My, faceci, zostaliśmy tak skonstruowani, że lubimy radzić sobie sami. Sami malujemy mieszkania, sami naprawiamy sprzęt, sami też dokonujemy drobnych napraw w swoich autach. Ale prawdziwy facet powinien też znać granice swoich kompetencji, czyli powinien umieć rozpoznać moment, w którym pora wezwać fachowca. Ta zasada dotyczy również wyglądu.
Jeżeli masz kłopot z bliznami po trądziku, jeśli Twoja dziewczyna narzeka na włosy na Twoich plecach albo np. po intensywnych sesjach w siłowni oprócz muskulatury dorobiłeś się także rozstępów, zamiast eksperymentować z różnymi wyszperanymi w sieci wynalazkami, idź do kosmetyczki lub lekarza. Medycyna estetyczna jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin sztuki lekarskiej i to, co jeszcze 10 lat temu było nie do pomyślenia, dziś często można już załatwić od ręki.
Jeśli wydawało Ci się, że faceci rzadko decydują się na zabiegi poprawiające wygląd, myliłeś się. Według pierwszego na świecie badania zasięgu medycyny estetycznej ISAPS International Survey on Aesthetic/Cosmetic Procedures z 2009 roku, mężczyźni stanowią ok. 15% klientów klinik chirurgii plastycznej i medycyny kosmetycznej, a co roku odsetek mężczyzn stale rośnie.
Myślisz, że 15% to mało? W liczbach bezwzględnych oznacza to, że co roku około 600 tysięcy Europejczyków płci męskiej szuka pomocy lekarza, żeby lepiej wyglądać. Mężczyźni stanowią: 26% pacjentów poddających się dermabrazji, 16% pacjentów laserowo usuwających włosy i 19 % tych, którzy poddają się kuracji kwasem mlekowym.
Wybraliśmy najczęstsze problemy facetów i zapytaliśmy specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień, jakie zabiegi są najskuteczniejsze. Oto te problemy i najlepsze sposoby na ich rozwiązanie.
1. |
Rozstępy
Rozwiązanie: laser Fraxel
Każdy, kto spędził trochę czasu na siłowni, wie, że rozstępy to nie tylko przypadłość kobiet po porodzie. Bardzo często zdarzają się też u młodzieży w okresie dorastania oraz właśnie u ludzi uprawiających ćwiczenia siłowe, czyli wtedy, gdy dochodzi do gwałtownego wzrostu. "Gdy pojawiają się rozstępy, dochodzi do nieodwracalnego przerwania włókien tworzących rusztowanie skóry" - wyjaśnia dr Danuta Nowicka, ekspert MH.
"Rozstępy to jedno z najtrudniejszych wskazań medycyny estetycznej - dodaje dr Marcin Ambroziak z Kliniki Dermatologii Estetycznej ESTEDERM. - Trzeba podkreślić, że stuprocentowego efektu zazwyczaj nie uzyskujemy".
Jak to działa? Zdaniem dr. Ambroziaka najskuteczniejsze są lasery Fraxel. "Urządzenie robi tysiące mikrodziurek w skórze, co powoduje jej obkurczenie i masywną produkcję nowego kolagenu - wyjaśnia. - Na pół godziny przed zabiegiem znieczula się skórę kremem z tetrakainą. Zabiegów trzeba wykonać około czterech. Realna poprawa po całej serii to zmniejszenie widoczności rozstępów o 40-70%".
Uwaga! Przez kilka dni po zabiegu skóra jest obrzęknięta i zaczerwieniona.
Ceny: od kilkuset do 3000 zł
2. |
Tatuaże
Rozwiązanie: laser
Tatuaż na szyi, który robił piorunujące wrażenie na kumplach z osiedla i nie przeszkadzał wykładowcom na studiach, niezupełnie jednak nadaje się do pokazywania dyrektorowi banku, w którym dostałeś robotę. Wprawdzie lepiej było go nie robić, ale skoro już jest, to możesz się go pozbyć. "Jedyną skuteczną metodą w tym przypadku jest terapia laserowa" - mówi dr nauk med. Ewa Kaniowska, dermatolog z wieloletnim doświadczeniem, wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych i założycielka Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma-Plus we Wrocławiu.
Jak to działa? "Tatuaże do tej pory były wycinane lub odbarwiane. Teraz jednak wystarczy zadziałać odpowiednim laserem - mówi dr Kaniowska. - Dziś na rynku dostępne są lasery przeznaczone tylko i wyłącznie do tego typu działania. Wiąże się to jednak z wieloma zabiegami i trzeba się nastawić na cierpliwość".
Pół biedy, kiedy tatuaż wykonany jest profesjonalnie, w porządnym salonie. Wtedy można ustalić, na jaką głębokość aparatura wprowadziła barwnik. Jest on też równomiernie rozprowadzony, co ułatwia jego usuwanie. Gorzej, gdy tatuaż robił Ci kolega, który kiedyś gdzieś widział w TV, jak to się robi. "Najczęściej amatorzy wprowadzają barwnik bardzo głęboko do skóry właściwej i o wiele trudniej jest go później usunąć" - dodaje dr Kaniowska. W tym przypadku musisz się liczyć z wielokrotnym powtarzaniem zabiegu.
Uwaga! Zanim zrobisz sobie tatuaż, dobrze się zastanów, czy będziesz nadal chciał go nosić za 20 lat. Popatrz na facetów, który w latach 70. tatuowali sobie kotwice i roznegliżowane panienki. Chcesz tak wyglądać jako dziadek?
Ceny: 100-1500 zł (w zależności od rozmiaru)
3. |
Przebarwienia na twarzy
Rozwiązanie: laser frakcyjny
Przebarwienia skóry na twarzy to zazwyczaj skutek nadmiaru słońca, niekoniecznie zresztą z plaży. "Tego typu zmiany przebarwieniowe u mężczyzn pojawiają się najczęściej na bocznej powierzchni szyi - mówi dr Kaniowska. - W celu zniwelowania tego problemu gabinety kosmetyczne stosują różne metody złuszczeń (peelingi chemiczne, kwasy). Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ skóra w tym miejscu narażona jest na dodatkowe podrażnienia, np. przez załamanie kołnierzyka. W związku z tym leczenie może okazać się trudniejsze i mniej komfortowe".
Jak to działa? Bardzo skuteczny w usuwaniu przebarwień jest laser frakcyjny. Już po drugim zabiegu mogą one całkowicie ustąpić, czasami zabieg trzeba powtórzyć. Przebarwienia mogą się też pojawić po przebytym trądziku. W przypadku takich zmian skuteczne są złuszczenia. "Leczenie można jednak podjąć w momencie, gdy ustąpią stany zapalne skóry - przestrzega dr Kaniowska. - Terapia jest kilkuetapowa: zabiegi wykonuje się mniej więcej co miesiąc, żeby naskórek miał czas się zregenerować".
Uwaga! Najlepiej jest zacząć leczenie jesienią, gdy nasłonecznienie nie jest tak intensywne.
Ceny: 300-1000 zł (w zależności od rozmiaru)
Komentarze
mensik, 2013-07-26 07:14:27
leo29, 2013-05-21 18:47:52
Czytacz, 2012-08-17 15:21:37
celtics, 2012-08-17 14:12:35
Mens Health, 2012-08-17 11:40:48
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?