Bakterie na sztandze i inne: zdrowotne ciekawostki MH

Ile bakterii wykryli naukowcy na sprzętach treningowych, jak nastawienie wpływa na długość i jakość życia i inne - kolejna porcja zdrowotnych ciekawostek MH.

Bakterie shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Brudne hantle

Wchodzisz do siłowni, krótka rozgrzewka i idziesz dźwigać żelastwo. Chwytasz hantel lub sztangę i... właśnie wpuściłeś na swoje ciało cały pakiet bakterii. 70% z nich stanowi potencjalne zagrożenie dla ludzi. 

Serwis fitrated.com wysłał do trzech siłowni swoich ludzi, którzy pobrali kilkadziesiąt próbek z różnych sprzętów, a następnie próbki oddał do laboratorium. Okazało się, że na różnych sprzętach fitnessowych – rowerach, hantlach i uchwytach bieżni – liczba bakterii jest dużo większa niż na przedmiotach, które zwyczajowo uważamy za siedlisko brudu.

O ile większa? Zaskakująco. Na badanych urządzeniach bakterii było od 300 do 400 razy więcej niż na desce klozetowej. Wiesz już, dlaczego warto przecierać płynem antyseptycznym uchwyty przed i po użyciu?

2. Przez żołądek do nerek

Jeśli masz problemy z żołądkiem, np. wrzody lub refluks, i bierzesz regularnie leki z grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej (IPP), porozmawiaj z lekarzem o ich zmianie. „Journal of the American Society of Nephrology” donosi, że pacjenci stosujący regularnie leki IPP aż o 28% częściej mają problemy z nerkami niż ci, którzy leczeni byli lekami z grupy inhibitorów receptora H2 o podobnym działaniu.

3. Nie jest słodko

30 - taki odsetek ludzi, u których stwierdzono tzw. stan przedcukrzycowy, zachoruje na cukrzycę za 5 lat.

4. Szczęścia, zdrowia...

Pismo „Psychosomatic Medicine” donosi, że ludzie o pogodnym nastawieniu są zdrowsi i żyją dłużej. Badanie wykazało, że mają niższe BMI niż ponuracy, częściej trenują, śpią lepiej i rzadziej palą. Czy można zmienić nastawienie na bardziej pozytywne? Można. Naszym zdaniem wystarczy utrzymywać BMI w ryzach, więcej ćwiczyć i wysypiać się. W skrócie: robić to, co polecamy co miesiąc. 

REKLAMA