Bądź lepszą wersją siebie: facet do poprawki

Żałujesz tatuażu z imieniem, które nagle przestało być aktualne? Wkurzasz się, że masz 30 lat i trądzik jak nastolatek? Zbudowałeś mięśnie, ale pojawiły się rozstępy? Zamiast męczyć się z tymi problemami, oddaj się w ręce specjalistów medycyny estetycznej.

Rodale Images
Współczesna medycyna ma lepsze sposoby na usuwanie tatuaży niż szlifierka... (fot. Rodale Images)

Gdyby porównać Twoje ciało do samochodu, to tym razem nie będziemy pisać ani o silniku, ani o układzie przeniesienia napędu. Zajmiemy się tylko i wyłącznie karoserią. Bo auto, które dobrze się prezentuje, nawet jeśli ma słaby silnik, przyciąga więcej spojrzeń kobiet niż zaniedbana maszyna o mocy 300 KM.

My, faceci, zostaliśmy tak skonstruowani, że lubimy radzić sobie sami. Sami malujemy mieszkania, sami naprawiamy sprzęt, sami też dokonujemy drobnych napraw w swoich autach. Ale prawdziwy facet powinien też znać granice swoich kompetencji, czyli powinien umieć rozpoznać moment, w którym pora wezwać fachowca. Ta zasada dotyczy również wyglądu.

Jeżeli masz kłopot z bliznami po trądziku, jeśli Twoja dziewczyna narzeka na włosy na Twoich plecach albo np. po intensywnych sesjach w siłowni oprócz muskulatury dorobiłeś się także rozstępów, zamiast eksperymentować z różnymi wyszperanymi w sieci wynalazkami, idź do kosmetyczki lub lekarza. Medycyna estetyczna jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin sztuki lekarskiej i to, co jeszcze 10 lat temu było nie do pomyślenia, dziś często można już załatwić od ręki.

Jeśli wydawało Ci się, że faceci rzadko decydują się na zabiegi poprawiające wygląd, myliłeś się. Według pierwszego na świecie badania zasięgu medycyny estetycznej ISAPS International Survey on Aesthetic/Cosmetic Procedures z 2009 roku, mężczyźni stanowią ok. 15% klientów klinik chirurgii plastycznej i medycyny kosmetycznej, a co roku odsetek mężczyzn stale rośnie.

Myślisz, że 15% to mało? W liczbach bezwzględnych oznacza to, że co roku około 600 tysięcy Europejczyków płci męskiej szuka pomocy lekarza, żeby lepiej wyglądać. Mężczyźni stanowią: 26% pacjentów poddających się dermabrazji, 16% pacjentów laserowo usuwających włosy i 19 % tych, którzy poddają się kuracji kwasem mlekowym.

Wybraliśmy najczęstsze problemy facetów i zapytaliśmy specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień, jakie zabiegi są najskuteczniejsze. Oto te problemy i najlepsze sposoby na ich rozwiązanie.

 1.


Rozstępy

Rozwiązanie: laser Fraxel

Każdy, kto spędził trochę czasu na siłowni, wie, że rozstępy to nie tylko przypadłość kobiet po porodzie. Bardzo często zdarzają się też u młodzieży w okresie dorastania oraz właśnie u ludzi uprawiających ćwiczenia siłowe, czyli wtedy, gdy dochodzi do gwałtownego wzrostu. "Gdy pojawiają się rozstępy, dochodzi do nieodwracalnego przerwania włókien tworzących rusztowanie skóry" - wyjaśnia dr Danuta Nowicka, ekspert MH.

"Rozstępy to jedno z najtrudniejszych wskazań medycyny estetycznej - dodaje dr Marcin Ambroziak z Kliniki Dermatologii Estetycznej ESTEDERM. - Trzeba podkreślić, że stuprocentowego efektu zazwyczaj nie uzyskujemy".

Jak to działa? Zdaniem dr. Ambroziaka najskuteczniejsze są lasery Fraxel. "Urządzenie robi tysiące mikrodziurek w skórze, co powoduje jej obkurczenie i masywną produkcję nowego kolagenu - wyjaśnia. - Na pół godziny przed zabiegiem znieczula się skórę kremem z tetrakainą. Zabiegów trzeba wykonać około czterech. Realna poprawa po całej serii to zmniejszenie widoczności rozstępów o 40-70%".

Uwaga! Przez kilka dni po zabiegu skóra jest obrzęknięta i zaczerwieniona.

Ceny: od kilkuset do 3000 zł

 2.


Tatuaże

Rozwiązanie: laser

Tatuaż na szyi, który robił piorunujące wrażenie na kumplach z osiedla i nie przeszkadzał wykładowcom na studiach, niezupełnie jednak nadaje się do pokazywania dyrektorowi banku, w którym dostałeś robotę. Wprawdzie lepiej było go nie robić, ale skoro już jest, to możesz się go pozbyć. "Jedyną skuteczną metodą w tym przypadku jest terapia laserowa" - mówi dr nauk med. Ewa Kaniowska, dermatolog z wieloletnim doświadczeniem, wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych i założycielka Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma-Plus we Wrocławiu.

Jak to działa? "Tatuaże do tej pory były wycinane lub odbarwiane. Teraz jednak wystarczy zadziałać odpowiednim laserem - mówi dr Kaniowska. - Dziś na rynku dostępne są lasery przeznaczone tylko i wyłącznie do tego typu działania. Wiąże się to jednak z wieloma zabiegami i trzeba się nastawić na cierpliwość".

Pół biedy, kiedy tatuaż wykonany jest profesjonalnie, w porządnym salonie. Wtedy można ustalić, na jaką głębokość aparatura wprowadziła barwnik. Jest on też równomiernie rozprowadzony, co ułatwia jego usuwanie. Gorzej, gdy tatuaż robił Ci kolega, który kiedyś gdzieś widział w TV, jak to się robi. "Najczęściej amatorzy wprowadzają barwnik bardzo głęboko do skóry właściwej i o wiele trudniej jest go później usunąć" - dodaje dr Kaniowska. W tym przypadku musisz się liczyć z wielokrotnym powtarzaniem zabiegu.

Uwaga! Zanim zrobisz sobie tatuaż, dobrze się zastanów, czy będziesz nadal chciał go nosić za 20 lat. Popatrz na facetów, który w latach 70. tatuowali sobie kotwice i roznegliżowane panienki. Chcesz tak wyglądać jako dziadek?

Ceny: 100-1500 zł (w zależności od rozmiaru)

 3.


Przebarwienia na twarzy

Rozwiązanie: laser frakcyjny

Przebarwienia skóry na twarzy to zazwyczaj skutek nadmiaru słońca, niekoniecznie zresztą z plaży. "Tego typu zmiany przebarwieniowe u mężczyzn pojawiają się najczęściej na bocznej powierzchni szyi - mówi dr Kaniowska. - W celu zniwelowania tego problemu gabinety kosmetyczne stosują różne metody złuszczeń (peelingi chemiczne, kwasy). Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ skóra w tym miejscu narażona jest na dodatkowe podrażnienia, np. przez załamanie kołnierzyka. W związku z tym leczenie może okazać się trudniejsze i mniej komfortowe".

Jak to działa? Bardzo skuteczny w usuwaniu przebarwień jest laser frakcyjny. Już po drugim zabiegu mogą one całkowicie ustąpić, czasami zabieg trzeba powtórzyć. Przebarwienia mogą się też pojawić po przebytym trądziku. W przypadku takich zmian skuteczne są złuszczenia. "Leczenie można jednak podjąć w momencie, gdy ustąpią stany zapalne skóry - przestrzega dr Kaniowska. - Terapia jest kilkuetapowa: zabiegi wykonuje się mniej więcej co miesiąc, żeby naskórek miał czas się zregenerować".

Uwaga! Najlepiej jest zacząć leczenie jesienią, gdy nasłonecznienie nie jest tak intensywne.

Ceny: 300-1000 zł (w zależności od rozmiaru) 

Rodale Images
Walka z trądzikiem wymaga cierpliwości, ale przynosi efekty lepsze niż samodzielne wyciskanie pryszczy w łazience. (fot. Rodale Images)

 4.


Nadmierna potliwość

Rozwiązanie: botoks

Niewiele jest sytuacji bardziej krępujących niż ta, gdy w trakcie oficjalnego spotkania czujesz, jak pod pachami rozlewają Ci się ogromne plamy potu, albo gdy chcesz wziąć poznaną niedawno dziewczynę za rękę, a Twoja dłoń jest mokra, jakbyś ją przed chwilą wyjął z zimnej wody. Dodatkowo nadmierna ilość potu szybko wypłukuje najlepsze nawet antyperspiranty i dezodoranty - po kilku godzinach zaczynasz już czuć nosem, że się pocisz. Gdy zmiana diety, ograniczenie kawy, przetestowanie wszystkich antyperspirantów i inne metody opisane w tym artykule nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, zostaje Ci ostatnie wyjście - botoks.

Jak to działa? Toksynę botulinową wstrzykuje się podskórnie. "Zabieg polega na zatrzymaniu wydzielania potu przez gruczoł. Jest to metoda doraźna i należy ją powtarzać mniej więcej co pół roku - mówi dr Kaniowska. - U moich stałych pacjentów, których prowadzę od kilka lat, zauważyłam, że z czasem odstępy czasu między jednym zabiegiem a drugim ulegają znacznemu wydłużeniu".

Uwaga! Pamiętaj, że pot może też utrudniać Ci negocjacje. Człowiek, który się poci, nawet jeśli jest spokojny, wygląda na zestresowanego, a pewność siebie to warunek konieczny do sukcesu w biznesie.

Ceny: 1500-1800 zł

 5.


Żółte zęby

Rozwiązanie: nakładki w gabinecie

Jeszcze 20 lat temu zęby były uważane za zdrowe, jeśli były. Dziś nie wystarczy to, że masz wszystkie zęby - powinny być jeszcze białe. Można się zżymać, że to dyktatura Hollywood, że śnieżnobiałe zęby wyglądają sztucznie, ale nic się już z tym nie da zrobić - wypada mieć właśnie takie. Podobnie było z owłosieniem na nogach u kobiet. Jeszcze 30-40 lat temu włosy układające się w jodełkę pod pończochami były normą, dziś niewydepilowana kobieta pokazywana jest na ulicy palcami.

Jak to działa? "Najlepiej wybrać metodę wybielania nakładkowego pod kontrolą lekarza w gabinecie stomatologicznym - radzi doktor Agata Weksej z gabinetu Sfera Zdrowego Uśmiechu w Bielsku-Białej. - Lekarz nakłada na zęby specjalne plastikowe nakładki, idealnie dopasowane do kształtu zębów pacjenta, wypełnione preparatem wybielającym. Zabieg trwa godzinę i w zależności od stopnia przebarwienia zębów wykonuje się go jeden, dwa lub trzy razy".

Ta metoda nie wymaga stosowania dodatkowych źródeł ciepła, światła ani promieni lasera, dzięki czemu jest bezbolesna i nieszkodliwa dla oczu i skóry twarzy. Największą zaletą wybielania nakładkowego jest to, że w krótkim czasie można uzyskać dobre efekty kosmetyczne.

"Lekarz na bieżąco monitoruje proces wybielania i położenie nakładki, dzięki czemu można bezpiecznie zastosować większe stężenie środka wybielającego bez obawy podrażnienia dziąseł lub nierównomiernego rozłożenia żelu wybielającego na powierzchni zębów - dodaje dr Weksej. - Na czas zabiegu dziąsła są zabezpieczone warstwą światłoutwardzalnej powłoki ochronnej". Podobny efekt można także osiągnąć samodzielnie, zakładając na zęby nakładkę wypełnioną żelem wybielającym o mniejszej intensywności działania - co noc przez 6-8 tygodni.

Uwaga! Jeśli zależy Ci na wybieleniu zębów, zamiast szorować zęby pastami wybielającymi, idź do dentysty i zrób to od ręki. Jednorazowo wydatek jest większy, ale skuteczność i bezpieczeństwo większe.

Ceny: 1000-3000 zł

 6.


Trądzik

Rozwiązanie: laser lub izotretinoina

W okresie dojrzewania trądzik jest normalny i większość rówieśników ma podobne twarze. "W późniejszym okresie u mężczyzn trądzik może być spowodowany różnymi zaburzeniami, które powodują tzw. trądzik czynny. Rozpoznać go można w ten sposób, że wśród wykwitów z ropnymi naciekami pojawiają się zaskórniki" - mówi dr Kaniowska.

Jak to działa? Laser albo terapia izotretinoiną, czyli pochodną kwasu witaminy A, u doświadczonego dermatologa. Czasami należy podawać mniejsze dawki w krótszych odstępach czasu, a czasami trzeba zadziałać intensywniej w dłuższej perspektywie. Wszystko zależy od tego, jak pacjent toleruje terapię i jak reaguje na leczenie. Możliwe jest całkowite wyleczenie, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Ceny: laserowo - 300-700 zł, terapia izotretinoinowa - 1000-2000 zł

 7.


Nadmierne owłosienie

Rozwiązanie: laser

O tym, w którym miejscu rosną Ci włosy, decydują głównie geny. Ale co zrobić, gdy rosną również tam, gdzie nikt ich nie chce, a już najbardziej nie chce ich tam Twoja dziewczyna? Przodkowie, niestety, reklamacji nie uwzględniają. Doraźnie możesz się ogolić maszynką (ale potem swędzi, gdy włosy odrastają), wydepilować woskiem (to raczej jednak jest tortura), na dłuższą metę zaś załatwi to laser.

Jak to działa? "Istnieje wiele systemów laserowych do usuwania włosów, czasami podłej jakości - przestrzega dr Ambroziak. - Najlepsze są lasery aleksandrytowe i diodowe: działają na barwnik zawarty we włosie. Zwykle, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, zabieg powtarza się od 4 do 8 razy. Później, zazwyczaj raz w roku, trzeba wykonać zabieg przypominający. Laserowa depilacja jest bolesna, dlatego dobre urządzenia są zaopatrzone w system chłodzący skórę przed parzącym strzałem lasera".

Uwaga! Włosy blond, rude i siwe nie poddają się działaniu lasera. Jeśli zamierzasz użyć wosku na jakąś szczególną okazję, zrób to dwa dni wcześniej, bo możesz mieć zaczerwienioną skórę.

Ceny: ok. 250 zł - pachy, ok. 500 zł - klatka piersiowa lub plecy

 8.


Podkrążone oczy

Rozwiązanie: kwas hialuronowy

Gdy pod oczami masz cienie, choćbyś spał 10 godzin na dobę, i tak zawsze wyglądasz na zmęczonego. Na szczęście można to naprawić.

Jak to działa? "Cienie pod oczami mogą wynikać z braku tkanki tłuszczowej pod skórą powiek lub wrodzonego przebarwienia skóry w tej okolicy - wyjaśnia dr Ambroziak. - W pierwszym przypadku najlepiej użyć preparatów wypełniających, czyli wstrzyknięcia kwasu hialuronowego lub własnego tłuszczu, pobranego np. z brzucha. Najłatwiej podawać kwas hialuronowy: procedura trwa kilka minut, a kwas to produkt naturalny, nie powoduje więc powikłań i uczuleń. Mogą się zrobić siniaki, utrzymujące się około tygodnia. Zabieg nie jest bezbolesny, a efekt jest wyraźny i wypełnienie utrzymuje się do roku".

Uwaga! Gdy przyczyną efektu podkrążonych oczu są przebarwienia skóry, stosuje się peelingi chemiczne, a najlepiej lasery do usuwania przebarwień. "Mistrzem świata jest w tym przypadku laser Q-Switch" - dodaje dr Ambroziak. Zapewnia on bardzo trwały efekt, żeby jednak był naprawdę imponujący, trzeba wykonać całą serię zabiegów - czasami nawet dziesięć.

Ceny: 800-1300 zł za kwas hialuronowy, 200-300 zł za peeling, 300 zł za laser Q-Switch (za jeden zabieg)

MH 04/2011

REKLAMA