[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Bakterie na sztandze i inne: zdrowotne ciekawostki MH

Ile bakterii wykryli naukowcy na sprzętach treningowych, jak nastawienie wpływa na długość i jakość życia i inne - kolejna porcja zdrowotnych ciekawostek MH.

Bakterie fot. shutterstock.com
1. Brudne hantle

Wchodzisz do siłowni, krótka rozgrzewka i idziesz dźwigać żelastwo. Chwytasz hantel lub sztangę i... właśnie wpuściłeś na swoje ciało cały pakiet bakterii. 70% z nich stanowi potencjalne zagrożenie dla ludzi. 

REKLAMA

Serwis fitrated.com wysłał do trzech siłowni swoich ludzi, którzy pobrali kilkadziesiąt próbek z różnych sprzętów, a następnie próbki oddał do laboratorium. Okazało się, że na różnych sprzętach fitnessowych – rowerach, hantlach i uchwytach bieżni – liczba bakterii jest dużo większa niż na przedmiotach, które zwyczajowo uważamy za siedlisko brudu.

O ile większa? Zaskakująco. Na badanych urządzeniach bakterii było od 300 do 400 razy więcej niż na desce klozetowej. Wiesz już, dlaczego warto przecierać płynem antyseptycznym uchwyty przed i po użyciu?

2. Przez żołądek do nerek

Jeśli masz problemy z żołądkiem, np. wrzody lub refluks, i bierzesz regularnie leki z grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej (IPP), porozmawiaj z lekarzem o ich zmianie. „Journal of the American Society of Nephrology” donosi, że pacjenci stosujący regularnie leki IPP aż o 28% częściej mają problemy z nerkami niż ci, którzy leczeni byli lekami z grupy inhibitorów receptora H2 o podobnym działaniu.

3. Nie jest słodko

30 - taki odsetek ludzi, u których stwierdzono tzw. stan przedcukrzycowy, zachoruje na cukrzycę za 5 lat.

4. Szczęścia, zdrowia...

Pismo „Psychosomatic Medicine” donosi, że ludzie o pogodnym nastawieniu są zdrowsi i żyją dłużej. Badanie wykazało, że mają niższe BMI niż ponuracy, częściej trenują, śpią lepiej i rzadziej palą. Czy można zmienić nastawienie na bardziej pozytywne? Można. Naszym zdaniem wystarczy utrzymywać BMI w ryzach, więcej ćwiczyć i wysypiać się. W skrócie: robić to, co polecamy co miesiąc. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij