[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Alkohol w Polsce - czy to rzeczywiście problem?

Pity w nadmiarze jest śmiertelnie groźną trucizną. Jeśli zachowasz umiar, może Ci wyjść na zdrowie.

Alkohol, alkoholizm W 2017 roku z powodu alkoholu zmarło w Polsce więcej ludzi niż zginęło w wypadkach drogowych.

Zagrożenie

Jasne, wyjście z kolegami na piwo i wypicie dwóch, góra trzech prawdopodobnie Cię nie zabije. Ale pamiętaj, że – jak wynika z raportu Pań- stwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – co roku z powodu nadużywania alkoholu umiera 10 tys. Polaków. Najwięcej z powodu marskości wątroby, ale prawie dwa tysiące po prostu przedawkowuje. Zapewne oni też kiedyś wychodzili tylko na jedno małe piwko... Co gorsza, wcale nie musisz wypijać końskich dawek, by sobie szkodzić. Jak donosi „British Medical Journal”, nawet okazjonalne picie aż trzykrotnie zwiększa ryzyko uszkodzeń mózgu i demencji.

Prawda

WHO zaleca, by na jeden punkt sprzedaży alkoholu przypadało około 1000 osób. W Polsce, wg danych PARPA, jeden punkt przypada na zaledwie 270 osób. Alkohol można kupić bez problemu o dowolnej porze dnia i nocy. Jednocześnie jesteśmy jednym z pięciu krajów w Europie, w których spożycie rośnie. Być może to właśnie tak duża dostępność jest przyczyną wzrostu spożycia. Według sejmowego Biura Studiów i Ekspertyz w latach 1981-1983, gdy podaż alkoholu była drastycznie zmniejszona, zanotowano wyraźny spadek częstotliwości zgonów z powodu chorób układu krążenia, wątroby i innych zaburzeń.

REKLAMA

Raport MH: Ile pić, by długo żyć?

Plan działania

Odpuść sobie biforki z alkoholem kupionym w supermarkecie. Jeśli idziesz w sobotę do klubu, pozwól ekonomii ograniczyć ilość wypitych drinków. A skoro już nie jesteś abstynentem, nie rezygnuj też z kawy. Badanie na University of Southampton wykazało, że regularne picie co najmniej dwóch kubków kawy dziennie zmniejsza ryzyko problemów z wątrobą aż o 44%.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij