Bakterie groźne dla skóry - poznaj wroga

Twoja skóra jest ulubionym placem zabaw wielu mikroustrojów. Wiele z nich jest pożytecznych, ale nawet takie, jeśli zbierze się ich za dużo, potrafią nieźle nabroić. Nie mówiąc już o tych, które są zawsze „bacteria non grata”. Zobacz, co zrobić, żeby bakterie, grzyby i pasożyty nie zalazły Ci za bardzo za skórę. Oto główne pola bitwy i linia Twojej obrony.  

skóra, bakteria shutterstock.com

1. Powieki

Jeśli pieką Cię oczy, a białka są mocno przekrwione, może to być objaw zakażenia nużeńcem ludzkim, czyli pasożytem, który zajmuje strategiczne pozycje w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych.

Obrona

Na szczęście walka z takimi piekącymi oczyma nie jest skomplikowana. Codziennie przemywaj oczy mieszanką szamponu dla dzieci i wody, w stosunku 1:1. Gdy objawy ustąpią, profilaktycznie możesz przemywać oczy mniej więcej raz w tygodniu. Jeżeli mimo mycia problem nie ustępuje, lub – co gorsza – zielonkawa wydzielina zacznie Ci sklejać powieki, idź do okulisty, bo może być potrzebny jest antybiotyk.

PRZECZYTAJ TEŻ: 15 najczęstszych męskich problemów skórnych

2. Dłonie

Jedną z najczęściej spotykanych na skórze bakterii jest Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty, kuzyn opornego na antybiotyki, bardzo niebezpiecznego szczepu MRSA. Potrafi być uciążliwy, jeśli dostanie się do drobnych ranek w okolicy paznokcia, powodując tzw. zanokcicę. Okolica paznokci robi się wtedy czerwona i bardzo wrażliwa.

Obrona

Jeżeli Ci się to przydarzy, spróbuj moczyć palec w gorącej wodzie trzy, cztery razy dziennie. Taka kąpiel sprawia, że białe krwinki szybciej poradzą sobie z oczyszczeniem zainfekowanej okolicy.

3. Twarz i szyja

Jeden na pięciu facetów po trzydziestce wciąż boryka się z problemem, który właściwie dotyczy głównie nastolatków, czyli z trądzikiem. Bakterią, która trądzik powoduje, jest Propionibacterium acnes. Gdy martwe komórki naskórka zatykają pory, tworzą idealne warunki do rozwoju tych bakterii, które błyskawicznie się namnażają. I tak właśnie powstaje pryszcz.

Obrona

Im dokładniej usuniesz martwe fragmenty naskórka, tym mniej będziesz miał zapchanych porów. Dr Benjamin Barankin, dermatolog z Toronto, radzi, by przynajmniej raz w tygodniu, pod prysznicem, przetrzeć twarz delikatnie szorstką myjką. Ważne, by to zrobić pod prysznicem, bo wtedy skóra jest już zmiękczona. Jeżeli masz też trądzik na plecach, poproś o pomoc dziewczynę.

4. Podbrzusze

Grzyb Candida albicans uwielbia miejsca wilgotne i ciepłe. Jeśli zapewnisz mu bezstresowe życie, szybko się namnoży, powodując grzybicę. W rezultacie zaczynasz odczuwać świąd albo pieczenie penisa, który może się zrobić zaczerwieniony (choć wcale nie musi). Grzybice u mężczyzn są częstsze niż się potocznie sądzi – przestrzega dr Melissa Piliang, dermatolog ze słynnej Cleveland Clinic.

Obrona

Jeśli odczuwasz dziwne swędzenie penisa, umyj go dokładnie mydłem, a następnie osusz i posmaruj jedną z maści przeciwgrzybiczych, które można kupić bez recepty w aptece. A na przyszłość pamiętaj o regularnym myciu również pod napletkiem – to idealne miejsce do rozwoju grzybicy.

5. Stopy

Wiesz, dlaczego czasami na niezbyt pięknie pachnące stopy mówi się syry? Bo za ich „zapach” odpowiedzialne są bakterie z tej samej rodziny co te, które wykorzystuje się do produkcji sera.

REKLAMA