Alkohol a organy wewnętrzne

Alkohol jest dla ludzi, czyli dla istot myślących. Zobacz, co robi z Twoim organizmem, i następnym razem, podnosząc kieliszek, przypomnij sobie, co za chwilę się stanie.

alkohol, wątroba shutterstock.com
Alkohol, w przeciwieństwie do narkotyków, jest społecznie akceptowany. Nie znaczy to jednak, że jest zdrowszy...

Żołądek

Gdy tyko alkohol dopłynie do żołądka, enzymy natychmiast zaczynają go rozkładać. Te siły szybkiego reagowania sprawiają, że do krwiobiegu przedostaje się o około 20% alkoholu mniej.  

REKLAMA

Jelito

Te 80%, które zostało, trafia do jelita cienkiego, a stamtąd szybko jest wchłaniane do krwi. Razem z krwią trafia do różnych części ciała, również do wątroby.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak pić z głową?

Wątroba

Wszystko, co zjesz, wypijesz, zainhalujesz albo wchłoniesz przez skórę, i tak w końcu trafia właśnie tutaj. A w wątrobie ok. 300 miliardów komórek rozpoczyna proces rozkładania tego na składniki odżywcze i użyteczne produkty uboczne.

Nerki i drogi moczowe

Enzymy wątrobowe rozkładają trucizny na części składowe. Np. alkohol zmieniają na aldehyd octowy (to on powoduje kaca), wodę i dwutlenek węgla. Następnie produkty rozkładu alkoholu przez nerki zostają wydalone z moczem. Ok. 10% alkoholu zostaje wydalone z moczem i z oddechem.

Oczy

Wątroba potrafi rozłożyć ok. jednej jednostki w ciągu godziny. 1 jednostka to np. małe piwo, lampka wina lub kieliszek wódki. Jeśli więc pijesz w szybszym tempie, poziom alkoholu we krwi rośnie. Wtedy właśnie następuje zawężenie pola widzenia i osłabienie koordynacji ręka-oko.

Serce

Twoja wątroba potrzebuje wody, by móc sprawnie wykonywać swoją robotę. Niestety, alkohol odwadnia organizm, wskutek czego wątroba musi szukać wody, gdzie tylko się da, odwadniając inne organy. Np. mózg.

PICIE Z UMIAREM: Ile to już za dużo?

Głowa

To, czego wątroba nie zdołała zneutralizować, zamienia się w aldehyd octowy. To właśnie on jest odpowiedzialny za objawy kaca – ból głowy, nudności i ból brzucha.

Klin

Chcesz pomóc wątrobie? Pij wodę. Jeśli sięgniesz po klina – owszem, na krótką metę złagodzisz objawy, ale w gruncie rzeczy tylko dołożysz roboty i tak już ciężko harującej wątrobie.

REKLAMA