Na początek należy się pewne wyjaśnienie. Demencja równa się otępienie umysłowe. Pamiętasz dziadka, który w kółko pytał o to samo i szukał okularów? No właśnie. Tak wyglądają pierwsze objawy. Alzheimer to już jednostka chorobowa, która przejawia się demencją. To prawda, że rzadko kiedy dotyka przed sześćdziesiątką. Jednak jeśli chcesz jej zapobiec – a masz spore szanse – to nie zwlekaj i zacznij już teraz.
Naukowcy z USA znaleźli dowody, że słabsze kojarzenie i przyswajanie nowych informacji mogą pojawić się, gdy skończysz 20 lat! A nowe badania w "British Medical Journal" pokazały, że synapsy w mózgu mogą zacząć się poddawać, gdy skończysz czterdziestkę.
Twój obecny styl życia odgrywa kluczową rolę. To, co wzmacnia Twoje serce, wzmacnia także mózg. Serce pompuje krew, a ta dostarcza tlen do mózgu. Jeśli więc masz kłopoty z sercem, zagrożone są również Twoje szare komórki.
"Większość przypadków choroby Alzheimera jest uwarunkowana takimi samymi czynnikami, co choroby układu krążenia" – mówi neurolog z jedynego w Polsce Ośrodka Alzheimerowskiego w Ścinawie, Marzena Zboch. Te czynniki to głównie złe odżywianie i brak ruchu.
A tymczasem odpowiednią dietą i wysiłkiem fizycznym możesz zmniejszyć ryzyko choroby o połowę. Czy nie warto czegoś zmienić? Na początek zamień czerwone mięso na ryby i warzywa 2 razy w tygodniu. Doskonała jest dieta śródziemnomorska, bogata w polifenole i kwasy omega-3. Od dawna wiadomo, że te związki zmniejszają ryzyko chorób serca i nowotworów. Spróbuj więc zrezygnować z jajecznicy na oleju. Zamień go na oliwę z oliwek, bogatą w witaminę E, która opóźnia procesy starzenia.
Warzywa z kolei, bogate w witaminy z grupy B, odpowiadają m.in. za pracę układu nerwowego. Dodatkowo, witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy obniżają poziom homocysteiny – aminokwasu, którego wzrost może prowadzić do miażdżycy i zawału serca. A stąd już naprawdę krótka droga do choroby Alzheimera.