Autoedukacja – klucz do sukcesu?

W dzisiejszych czasach nie bardzo możemy polegać na formalnej edukacji, którą otrzymaliśmy w szkole, czy na studiach. Sami musimy zadbać o to, aby nasz mózg był w formie i stale gotowy do uczenia się nowych rzeczy.

nauka, edukacja, autoedukacja shutterstock.com

Nauka nie kończy się po ukończeniu uniwersytetu — wtedy się zaczyna. Masz możliwość samokształcenia, ucząc się od ekspertów za pośrednictwem ich książek, kursów, podcastów i filmów. Są dostępni na jedno kliknięcie. Dlaczego z tego nie skorzystać?

REKLAMA

Kiedy przeanalizujesz życiorysy ludzi, którzy w dzisiejszych czasach uchodzą za ikony sukcesu życiowego, to zauważysz, jak niewielu zawdzięcza to wszystko dyplomom jakiejś szkoły, czy uniwersytetu. Wygląda na to, że raczej samoedukacja, bardziej niż cokolwiek innego, jest kluczem do sukcesu.

Mnóstwo ludzi uważa, że aby coś osiągnąć w dzisiejszych czasach trzeba mieć raczej szczęście, albo bogatą rodzinę, ale nie jest to do końca prawda. Szczęście, owszem, się przydaje, podobnie jak spadek, ale podstawą jest umiejętność elastycznego myślenia i szybkiego uczenia się rzeczy, które są akurat potrzebne. Aby to osiągnąć warto ćwiczyć głowę na co dzień. Przydają się w tym nawyki, które szybko wchodzą w krew.

1. Tylko jedna godzina dziennie

Badania w tzw. bogatszych krajach pokazują, że ludzie postanowili się chyba kompletnie oderwać od rzeczywistości spędzając wiele godzin na oglądaniu seriali i przeglądając media społecznościowe. Kiedy są z jakichś powodów zmuszeni do przerwania tych czynności, mają syndrom odstawienia, jak narkoman. Naprawdę potrzebujesz rozrywki przez 5 godzin dziennie? Doba nie jest z gumy, jakim cudem ludzie, którzy pracują mają jeszcze czas na cokolwiek innego?

Jack Canfield, amerykański autor poradników i mówca motywacyjny powtarza - „Gdybyś poświęcał chociaż połowę tego czasu na czytanie książek ze swojej dziedziny, znalazłbyś się w ciągu trzech lat w 1% najlepszych w swojej dziedzinie”. Czytając książki, możesz posiąść wiedzę, którą ktoś zdobył przez całe życie (metodą prób i błędów) w ciągu zaledwie kilku dni lub tygodni.

2. Znajdź swoje inspiracje

W mediach społecznościowych ludzie obserwują i czytają w większości clickbaitowe wiadomości, plotki i fotki z życia ludzi, którzy nie mają wiele mądrego do powiedzenia. Zamiast być źródłem inspiracji i nauki, media społecznościowe rozpraszają i rozmieniają na drobne nasz umysł. Czy nie lepiej jest stworzyć sobie listę kanałów i kont, które mogą nam przekazać jakieś wartościowe informacje? Skoro już i tak siedzisz w sieci, to poświęć choć jedną godzinę na słuchanie naukowych podcastów, audiobooków, naukę języka, czy kurs internetowy. Posłuchaj, to tylko jedna godzina, tak niewiele, a przełoży się w przyszłości na wielkie zmiany w życiu, a już na pewno rozwinie Twój umysł.

Przy tak dużej ilości czasu spędzanego każdego dnia w mediach społecznościowych, mądrze jest zadbać o swój przekaz, tak, aby nauka lub inspiracja były opcją domyślną. Jest to o wiele bardziej produktywne i utrzymuje mózg w dobrej formie.

3. Wyjdź ze swojej bańki

I nie mam tu na myśli spraw politycznych. Zachęcam, aby otworzyć się na tematy, które są poza Twoją dziedziną. Na przykład, jesteś informatykiem? Zainteresuj się historią, albo biologią. Otwórz umysł na rozmaite źrodła. Rozmawiaj z ludźmi, bo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć od każdego, niezależnie od tego, czy jest to woźny, czy odnoszący sukcesy dyrektor generalny, przestępca czy pan, który układa Ci płytki w łazience. Nie osądzaj zbyt szybko: „To mnie nie interesuje”, „To jest nudne”, „To nie dla mnie”, szybki osąd jest oznaką zamkniętego umysłu, zamknięty umysł oznacza sztywne poglądy, a one charakteryzuj ludzi, którzy się już nie chcą nauczyć niczego nowego.

Wielu ludzi w ten sposób potraktowało kiedyś kryptowaluty - odrzucili temat, bo nie chciało im się włożyć odrobiny wysiłku w jego poznanie, ale za to mieli opinię: „Eeee, to jakaś ściema”. Zamiast ambicji, żeby mieć opinię na każdy temat uruchom w sobie ciekawość. „Nie mam żadnego specjalnego talentu. Jestem po prostu strasznie ciekawy." powiedział kiedyś Albert Einstein. Ciekawość świata sprawia, że nasze życie staje się fascynujące.

 

REKLAMA