[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.4

9 rzeczy, które musisz wiedzieć o raku

Nowotwory budzą tak wielki lęk, że często odbiera nam rozum. Niektóre obiegowe opinie o nich są prawdziwe, ale nie wszystkie. Sprawdź, które informacje należy traktować poważnie, a które z prawdą nie mają nic wspólnego.

Niektóre rodzaje nowotworów, np. raka płuc, można wykryć przy użyciu tak prostych metod, jak zdjęcie rentgenowskie. A raka skóry możesz nawet wykryć gołym okiem - wystarczy systematycznie oglądać całe ciało. (fot. chlorophylle 2009/shutterstock.com)
Strach ma wielkie oczy. Czasem ta "okoliczność" się przydaje, np. sprawia, że ludzie masowo rzucają palenie, przestraszeni groźbami umieszczonymi na paczkach papierosów. Czasem jednak lęk jest zupełnie niepotrzebny, a wręcz przeszkadza w normalnym życiu. A co najlepiej pomaga w zwalczeniu nieuzasadnionych lęków? Znajomość faktów. Oto dawka rzetelnej wiedzy o raku.

Gdyby możliwy był lek na raka w ogóle, już dawno zostałby wynaleziony.

To nieprawda

"Trzeba pamiętać, że przyczyną nowotworów jest błąd w kodzie genetycznym, a strukturę DNA poznano dopiero mniej więcej przed 50 laty, więc nic dziwnego, że wiele odkryć pozwalających zwalczać raka to stosunkowo niedawne osiągnięcia - mówi Ed Yong z Cancer Research UK. - Ale międzynarodowa współpraca, jak np. w ramach Human Genome Project, powinna przyspieszyć badania jeszcze bardziej".

Droga do opracowania w pełni skutecznego leku na raka jest jeszcze daleka, bo nowotwory to szereg różnych chorób - ponad 200 jednostek chorobowych, o różnej etiologii i różnych sposobach leczenia. Tak naprawdę w zwalczaniu raka najważniejsza jest prewencja. Tyko eliminując ze środowiska czynniki rakotwórcze, można sobie poradzić z tym problemem - twierdzi Yong.

REKLAMA

Większość chorób nowotworowych to choroby dziedziczne

To nieprawda

Tylko około 5-10% chorób nowotworowych może przechodzić z rodziców na dzieci czy z dziadków na wnuki. O wiele groźniejszy jest niezdrowy tryb życia. Nawet te choroby, w których istnieje silny związek genetyczny, np. rak jelita grubego, tylko w jednym na dziesięć przypadków są odziedziczone.

Co nie znaczy, że możesz zlekceważyć historię zdrowia swojej rodziny. Jeżeli np. wiesz, że Twój dziadek miał raka jelita, i zgłosisz się na badanie odpowiednio wcześnie, może ono wykryć pierwsze, przedrakowe zmiany, tak że uda się zapobiec rozwojowi choroby. Np. lekarz może Ci zalecić zmianę diety - więcej błonnika i mniej tłuszczu - tym samym chroniąc Cię przed powiększaniem chorobowych statystyk.

Przerzuty oznaczają wyrok śmierci

To nieprawda

O ile prawdą jest, że rak zabija, rozsiewając się po innych organach, np. atakując też płuca, wątrobę, czy mózg - czyli tam, gdzie dostawy krwi są na tyle sowite, że łatwo jest mu się "wyżywić"- o tyle sama obecność przerzutów do innych narządów nie oznacza jeszcze automatycznie śmierci. Niektóre mogą dawać objawy przez całe miesiące, a nawet lata, niektóre można też leczyć.

STRONA 1 z 2

Komentarze

 (20)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij