[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Ból brzucha - przyczyny i rozwiązania

Nie każdy ból brzucha, i kłucie w jego okolicy, jest związane z tym, co wcześniej zjadłeś. Zgaga, wzdęcia, wrzody, zapalenie wyrostka robaczkowego, nieżyt żołądka - zobacz, co może Cię boleć i dlaczego. A potem pokonaj ten ból.

Kłucie w boku: przyczyny fot. Fer Gregory 2014/shutterstock.com

Przyczyna: zgaga

Co czujesz: Pieczenie, które wędruje w górę klatki piersiowej.

Rozwiązanie: Jeżeli zgaga pojawia się rzadko i ustępuje po lekach zobojętniających (np. maalox, rennie), nie masz się czym przejmować. Gdy jednak zdarza się co najmniej dwa razy w tygodniu, istnieje ryzyko, że cierpisz na tzw. refluks, który może doprowadzić do trwałego uszkodzenia przełyku. U ludzi cierpiących na to schorzenie nie domyka się zastawka, która wpuszcza jedzenie do żołądka, ale nie wypuszcza go z powrotem w górę, do przełyku. W takim przypadku wybierz się do gastroenterologa.

REKLAMA

Przyczyna: wzdęcia

Co czujesz: Ucisk, nabrzmiałość, napięcie, ostre kłucie.

Rozwiązanie: Zjedz stek. Dieta niskowęglowodanowa pomoże Ci pozbyć się wzdęć. Podobnie jak probiotyki występujące między innymi w jogurcie. Ale najpierw musisz ustalić, czy nie masz nietolerancji laktozy. Jeżeli zazwyczaj czujesz się wzdęty po zjedzeniu nabiału, usuń go z diety i zobacz, czy nadmiar gazów ustąpi.

Gdy podczas biegu dopadnie Cię kolka, zwolnij i zacznij głęboko oddychać, starając się używać brzucha, a nie klatki piersiowej. Nie siadaj. I nie biegaj dwie godziny po posiłku.

Przyczyna: wrzody

Co czujesz: Nudności, głód pojawiający się już po 1-3 godz. po posiłku, stały, tępy ból. Wrzody mogą występować w żołądku lub jelitach. U mężczyzn najczęstsze są wrzody dwunastnicy.

Rozwiązanie: Pokonaj ból za pomocą leków zobojętniających i odwiedź lekarza. Ponieważ wrzody często są wywołane bakterią Helicobacter pylori, mogą być potrzebne także antybiotyki. Jeśli zlekceważysz tę chorobę, ryzykujesz śmiertelnie niebezpiecznym krwotokiem wewnętrznym i perforacją jelita.

Przyczyna: zapalenie wyrostka robaczkowego

Co czujesz: Nagłe kłucie w górnych okolicach brzucha, które z czasem przemieszcza się w dół, na prawą stronę. Mogą temu towarzyszyć nudności, wymioty i gorączka.

Rozwiązanie: Skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na ostry dyżur. Objawy znacznie się nasilają w ciągu 24 godzin. Jeżeli zapalenie wyrostka robaczkowego pozostawisz bez leczenia, może dojść do pęknięcia wyrostka i rozprzestrzenienia się infekcji po całej jamie brzusznej.

Przyczyna: nieżyt żołądka

Co czujesz: Skurcze żołądka, nudności, gorączka, biegunka i/lub wymioty, ból trudny do precyzyjnego umiejscowienia.

Rozwiązanie: Pij dużo płynów i spróbuj to przeczekać. Idź do lekarza, jeżeli zauważysz objawy odwodnienia, jeśli po 2 dniach dalej nie będziesz w stanie utrzymać niczego w żołądku lub gdy temperatura ciała przekroczy 39oC.

MH 04/2013

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij