Ekspert
Roman Szadkowski, przewodnik tatrzański i ratownik TOPR od 30 lat.
1. Zaplanuj wyjście w góry
Wychodząc w góry, poświęć trochę czasu na planowanie. Nawet jeśli ma to być jednodniowa wycieczka po trasach, na których spotkać można panie w czółenkach, Ty nie popełniaj tego błędu. W górach pogoda może się załamać dosłownie w kilka chwil, możesz zabłądzić lub poślizgnąć się, upaść i czekać na ratunek. Daj sobie też dzień-dwa na aklimatyzację i sprawdzenie formy. Twoje wyobrażenie o własnej kondycji może się drastycznie różnić od stanu faktycznego. Lepiej przekonać się o tym w bezpiecznym miejscu niż na eksponowanej półce skalnej.
PRZECZYTAJ TEŻ: 50 męskich przygód, które warto przeżyć
2. Przed wyjściem w góry sprawdź pogodę
Zanim zdecydujesz, dokąd pójść, sprawdź prognozę pogody. Na świetnej stronie mountain-forecast.com znajdziesz bardzo szczegółowe prognozy dla wszystkich chyba gór na świecie. Polskie szczyty również są tam ujęte; co więcej, prognoza pogody jest podawana dla dwóch wysokości, jeśli więc nie zamierzasz akurat wdrapywać się na szczyt, możesz sprawdzić, co się będzie działo na wysokości, powiedzmy, 1500 m n.p.m. Jeśli nie masz dostępu do internetu, zawsze możesz zadzwonić do TOPR i zapytać o prognozę. Jeśli będzie przewidywana burza lub mgła, zmień trasę albo w ten dzień posiedź w dolinach. Bo w górach najważniejsze jest bezpieczeństwo.
3. Idąc w góry weź mapę
Żeby być w górach naprawdę bezpiecznym, nie zapomnij zabrać ze sobą tradycyjnej mapy. Najlepiej w skali 1:25 000. Ma ona tę przewagę nad GPS-ami, że jest bezawaryjna i nie wyczerpuje jej się bateria. Jeżeli wybierasz się na trudniejszą trasę, zawczasu wyznacz awaryjne zejścia – na wypadek gdy sytuacja ulegnie zmianie.
GÓRY OD A DO Z: Jak zaplanować wycieczkę?
4. Wyjdź wcześnie rano
W Tatrach w lecie najczęściej mamy do czynienia z tzw. burzami konwekcyjnymi, które zaczynają się po południu. Dlatego warto wychodzić w góry wcześnie – optymalne godziny to 5-6 rano. Dzięki temu zdążysz zejść z grani, zanim burza nadciągnie, i wrócisz do schroniska suchy i nieporażony. Dodatkowym plusem wczesnego wyjścia jest luz na szlaku.
5. Gdy burza złapie Cię w górach
Widząc nadchodzącą burzę, staraj się jak najszybciej zejść niżej. Gdy pioruny już walą, znajdź zaciszne miejsce, usiądź na plecaku po turecku i czekaj, aż przejdzie. Trzymaj się z dala od potoków, oczek wodnych i tymczasowych strumieni. Odsuń się też od łańcuchów i drabinek – prąd płynie po nich chętniej niż po skałach.
Komentarze