9 rzeczy, które musisz wiedzieć o raku

Nowotwory budzą tak wielki lęk, że często odbiera nam rozum. Niektóre obiegowe opinie o nich są prawdziwe, ale nie wszystkie. Sprawdź, które informacje należy traktować poważnie, a które z prawdą nie mają nic wspólnego.

chlorophylle 2009/shutterstock.com
Niektóre rodzaje nowotworów, np. raka płuc, można wykryć przy użyciu tak prostych metod, jak zdjęcie rentgenowskie. A raka skóry możesz nawet wykryć gołym okiem - wystarczy systematycznie oglądać całe ciało. (fot. chlorophylle 2009/shutterstock.com)

W Polsce co roku umiera na nowotwory około 10 tysięcy mężczyzn i prawie drugie tyle kobiet. Warto poznać wroga, by nie dać mu szans na zwycięstwo.

"Oczywiście, bardzo dużo zależy od tego, gdzie rak się umiejscowi i jak bardzo jest agresywny, ale w wielu przypadkach można go pokonać chemio-, hormono- lub radioterapią i zapewnić pacjentowi jeszcze wiele lat życia" - uspokaja Celene Doherty z CancerBACUP.

Papierosy powodują raka płuc

To prawda

Tak jest. To nie jest propaganda. Napisy na paczkach z nikotyną mówią prawdę. Ocenia się, że gdyby wszyscy ludzie rzucili palenie, liczba przypadków raka płuca spadłaby o 90%. A zważywszy na fakt, że w ciągu roku na raka płuc umiera w Polsce ponad 2000 mężczyzn, ogólnonarodowe rzucenie palenia mogłoby w ciągu dziesięciu lat ocalić życie sporemu miasteczku. Nie mówiąc już o innych schorzeniach powodowanych przez papierosy.

Spalone mięso jest rakotwórcze

To prawda

Według American Institute for Cancer Researchy, przypalona warstewka na smażonym czy pieczonym mięsie może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Dlaczego? Zwęglone mięso zawiera substancje HCA i PAH, które mają działanie rakotwórcze. Nie wiadomo dokładnie, ile można ich spożyć, by nie było zagrożenia, dlatego lepiej ograniczyć ilość pieczonego i smażonego mięsa i zastąpić je mięsem gotowanym. A jeśli chcesz już jeść pieczone, wcześniej mięso zamarynuj. W procesie marynacji ilość HCA zmniejsza się o 96%.

Telefony komórkowe gotują nam mózgi

To nieprawda

Gremium uczonych wciąż się nie zgadza z tym przesądem, szerzonym przez prasę sensacyjną. Tak naprawdę o wiele bardziej niebezpieczne od fal emitowanych przez komórki jest korzystanie z telefonu w samochodzie, podczas jazdy. Jak dowodzą badania przeprowadzone niedawno w Australii, nawet korzystanie z zestawu głośno mówiącego, czterokrotnie zwiększa ryzyko wypadku.

"Promieniowanie emitowane przez komórki jest zbyt słabe by zmienić DNA i nie może być bezpośrednią przyczyną nowotworów - twierdzi Ed Yong. - Ale jest to wciąż nowy wynalazek i nie możemy być pewni, jaki jest wpływ korzystania z telefonów na dłuższą metę". Dlatego np. brytyjski rząd zaleca, by rozmawiać możliwie krótko, a dzieci poniżej 16. roku życia powinny korzystać z komórek jedynie w razie konieczności.

Rak jądra atakuje głównie młodych mężczyzn

To nieprawda

Niestety, fakt, że przekroczyłeś trzydziestkę, nie zwalnia Cię z obowiązku regularnego obmacywania jąder. Prawda jest taka, że rak jądra występuje najczęściej właśnie po trzydziestce, przy czym połowa przypadków dotyka ludzi po 35. roku życia - wyjaśnia Yong. Samo badanie jest bardzo ważne - dzięki niemu możesz najszybciej wykryć niepokojące zmiany, a dobrą wiadomością jest to, że akurat ten nowotwór jest w 95% uleczalny.

Co więcej, jak wynika z badań holenderskich uczonych, około 70% mężczyzn po przebytym nowotworze jądra nadal może mieć dzieci. Ale jednak pozostaje te 30%,więc jeśli zachorujesz, przed rozpoczęciem terapii lepiej złóż zapas swojego nasienia w banku spermy. Ot tak, na wszelki wypadek.

Rak prostaty to choroba wyłącznie starszych mężczyzn

To nieprawda

I znowu - niestety. Nowotwory prostaty, czyli gruczołu krokowego odpowiedzialnego między innymi za produkcję nasienia, coraz częściej dotykają również młodszych mężczyzn. Wprawdzie jedynie 5% przypadków zdarza się wśród facetów poniżej 65. roku życia, ale korzenie tego nowotworu sięgają znacznie głębiej, czy też raczej dalej wstecz.

Wielkie znaczenie dla tego, czy będziesz w przyszłości cierpiał na raka gruczołu krokowego, ma to, jak się zachowujesz w wieku 20-30 lat. Młodzi mężczyźni, w rodzinach których występował ten nowotwór, powinni jak najwcześniej zmienić dietę na taką, która ma działanie ochronne, czyli bogatą w owoce, warzywa i gotowane pomidory - radzi Tania Ross z Prostate Cancer Charity.

MH

STRONA 2 z 2
Zobacz również:
REKLAMA