Wskaźniki Pearla
Co lubią faceci? Konkrety. Dlatego w latach 30. pewien facet, Raymond Pearl, postanowił sprawdzić konkretnie, która metoda skuteczniej chroni przed niechcianą ciążą, i wymyślił na to sposób. Tę metodę pomiaru skuteczności antykoncepcji nazywamy dziś wskaźnikiem Pearla.
PRZECZYTAJ: Czym grozi seks bez gumek?
Metoda wymyślona przez Pearla polega na tym, że porównuje się liczbę ciąż, do których doszło w ciągu roku w grupie 100 kobiet konsekwentnie stosujących daną metodę. Wskaźnik Pearla dla kobiet, które nie stosują żadnej metody i regularnie współżyją, wynosi 85. To znaczy, że na 100 kobiet po roku aż 85 będzie w ciąży.
Natura jest naprawdę skuteczna, jak widać. Ale patrząc po milionach par bez dzieci albo z jednym dzieckiem, widać też, że nauczyliśmy się nieco tę płodność hamować. I rzeczywiście, stosowanie antykoncepcji drastycznie zmniejsza liczbę ciąż. W przypadku prezerwatywy wskaźnik Pearla wynosi 2, co oznacza, że spośród 100 kobiet, których partner (partnerzy) za każdym razem zakładał gumkę, tylko 2 zaszły w ciążę.
Jednak uwaga – wskaźnik Pearla ma dwa stopnie. Pierwszy to założenie, że metoda była stosowana idealnie wg wskazań. I właśnie w takim przypadku prezerwatywa ma wspomniany wskaźnik 2. Jednak wskaźnik oblicza się również dla zastosowań typowych, czyli z uwzględnieniem tego, że czasami zapomni się pigułki, czasami prezerwatywa pęknie albo się zsunie etc. I tutaj już nie jest tak skutecznie.
W przypadku prezerwatywy wskaźnik Pearla przy stosowaniu „real life” wynosi aż 18, czyli że niemal co piąta kobieta po roku będzie w ciąży. Oczywiście wskaźnik Pearla nie jest idealny, bo wiele zależy od płodności partnerów, częstotliwości stosunków, ich terminów etc., ale wciąż pozostaje najpopularniejszym narzędziem do porównywania skuteczności antykoncepcji.
Porównanie skuteczności antykoncepcji
Od metod najmniej skutecznych aż po to niemal stuprocentowo pewne.
Kalendarzyk małżeński 10 - 45
Metoda termiczna 0,6 - 20
Metoda Billingsów (obserwacja śluzu) 0,5 - 3
Prezerwatywa 3,9 - 13,8
Środki plemnikobójcze 2 - 30
Wkładka domaciczna 0,6 - 2,9
Tabletki antykoncepcyjne (jednoskładnikowe) 0,7 - 5
Tabletki antykoncepcyjne (dwuskładnikowe) 0,2 - 2,5
Plastry antykoncepcyjne 0,2 - 0,9
Pierścienie dopochwowe 0,65
Depo-Provera – iniekcje 0,1
Wkładka domaciczna z hormonami 0,1
Wazektomia 0 - 0,5
Podwiązanie jajowodów 0 - 0,2
Zobacz również, jak nie używać prezerwatyw, czyli wykaz najczęstszych błędów popełnianych przez facetów. A niby to wszystko takie proste.