Problemy ze snem stają się zmorą naszych czasów, więc uczeni intensywnie badają to zjawisko. Badacze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wykazali m.in., że aż 73% facetów między 18. a 39. rokiem życia ma problemy z zasypianiem. To by się zgadzało, bo z badań TNS Polska wynika, że tylko 53% Polaków przesypia od 7 do 8 godzin, a 25% śpi krócej niż sześć godzin na dobę. Czyli za krótko.
ZOBACZ: Ile snu potrzebujesz?
I nie łudź się, że ryzykujesz w ten sposób tylko czerwone oczy. Badania wykazały, że już jedna zarwana noc poważnie upośledza zdolności poznawcze, co oznacza, że możesz popełnić fatalne w skutkach błędy. Gdy niedosypianie trwa długo, rośnie ryzyko cukrzycy, otyłości i alkoholizmu. No i najgorsze: niedosypianie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 12%. O ile najczęściej nie możesz się wysypiać dłużej, o tyle możesz wydłużyć sen, zasypiając szybciej.
Z pomocą przychodzą uczeni z USA, którzy odkryli, że gorący prysznic wieczorem ułatwia zasypianie. Wykazali, że gorący prysznic 90 minut przed snem skraca o połowę czas zasypiania i wydłuża czas snu średnio o 15 minut. Nawet kwadrans snu ekstra może Ci pomóc. Umyj się żelem o zapachu cytrusowym, a zaśniesz jeszcze szybciej, bo zapach cytrusów obniża poziom kortyzolu i ciśnienie krwi.
Odliczanie do zaśnięcia
Zacznij przygotowania do snu odpowiednio wcześniej, a zaśniesz szybciej.
15 godzin do snu
Rano wyjdź na słońce. Ono wyreguluje Twój rytm dobowy, a to od niego zależy, kiedy zrobisz się senny. Za chmurami też działa.
University of Michigan
4 godzin do snu
Na koniec dnia pracy zrób listę rzeczy do zrobienia na jutro. Wyznaczenie celu pomaga zasnąć, bo w łóżku już nie musisz nic planować.
Northwestern University
1 godzin do snu
Włóż ciepłą piżamę: najlepiej z wełny merynosa, ale flanelowa też się sprawdzi. Będzie Ci cieplej, a to ułatwia zasypianie.
University of Sydney
10 minut do snu
Ustaw aromatyzer w sypialni i wlej kilka kropel olejku lawedowego. Zapach lawendy zmniejsza lęki i sprawia, że śpisz mocniej i dłużej. Zzzzz.
Chronobiology International