Aspiryna: idealny lek na wszystko?

Gdybyś na bezludną wyspę mógł zabrać tylko jeden listek tabletek, polecamy kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę. Trudno o bardziej wszechstronny medykament.

aspiryna Motor Presse Polska

1. Usuwa pryszcze

Składnik aktywny aspiryny, kwas acetylosalicylowy, pomaga zwalczyć pryszcze, rozkładając czopy blokujące pory w skórze i zmniejszając stan zapalny odpowiedzialny za zaczerwienienie.

Gdybyś kiedyś chciał walczyć z trądzikiem z dala od dermatologa, pokrusz jedną tabletkę i rozpuść w 3 łyżeczkach wody, tak by konsystencją przypominało mleko, nie majonez. Wetrzyj miksturę w twarz przed snem, a obudzisz się gładszy. Podobną procedurę zastosuj na ukąszenia komarów – złagodzi świąd.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze i najgorsze suplementy dla faceta

aspiryna Motor Presse Polska

2. Zmniejsza ryzyko raka

Codzienne zażywanie tabletek z kwasem acetylosalicylowym (znajdziesz go nie tylko w aspirynie, ale też np. w preparatach upsarin C czy polopiryna) zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory jelita i przełyku aż o 38%.

Uczeni z University of Oxford wyliczyli też, że ludzie, którzy codziennie przyjmowali niewielką dawkę (75 miligramów), przez 5 lat byli o 20% mniej zagrożeni zgonem z powodu nowotworów niż ci, którzy nie łykali aspiryny. Grupie "aspirynowców" o 8% mniej groził też zgon w ciągu najbliższych 15 lat z jakiejkolwiek przyczyny.

PRZECZYTAJ: Czy adaptogeny działają? [Ashwagandha, różeniec górski, kordyceps chiński]

aspiryna Motor Presse Polska

3. Zmiękcza odciski

Masz odciski na stopach lub dłoniach? Możesz się ich pozbyć, robiąc miksturę z trzech pokruszonych tabletek aspiryny, łyżeczki soku z cytryny i dwóch łyżeczek wody. Wetrzyj taką pastę w odcisk i zaklej plastrem na noc. Sok z cytryny w połączeniu z aspiryną wnika do zrogowaciałej skóry i zmiękcza ją.

Powtórz operację przez kilka nocy z rzędu, a odciski zrobią się tak miękkie, że z łatwością usuniesz je pilniczkiem do paznokci. W podobny sposób możesz też potraktować kurzajki.

aspiryna Motor Presse Polska

4. Zwalcza łupież

Gdybyś jeszcze miał wątpliwości, czy kwas salicylowy jest taki cudowny, spieszymy donieść, że potrafi też poradzić sobie z łupieżem. Kwas ma działanie złuszczające, dzięki czemu pozbędziesz się łusek martwego naskórka i wylądują one w Twojej wannie, a nie na ramionach ciemnej marynarki.

Oto sposób: pokrusz dwie tabletki i zmieszaj z niewielką porcją szamponu – taką, jaką zwykle wylewasz na rękę. Następnie wetrzyj to w skalp, zostaw na 30 sekund i dokładnie spłucz. Powtarzaj dwa-trzy razy w tygodniu, a na dobre zapomnisz o łupieżu.

faceci i piwko fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Jedna rzecz, której aspiryna nie potrafi

Jeżeli pod koniec ostrej imprezy bierzesz aspirynę, żeby rano obudzić się bez kaca – nie rób tego. Pigułka zażyta wieczorem nie zmniejszy bólu głowy następnego ranka, za to może sprawić, że będzie Cię bolał brzuch. Zarówno alkohol, jak i kwas acetylosalicylowy działają drażniąco na śluzówkę żołądka i zwiększają ryzyko krwawienia.

Aspirynę weź dopiero rano, wtedy gdy w żołądku nie będzie już alkoholu. A jeśli chcesz zmniejszyć rozmiary zniszczeń następnego dnia, pij zawsze zgodnie z zasadą: między jednym drinkiem a drugim zawsze wypijaj szklankę płynu obojętnego. Wypijesz mniej, odwodnisz się mniej i nigdy nie będziesz musiał stać z pustymi rękami.

Zobacz również:
REKLAMA