Bezpieczeństwo w górach - 5 ważnych zasad

Bezpieczeństwo w górach to podstawa! Nawet wchodząc na Śnieżkę, można sobie zrobić krzywdę. Dlatego nie lekceważ siły drzemiącej w szczytach gór, choćby nie były imponujące. Oto kilka zasad, które pozwolą Ci wrócić z każdej wyprawy na górskim szlaku. 

góry, wycieczki shutterstock.com

Ekspert

Roman Szadkowski, przewodnik tatrzański i ratownik TOPR od 30 lat.

1. Zaplanuj wyjście w góry

Wychodząc w góry, poświęć trochę czasu na planowanie. Nawet jeśli ma to być jednodniowa wycieczka po trasach, na których spotkać można panie w czółenkach, Ty nie popełniaj tego błędu. W górach pogoda może się załamać dosłownie w kilka chwil, możesz zabłądzić lub poślizgnąć się, upaść i czekać na ratunek. Daj sobie też dzień-dwa na aklimatyzację i sprawdzenie formy. Twoje wyobrażenie o własnej kondycji może się drastycznie różnić od stanu faktycznego. Lepiej przekonać się o tym w bezpiecznym miejscu niż na eksponowanej półce skalnej.

PRZECZYTAJ TEŻ: 50 męskich przygód, które warto przeżyć

2. Przed wyjściem w góry sprawdź pogodę

Zanim zdecydujesz, dokąd pójść, sprawdź prognozę pogody. Na świetnej stronie mountain-forecast.com znajdziesz bardzo szczegółowe prognozy dla wszystkich chyba gór na świecie. Polskie szczyty również są tam ujęte; co więcej, prognoza pogody jest podawana dla dwóch wysokości, jeśli więc nie zamierzasz akurat wdrapywać się na szczyt, możesz sprawdzić, co się będzie działo na wysokości, powiedzmy, 1500 m n.p.m. Jeśli nie masz dostępu do internetu, zawsze możesz zadzwonić do TOPR i zapytać o prognozę. Jeśli będzie przewidywana burza lub mgła, zmień trasę albo w ten dzień posiedź w dolinach. Bo w górach najważniejsze jest bezpieczeństwo.

3. Idąc w góry weź mapę

Żeby być w górach naprawdę bezpiecznym, nie zapomnij zabrać ze sobą tradycyjnej mapy. Najlepiej w skali 1:25 000. Ma ona tę przewagę nad GPS-ami, że jest bezawaryjna i nie wyczerpuje jej się bateria. Jeżeli wybierasz się na trudniejszą trasę, zawczasu wyznacz awaryjne zejścia – na wypadek gdy sytuacja ulegnie zmianie.

GÓRY OD A DO Z: Jak zaplanować wycieczkę?

4. Wyjdź wcześnie rano

W Tatrach w lecie najczęściej mamy do czynienia z tzw. burzami konwekcyjnymi, które zaczynają się po południu. Dlatego warto wychodzić w góry wcześnie – optymalne godziny to 5-6 rano. Dzięki temu zdążysz zejść z grani, zanim burza nadciągnie, i wrócisz do schroniska suchy i nieporażony. Dodatkowym plusem wczesnego wyjścia jest luz na szlaku.

5. Gdy burza złapie Cię w górach

Widząc nadchodzącą burzę, staraj się jak najszybciej zejść niżej. Gdy pioruny już walą, znajdź zaciszne miejsce, usiądź na plecaku po turecku i czekaj, aż przejdzie. Trzymaj się z dala od potoków, oczek wodnych i tymczasowych strumieni. Odsuń się też od łańcuchów i drabinek – prąd płynie po nich chętniej niż po skałach.

Zobacz również:
REKLAMA