[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.2

Oznaki starzenia - jak je opóźnić i dłużej zachować formę?

Jeszcze się taki spryciarz nie urodził, który wygrałby wyścig z czasem. Ale zamiast bez walki żegnać się z młodością i wszystkimi jej zaletami, warto podjąć wyzwanie i emerytury doczekać w świetnej formie. Oto 11 sposobów, by czas stał się Twoim sprzymierzeńcem.

Jestem za młody na tę laskę. Bez niej łatwiej znajdę sobie młodszą i bardziej seksowną. (fot. Joshua Kessler)
Przychodzisz na imprezę wystrojony jak stróż w Boże Ciało, gotowy na wszystko. Otwierasz drzwi i... pierwszą myślą, jaka przychodzi Ci do głowy, jest: "Nie można by ściszyć tego łomotu?!" Problem nie tylko w hałasie. Co gorsza, nie znasz też granego właśnie kawałka.

I - jak się okazuje - wcale nie wyglądasz tak super, jak Ci się wydawało. Reszta gości jest ubrana zupełnie inaczej. Najgorsze jest zaś to, że kobiety przelatują po Tobie wzrokiem jak po meblu - nie zatrzymując go ani na chwilę. I zaraz pojawia się następna myśl: "O cholera, jestem już stary!"

Spokojnie, to zupełnie normalne. Każdy z nas po przekroczeniu pewnego wieku nieuchronnie uświadamia sobie, że, no cóż... nie jest już nastolatkiem, niezależnie od tego, ile kawałków White Stripes właśnie ściągnął z sieci. Ale nie ma co od razu składać broni. Są sposoby na to, żeby znowu poczuć się jak w liceum. Oto one.

REKLAMA

1. Problem: wchodzisz do pokoju i nie masz pojęcia, po co tu przyszedłeś

Dziury w pamięci pojawiające się w najmniej odpowiednich momentach to jeden z problemów związanych z wiekiem. Z latami zmniejsza się liczba neuronów w Twoim mózgu. To nieuchronny efekt starzenia się. Ale jest też inna przyczyna. Mianowicie wiedziemy bardzo bogate życie w stosunku do naszych możliwości zapamiętywania.

Jak wyjaśnia dr Robert Jacobs, neurolog z Colorado College, człowiek jaskiniowy spotykał wciągu całego swojego życia około 150 osób, czyli mniej więcej tyle, ile Ty możesz spotkać na jednym hucznym przyjęciu. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że czasami spotykasz kogoś i za Chiny Ludowe nie możesz sobie przypomnieć, jak ma na imię. Tak naprawdę bowiem jesteś nowoczesnym mieszczuchem z mózgiem neandertalczyka.

Jak cofnąć czas? Udawaj mańkuta. Czynności, które odruchowo robisz prawą ręką, a które nie wymagają szczególnej precyzji, staraj się robić lewą (jeśli jesteś leworęczny - odwrotnie). Czyli co na przykład? Lewą ręką możesz myć zęby, odbierać telefon, jeść etc.

"Takie skrzyżowanie sygnałów stymuluje powstawanie nowych połączeń w mózgu, dzięki czemu stanie się bardziej elastyczny" - wyjaśnia dr Lawrence C. Katz, neurolog z Duke University, autor książki "Utrzymaj mózg w formie: 83 ćwiczenia umysłowego neurobiku".

Potrafisz już lewą ręką zawiązać sznurówki i narysować schemat tunera telewizyjnego, a mimo wszystko ciągle o czymś zapominasz? Spisuj listy rzeczy do zrobienia. To pomaga przetwarzać i zapamiętywać informacje. No i pamiętaj (a przynajmniej spróbuj), że pamięć działa na zasadzie skojarzeń - jeśli odtworzysz kilka poprzednich kroków, powinieneś sobie przypomnieć również to, po co wszedłeś do tego cholernego pokoju.

1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij