Alzheimer - czy jest dziedziczny? Jak się uchronić przed chorobą

Czytelnik zadał nam pytanie: "Mój dziadek ma Alzheimera, czy mnie też to czeka? Są jakieś sposoby, by się przed tym chronić?". Oto odpowiedź naszego eksperta.

Alzheimer Shutterstock.com
Shutterstock.com

Alzheimer jest chorobą, która dotyka osób starszych, z reguły powyżej 65. roku życia, i nieco częściej chorują na nią kobiety. "Jeżeli Twoi rodzice, zwłaszcza matka, cierpią na to schorzenie, to jesteś nawet pięciokrotnie bardziej zagrożony. Nie udowodniono jednak jej dziedziczenia po dziadkach" – wyjaśnia lek. med. Katarzyna Kasprzyk, specjalista neurolog z Kliniki Neurologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Dodaje, że istnieje także wczesna odmiana choroby, rozpoczynająca się w wieku młodszym, nawet około 40-tki. Jest ona jednak znacznie rzadziej spotykana. Mimo wieloletnich badań specjalistom wciąż nie udało się znaleźć przyczyny zachorowania na obie postacie schorzenia. Określono jedynie czynniki ryzyka.

Sprawdź: 7 metod na sprawny mózg

"Rozwojowi choroby sprzyja brak kontaktów społecznych, samotność, depresja i brak pobudzania mózgu do działania. Ryzyko zachorowania na alzheimera zwiększa też zła dieta i palenie papierosów" – wylicza neurolog i podkreśla. że bezsprzecznie rzadziej chorują osoby wykształcone i te, które uczą się przez całe życie.

Regularna aktywność fizyczna (głównie ćwiczenia aerobowe), zdrowa dieta, zwłaszcza śródziemnomorska (jak najmniej czerwonego mięsa, więcej ryb, warzyw i owoców) oraz rzucenie palenia zmniejszają ryzyko rozwojowi choroby.

Zobacz: 5 produktów, które lubi Twój mózg

"Z ostatnich badań dotyczących alzheimera wynika również, że problemy z uzębieniem i zła higieny jamy ustnej mogą przyczyniać się do jego rozwoju. Na razie nie ma żadnych danych naukowych potwierdzających skuteczność jakichkolwiek leków, które miałyby zapobiegać chorobie" – mówi Katarzyna Kasprzyk.

Zdrowotne porady MH

Coś Ci dolega? Zmień pozycję podczas snu, a poczujesz się lepiej.

1. Ból pleców

Śpiąc na wznak, bez poduszki, utrzymujesz kręgosłup w pozycji neutralnej, więc złagodzisz bóle pleców i szyi.

2. Refluks

Spanie na lewym boku może złagodzić zgagę i ból brzucha.

3. Chrapanie

Jeżeli masz problemy z chrapaniem, to rozwiązaniem będzie spanie na brzuchu. Najlepiej bez poduszki, aby nie obciążać kręgosłupa.

Zobacz również:
REKLAMA