Bieganie a długość życia, czyli biegiem marsz! [News MH]

No, może niezupełnie biegiem, ale jeśli zdecydowanie przyspieszysz kroku na co dzień, pożyjesz dłużej.

bieganie
Uczeni z College of Podiatry wyliczyli, że człowiek w życiu pokonuje pieszo ok. 240 tysięcy km. Mógłbyś 6 razy obejść świat dookoła.

Na pewno słyszałeś, że aby żyć długo i szczęśliwie, trzeba codziennie robić około 10 000 kroków. Ba! W zeszłym roku w „Lancecie” ukazał się artykuł uczonych z University of New Mexico, z którego wynika, że optymalnym dystansem jest nie 10, a 17 tys. kroków dziennie (dla mężczyzn, dawka damska to 15 tys.). Więc teraz każdy ma w telefonie aplikację, która mu te kroki mierzy. Często mierzy także pokonany dystans. Ale tylko niewiele sprawdza, w jakim tempie chodzisz. A okazuje się, że to właśnie ono ma kluczowe znaczenie.

Przeczytaj też: Bieganie gwarancją sukcesu

Australijscy uczeni wyliczyli, że jeśli przyspieszysz kroku i zamiast wlec się noga za nogą zaczniesz chodzić szybko (w tempie ok. 5-7 km na godzinę), zmniejszysz ryzyko przedwczesnej śmierci o 20%. Badacze polecają tę strategię zwłaszcza tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na długie spacery. Chcesz przyspieszyć kroku, ale odruchowo zwalniasz? Zacznij żuć gumę. Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Waseda w Tokio zaobserwowali, że żucie gumy sprawia, iż mężczyźni zaczynają chodzić szybciej. Kobiety, o dziwo, nie.

Koniec z migrenami

Migrena to taki ból, którego żaden chory nie życzy nawet wrogowi. Nie da się normalnie funkcjonować, odpada, boli każdy dźwięk i każdy promień światła. Na domiar złego leki nie każdemu pomagają. Koszmar. A teraz uwaga – są ludzie cierpiący na migreny przewlekłe, co oznacza, że dopadają ich co najmniej 15 razy w miesiącu. Całkowita beznadzieja. Ale mamy dla nich dobrą wiadomość. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) właśnie zatwierdziła pierwszy na świecie lek na ten typ migreny. Podaje się go raz w miesiącu w formie zastrzyku. Skuteczność? Spadek liczby napadów prawie o połowę. Uff .

Leniwa niedziela

Okazuje się, że jednak można odespać zarwane noce. Wiadomo, że spanie poniżej 5 h na dobę zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Uczeni z uniwersytetu w Sztokholmie odkryli jednak, że u ludzi, którzy śpią tak krótko w ciągu tygodnia, ale w weekendy wysypiają się po 8-9 godzin, ryzyko wraca do normy.

Czekolada na oczy

72 – tyle procent kakao powinna mieć czekolada, którą się zajadasz, jeśli chcesz lepiej widzieć. Wg JAMA Ophtalmology po zjedzeniu ciemnej czekolady niemal natychmiast poprawia się ostrość wzroku.

Zobacz również:
REKLAMA