[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Aspiryna: idealny lek na wszystko?

Gdybyś na bezludną wyspę mógł zabrać tylko jeden listek tabletek, polecamy kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę. Trudno o bardziej wszechstronny medykament.

aspiryna

1. Usuwa pryszcze

Składnik aktywny aspiryny, kwas acetylosalicylowy, pomaga zwalczyć pryszcze, rozkładając czopy blokujące pory w skórze i zmniejszając stan zapalny odpowiedzialny za zaczerwienienie.

Gdybyś kiedyś chciał walczyć z trądzikiem z dala od dermatologa, pokrusz jedną tabletkę i rozpuść w 3 łyżeczkach wody, tak by konsystencją przypominało mleko, nie majonez. Wetrzyj miksturę w twarz przed snem, a obudzisz się gładszy. Podobną procedurę zastosuj na ukąszenia komarów – złagodzi świąd.

REKLAMA

REKLAMA

aspiryna

2. Zmniejsza ryzyko raka

Codzienne zażywanie tabletek z kwasem acetylosalicylowym (znajdziesz go nie tylko w aspirynie, ale też np. w preparatach upsarin C czy polopiryna) zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory jelita i przełyku aż o 38%.

Uczeni z University of Oxford wyliczyli też, że ludzie, którzy codziennie przyjmowali niewielką dawkę (75 miligramów), przez 5 lat byli o 20% mniej zagrożeni zgonem z powodu nowotworów niż ci, którzy nie łykali aspiryny. Grupie "aspirynowców" o 8% mniej groził też zgon w ciągu najbliższych 15 lat z jakiejkolwiek przyczyny.

REKLAMA

aspiryna

3. Zmiękcza odciski

Masz odciski na stopach lub dłoniach? Możesz się ich pozbyć, robiąc miksturę z trzech pokruszonych tabletek aspiryny, łyżeczki soku z cytryny i dwóch łyżeczek wody. Wetrzyj taką pastę w odcisk i zaklej plastrem na noc. Sok z cytryny w połączeniu z aspiryną wnika do zrogowaciałej skóry i zmiękcza ją.

Powtórz operację przez kilka nocy z rzędu, a odciski zrobią się tak miękkie, że z łatwością usuniesz je pilniczkiem do paznokci. W podobny sposób możesz też potraktować kurzajki.

REKLAMA

REKLAMA

aspiryna

4. Zwalcza łupież

Gdybyś jeszcze miał wątpliwości, czy kwas salicylowy jest taki cudowny, spieszymy donieść, że potrafi też poradzić sobie z łupieżem. Kwas ma działanie złuszczające, dzięki czemu pozbędziesz się łusek martwego naskórka i wylądują one w Twojej wannie, a nie na ramionach ciemnej marynarki.

Oto sposób: pokrusz dwie tabletki i zmieszaj z niewielką porcją szamponu – taką, jaką zwykle wylewasz na rękę. Następnie wetrzyj to w skalp, zostaw na 30 sekund i dokładnie spłucz. Powtarzaj dwa-trzy razy w tygodniu, a na dobre zapomnisz o łupieżu.

REKLAMA

faceci i piwko fot. Shutterstock

Jedna rzecz, której aspiryna nie potrafi

Jeżeli pod koniec ostrej imprezy bierzesz aspirynę, żeby rano obudzić się bez kaca – nie rób tego. Pigułka zażyta wieczorem nie zmniejszy bólu głowy następnego ranka, za to może sprawić, że będzie Cię bolał brzuch. Zarówno alkohol, jak i kwas acetylosalicylowy działają drażniąco na śluzówkę żołądka i zwiększają ryzyko krwawienia.

Aspirynę weź dopiero rano, wtedy gdy w żołądku nie będzie już alkoholu. A jeśli chcesz zmniejszyć rozmiary zniszczeń następnego dnia, pij zawsze zgodnie z zasadą: między jednym drinkiem a drugim zawsze wypijaj szklankę płynu obojętnego. Wypijesz mniej, odwodnisz się mniej i nigdy nie będziesz musiał stać z pustymi rękami.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij