- Co to jest andrologia
- Androlog – czym się zajmuje?
- Czym androlog różni się od urologa
- Jak wygląda wizyta u androloga?
- Zalecane badania przed wizytą u androloga
- Kiedy wybrać się do androloga
Co to jest andrologia
Andrologia to dziedzina medycyny zajmująca się męskim układem rozrodczym, jego fizjologią, zaburzeniami i schorzeniami. Andrologia jest bezpośrednim odpowiednikiem ginekologii, ale w przeciwieństwie do ginekologii nie jest powszechnie uznawana za odrębną specjalizację, bo jest to wciąż nowa dziedzina w Polsce. Na świecie rozwija się od lat 60. bo dopiero wtedy wzrosła świadomość na temat męskiej płodności i problemów z prostatą. Aby zostać andrologiem trzeba wcześniej być lekarzem ze specjalizacją z urologii, ewentualnie endokrynologii. Następnie należy odbyć staż w jednym z centrów European Academy of Andrology (w Polsce mamy taki w Łodzi) i zdać międzynarodowy egzamin, a następnie uzyskać krajowy certyfikat przyznawany przez Polskie Towarzystwo Andrologiczne.
Androlog – czym się zajmuje?
Andrologia zajmuje się wieloma schorzeniami typowymi dla mężczyzn, w tym zaburzeniami hormonalnymi, męską płodnością i chorobami układu moczowo-płciowego. Specjaliści w dziedzinie andrologii wykonują takie zabiegi, jak wazektomia, prostatektomia i obrzezanie .
Schorzenia, które może leczyć androlog, to min.:
- zaburzenia erekcji
- bezpłodność
- problemy hormonalne (np. niedobór testosteronu)
- zapalenie gruczołu krokowego
- rak prostaty
- rak penisa
- rak jąder
- żylaki powrózka nasiennego
- wodniaki
- zapalenie żołędzi i napletka (balanitis)
- przedwczesny wytrysk
- skręt jądra
- andropauza, czyli męskie przekwitanie (zespół objawów będących wynikiem starzenia się organizmu, spadku testosteronu, stopniowego osłabienia funkcji seksualnych)
- zaburzenia emocjonalne związane ze sferą seksualności;
- wady anatomiczne prącia i innych narządów układu moczowo-płciowego
Czym androlog różni się od urologa
Lekarz androlog, jak wspomnieliśmy wcześniej musi posiadać specjalizację z urologii lub endokrynologii. Ale jego zadaniem jest całościowe spojrzenie na typowo męskie problemy od strony fizycznej, biologicznej i psychologicznej. Na przykład problemy z erekcją androlog będzie rozpatrywał nie tylko pod kątem biomechaniki narządów płciowych, ale weźmie pod uwagę też wszystkie problemy zdrowotne, poziom hormonów, a także sytuację życiową pacjenta, problemy emocjonalne i inne, które mogą się przyczynić do problemu. Można powiedzieć, że w swojej diagnozie androlog musi łączyć wiedzę z takich dziedzin, jak urologia, seksuologia, endokrynologia, wenerologia, dermatologia, onkologia, psychologia i socjologia.
Jak wygląda wizyta u androloga?
Wizyta zaczyna się od wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz pyta o tryb życia, odczuwane dolegliwości, przebyte choroby układu moczowo-płciowego, przebieg dojrzewania płciowego, o życie seksualne, możliwe obciążenia genetyczne. Następnie przeprowadza badanie fizykalne jamy brzusznej, jąder, prącia, najądrzy, ruchomość jąder, ich twardość, czy wrażliwość na dotyk. Bada podstawę prącia, przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, odruchy nerwowe itp. W zależności od pacjenta specjalista może również wykonać badanie prostaty. W razie potrzeby lekarz może przepisać leki lub rozwiązać problem za pomocą zabiegu chirurgicznego.
Zalecane badania przed wizytą u androloga
Wcześniej androlog z dużym prawdopodobieństwem zleci też dalsze badania, na przykład:
- badanie krwi wraz z badaniami poziomu hormonów
- badanie moczu wraz z posiewem
- badanie nasienia
- USG jąder lub prącia
- USG transrektalne prostaty
W pewnych sytuacjach androlog może zlecić także wykonanie badań genetycznych. Może zlecić również badanie nocnych erekcji penisa (nocturnal penile tumescence –NPT). Te ostatnie bada się za pomocą NPT stamp test, czyli urządzenia składającego się z kilku pasków o różnej sile wytrzymałości zakładanych nocą na penisa. Rano sprawdza się, które paski zostały otwarte, co pozwala na ocenę siły erekcji. NPT można też mierzyć dokładniej za pomocą elektronicznego urządzenia w postaci opaski na penisa i elektronicznego pomiaru przyczepianego do nogi. Dzięki temu dostajemy dokładne dane na temat tego ile było nocnych erekcji, jak długo trwały i jak duże były.
Kiedy wybrać się do androloga
Wizyta u androloga jest wskazana, gdy pacjent odczuwa takie objawy jak obniżenie libido, problemy z erekcją, zaburzenia hormonalne oraz niepłodność. Zainteresować lekarza mogą też takie dolegliwości, jak swędzenie lub ból genitaliów, zaczerwienienie, wypryski, obrzęk jąder, zgięcie lub skrócenie prącia, powiększenie piersi i wszelkie oznaki problemów z prostatą. Wskazaniem mogą być takie niepokojące objawy, jak spadek masy mięśniowej, obniżenie nastroju czy rzedniejący zarost. Wizyta jest dobrym rozwiązaniem także w przypadku nieprawidłowych wyników badań krwi, moczu oraz objawów andropauzy. Androlog może również pomóc w przypadku urazu narządów płciowych. Lekarz zajmuje się też zabezpieczaniem płodności mężczyzn przez planowaną chemioterapią. Ideałem byłoby, gdyby każdy mężczyzna przeprowadzał regularne wizyty kontrolne u lekarza tej specjalności.