ASMR, uśmiech i fitness, czyli jak szybko poprawić sobie nastrój

Nasz humor to po prostu wypadkowa działania kilku hormonów. Zobacz, jak w szybki sposób zapewnić sobie zastrzyk tych odpowiedzialnych za dobry nastrój.

asmr shutterstock.com

Wytarzaj się

Lubimy nowoczesne kluby fitness, w których nieustannie ktoś dezynfekuje sprzęt i maty. Ale jeśli chciałbyś przez aktywność poprawić sobie humor, powinieneś się porządnie wytarzać w ziemi. Naukowcy z uniwersytetu w Bristolu odkryli, że kontakt z bakteriami żyjącymi w glebie może mieć podobny wpływ na mózg jak leki przeciwdepresyjne. Tak więc wykorzystaj sezon na grę w piłkę na trawie, albo po prostu skop mamie ogródek. Przy okazji – robienie dobrych uczynków również wprawia nas w doskonały nastrój.

REKLAMA

PRZECZYTAJ: Dieta na dobry nastrój

Zmuś się do uśmiechu

Rekordzista świata w maratonie Eliud Kipchoge stosuje technikę zwaną „okresowym uśmiechem” („periodic smiling”), aby przełamać barierę bólu. Możesz stosować tę samą technikę w pracy: zmuszanie się do uśmiechu w randomowych odstępach czasu obniża tętno podczas stresujących zadań, a także uwalnia endorfiny i serotoninę (wcześniej sprawdź w lustrze, czy nie będziesz wyglądał dziwnie).

Szepty, szelesty i mruczenie kota

ASMR (ang. Autonomous Sensory Meridian Response – samoistna odpowiedź meridianów czuciowych) to zjawisko rozkosznego mrowienia na ciele. Może być wywołane przez specyficzne, kojące dźwięki, takie jak szept bliskiej osoby lub mruczenie kota. Na YouTube po wpisaniu do wyszukiwarki skrótu ASMR znajdziesz wiele klipów, które aktywują ten stan. Brzmi jak potężny ładunek pseudonauki? Może, ale weź pod uwagę, że badanie przeprowadzone na uniwersytecie w Sheffield wykazało, że samopoczucie badanych znacznie poprawiło się po wysłuchaniu klipów ASMR, a ich tętno obniżyło się do poziomu relaksacji.

ZOBACZ: 8 prostych sposobów, by znaleźć szczęście

A może morze?

Jeśli dwie minuty wysłuchiwania kobiety gładzącej mikrofon szczotką do włosów to dla Ciebie trochę za dużo, wypróbuj klipy emitujące dźwięki fal morskich. Badania pokazują, że to poprawia sen i nastrój.

REKLAMA