REKLAMA

Alzheimer - czy jest dziedziczny? Jak się uchronić przed chorobą

Czytelnik zadał nam pytanie: "Mój dziadek ma Alzheimera, czy mnie też to czeka? Są jakieś sposoby, by się przed tym chronić?". Oto odpowiedź naszego eksperta.

Alzheimer Shutterstock.com
Alzheimer jest chorobą, która dotyka osób starszych, z reguły powyżej 65. roku życia, i nieco częściej chorują na nią kobiety. "Jeżeli Twoi rodzice, zwłaszcza matka, cierpią na to schorzenie, to jesteś nawet pięciokrotnie bardziej zagrożony. Nie udowodniono jednak jej dziedziczenia po dziadkach" – wyjaśnia lek. med. Katarzyna Kasprzyk, specjalista neurolog z Kliniki Neurologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Dodaje, że istnieje także wczesna odmiana choroby, rozpoczynająca się w wieku młodszym, nawet około 40-tki. Jest ona jednak znacznie rzadziej spotykana. Mimo wieloletnich badań specjalistom wciąż nie udało się znaleźć przyczyny zachorowania na obie postacie schorzenia. Określono jedynie czynniki ryzyka.

Sprawdź: 7 metod na sprawny mózg

"Rozwojowi choroby sprzyja brak kontaktów społecznych, samotność, depresja i brak pobudzania mózgu do działania. Ryzyko zachorowania na alzheimera zwiększa też zła dieta i palenie papierosów" – wylicza neurolog i podkreśla. że bezsprzecznie rzadziej chorują osoby wykształcone i te, które uczą się przez całe życie.

Regularna aktywność fizyczna (głównie ćwiczenia aerobowe), zdrowa dieta, zwłaszcza śródziemnomorska (jak najmniej czerwonego mięsa, więcej ryb, warzyw i owoców) oraz rzucenie palenia zmniejszają ryzyko rozwojowi choroby.

Zobacz: 5 produktów, które lubi Twój mózg

"Z ostatnich badań dotyczących alzheimera wynika również, że problemy z uzębieniem i zła higieny jamy ustnej mogą przyczyniać się do jego rozwoju. Na razie nie ma żadnych danych naukowych potwierdzających skuteczność jakichkolwiek leków, które miałyby zapobiegać chorobie" – mówi Katarzyna Kasprzyk.

Zdrowotne porady MH

Coś Ci dolega? Zmień pozycję podczas snu, a poczujesz się lepiej.

1. Ból pleców

Śpiąc na wznak, bez poduszki, utrzymujesz kręgosłup w pozycji neutralnej, więc złagodzisz bóle pleców i szyi.

2. Refluks

Spanie na lewym boku może złagodzić zgagę i ból brzucha.

3. Chrapanie

Jeżeli masz problemy z chrapaniem, to rozwiązaniem będzie spanie na brzuchu. Najlepiej bez poduszki, aby nie obciążać kręgosłupa.

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA