Oznaki starzenia - jak je opóźnić i dłużej zachować formę?

Jeszcze się taki spryciarz nie urodził, który wygrałby wyścig z czasem. Ale zamiast bez walki żegnać się z młodością i wszystkimi jej zaletami, warto podjąć wyzwanie i emerytury doczekać w świetnej formie. Oto 11 sposobów, by czas stał się Twoim sprzymierzeńcem.

Joshua Kessler (Rodale Images)
Jestem za młody na tę laskę. Bez niej łatwiej znajdę sobie młodszą i bardziej seksowną. (fot. Joshua Kessler)

Przychodzisz na imprezę wystrojony jak stróż w Boże Ciało, gotowy na wszystko. Otwierasz drzwi i... pierwszą myślą, jaka przychodzi Ci do głowy, jest: "Nie można by ściszyć tego łomotu?!" Problem nie tylko w hałasie. Co gorsza, nie znasz też granego właśnie kawałka.

I - jak się okazuje - wcale nie wyglądasz tak super, jak Ci się wydawało. Reszta gości jest ubrana zupełnie inaczej. Najgorsze jest zaś to, że kobiety przelatują po Tobie wzrokiem jak po meblu - nie zatrzymując go ani na chwilę. I zaraz pojawia się następna myśl: "O cholera, jestem już stary!"

Spokojnie, to zupełnie normalne. Każdy z nas po przekroczeniu pewnego wieku nieuchronnie uświadamia sobie, że, no cóż... nie jest już nastolatkiem, niezależnie od tego, ile kawałków White Stripes właśnie ściągnął z sieci. Ale nie ma co od razu składać broni. Są sposoby na to, żeby znowu poczuć się jak w liceum. Oto one.

1. Problem: wchodzisz do pokoju i nie masz pojęcia, po co tu przyszedłeś

Dziury w pamięci pojawiające się w najmniej odpowiednich momentach to jeden z problemów związanych z wiekiem. Z latami zmniejsza się liczba neuronów w Twoim mózgu. To nieuchronny efekt starzenia się. Ale jest też inna przyczyna. Mianowicie wiedziemy bardzo bogate życie w stosunku do naszych możliwości zapamiętywania.

Jak wyjaśnia dr Robert Jacobs, neurolog z Colorado College, człowiek jaskiniowy spotykał wciągu całego swojego życia około 150 osób, czyli mniej więcej tyle, ile Ty możesz spotkać na jednym hucznym przyjęciu. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że czasami spotykasz kogoś i za Chiny Ludowe nie możesz sobie przypomnieć, jak ma na imię. Tak naprawdę bowiem jesteś nowoczesnym mieszczuchem z mózgiem neandertalczyka.

Jak cofnąć czas? Udawaj mańkuta. Czynności, które odruchowo robisz prawą ręką, a które nie wymagają szczególnej precyzji, staraj się robić lewą (jeśli jesteś leworęczny - odwrotnie). Czyli co na przykład? Lewą ręką możesz myć zęby, odbierać telefon, jeść etc.

"Takie skrzyżowanie sygnałów stymuluje powstawanie nowych połączeń w mózgu, dzięki czemu stanie się bardziej elastyczny" - wyjaśnia dr Lawrence C. Katz, neurolog z Duke University, autor książki "Utrzymaj mózg w formie: 83 ćwiczenia umysłowego neurobiku".

Potrafisz już lewą ręką zawiązać sznurówki i narysować schemat tunera telewizyjnego, a mimo wszystko ciągle o czymś zapominasz? Spisuj listy rzeczy do zrobienia. To pomaga przetwarzać i zapamiętywać informacje. No i pamiętaj (a przynajmniej spróbuj), że pamięć działa na zasadzie skojarzeń - jeśli odtworzysz kilka poprzednich kroków, powinieneś sobie przypomnieć również to, po co wszedłeś do tego cholernego pokoju.

1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4
REKLAMA