Zagrożenie
Wg szacunków na zaburzenia snu cierpi połowa Polaków. Problem nie jest tak banalny, żeby można go było zbyć rzuconym od niechcenia „wyśpię się w weekend”. Gdy śpisz za mało, Twój organizm zużywa się szybciej – rośnie zagrożenie cukrzycą, depresją, chorobami serca. Bezsenność bardzo źle wpływa też na związki, Twoje IQ i wydajność w pracy, nie mówiąc już o wynikach sportowych.
Prawda
Bezsenność to nie to samo, co noce zarwane na obsesyjnym przeglądaniu Facebooka, graniu w grę czy rozmowach z kolegą. Bezsenność to poważny problem, dotykający około 30% populacji. Ludzie, u których zdiagnozowano bezseność, są bardziej narażeni na depresję, samobójstwo, znacznie częściej niż inni chorują na serce, miewają problemy z alkoholem, odczuwają spadek zdolności poznawczych i wydajności w pracy. Statystycy wyliczyli, że ludzie śpiący mniej niż 7 godzin na dobę są o 12% bardziej narażeni na przedwczesną śmierć.
Przeczytaj też: 7 patentów na zdrowy sen
Plan działania
To, że musimy spać około 7-8 godzin, jest wyznaczone przez biologię. Ale biologia wcale nie mówi, kiedy masz spać. Jeśli nie możesz zasnąć o godzinie 22, kładź się później. Nie ma znaczenia, czy to będzie 22, czy 2 w nocy – najważniejsze, żebyś przespał 7 godzin. I pamiętaj, że największym wrogiem zaśnięcia (oprócz włączonych ekranów) jest stres. Zrób listę zmartwień i zapisz je sobie jako zadania na jutro. Wg uczonych z Northwestern University ten prosty trik pozwala spać dłużej i mocniej
Komentarze
~Patryk, 2019-04-17 13:39:11
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?