotem w górę, do przełyku. W takim przypadku wybierz się do gastroenterologa.

Przyczyna: wzdęcia

Co czujesz: Ucisk, nabrzmiałość, napięcie, ostre kłucie.

Rozwiązanie: Zjedz stek. Dieta niskowęglowodanowa pomoże Ci pozbyć się wzdęć. Podobnie jak probiotyki występujące między innymi w jogurcie. Ale najpierw musisz ustalić, czy nie masz nietolerancji laktozy. Jeżeli zazwyczaj czujesz się wzdęty po zjedzeniu nabiału, usuń go z diety i zobacz, czy nadmiar gazów ustąpi.

Gdy podczas biegu dopadnie Cię kolka, zwolnij i zacznij głęboko oddychać, starając się używać brzucha, a nie klatki piersiowej. Nie siadaj. I nie biegaj dwie godziny po posiłku.

Przyczyna: wrzody

Co czujesz: Nudności, głód pojawiający się już po 1-3 godz. po posiłku, stały, tępy ból. Wrzody mogą występować w żołądku lub jelitach. U mężczyzn najczęstsze są wrzody dwunastnicy.

Rozwiązanie: Pokonaj ból za pomocą leków zobojętniających i odwiedź lekarza. Ponieważ wrzody często są wywołane bakterią Helicobacter pylori, mogą być potrzebne także antybiotyki. Jeśli zlekceważysz tę chorobę, ryzykujesz śmiertelnie niebezpiecznym krwotokiem wewnętrznym i perforacją jelita.

Przyczyna: zapalenie wyrostka robaczkowego

Co czujesz: Nagłe kłucie w górnych okolicach brzucha, które z czasem przemieszcza się w dół, na prawą stronę. Mogą temu towarzyszyć nudności, wymioty i gorączka.

Rozwiązanie: Skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na ostry dyżur. Objawy znacznie się nasilają w ciągu 24 godzin. Jeżeli zapalenie wyrostka robaczkowego pozostawisz bez leczenia, może dojść do pęknięcia wyrostka i rozprzestrzenienia się infekcji po całej jamie brzusznej.

Przyczyna: nieżyt żołądka

Co czujesz: Skurcze żołądka, nudności, gorączka, biegunka i/lub wymioty, ból trudny do precyzyjnego umiejscowienia.

Rozwiązanie: Pij dużo płynów i spróbuj to przeczekać. Idź do lekarza, jeżeli zauważysz objawy odwodnienia, jeśli po 2 dniach dalej nie będziesz w stanie utrzymać niczego w żołądku lub gdy temperatura ciała przekroczy 39oC.

MH 04/2013

Zobacz również:
REKLAMA