9 rzeczy, które musisz wiedzieć o raku

Nowotwory budzą tak wielki lęk, że często odbiera nam rozum. Niektóre obiegowe opinie o nich są prawdziwe, ale nie wszystkie. Sprawdź, które informacje należy traktować poważnie, a które z prawdą nie mają nic wspólnego.

chlorophylle 2009/shutterstock.com
Niektóre rodzaje nowotworów, np. raka płuc, można wykryć przy użyciu tak prostych metod, jak zdjęcie rentgenowskie. A raka skóry możesz nawet wykryć gołym okiem - wystarczy systematycznie oglądać całe ciało. (fot. chlorophylle 2009/shutterstock.com)

Strach ma wielkie oczy. Czasem ta "okoliczność" się przydaje, np. sprawia, że ludzie masowo rzucają palenie, przestraszeni groźbami umieszczonymi na paczkach papierosów. Czasem jednak lęk jest zupełnie niepotrzebny, a wręcz przeszkadza w normalnym życiu. A co najlepiej pomaga w zwalczeniu nieuzasadnionych lęków? Znajomość faktów. Oto dawka rzetelnej wiedzy o raku.

Gdyby możliwy był lek na raka w ogóle, już dawno zostałby wynaleziony.

To nieprawda

"Trzeba pamiętać, że przyczyną nowotworów jest błąd w kodzie genetycznym, a strukturę DNA poznano dopiero mniej więcej przed 50 laty, więc nic dziwnego, że wiele odkryć pozwalających zwalczać raka to stosunkowo niedawne osiągnięcia - mówi Ed Yong z Cancer Research UK. - Ale międzynarodowa współpraca, jak np. w ramach Human Genome Project, powinna przyspieszyć badania jeszcze bardziej".

Droga do opracowania w pełni skutecznego leku na raka jest jeszcze daleka, bo nowotwory to szereg różnych chorób - ponad 200 jednostek chorobowych, o różnej etiologii i różnych sposobach leczenia. Tak naprawdę w zwalczaniu raka najważniejsza jest prewencja. Tyko eliminując ze środowiska czynniki rakotwórcze, można sobie poradzić z tym problemem - twierdzi Yong.

Większość chorób nowotworowych to choroby dziedziczne

To nieprawda

Tylko około 5-10% chorób nowotworowych może przechodzić z rodziców na dzieci czy z dziadków na wnuki. O wiele groźniejszy jest niezdrowy tryb życia. Nawet te choroby, w których istnieje silny związek genetyczny, np. rak jelita grubego, tylko w jednym na dziesięć przypadków są odziedziczone.

Co nie znaczy, że możesz zlekceważyć historię zdrowia swojej rodziny. Jeżeli np. wiesz, że Twój dziadek miał raka jelita, i zgłosisz się na badanie odpowiednio wcześnie, może ono wykryć pierwsze, przedrakowe zmiany, tak że uda się zapobiec rozwojowi choroby. Np. lekarz może Ci zalecić zmianę diety - więcej błonnika i mniej tłuszczu - tym samym chroniąc Cię przed powiększaniem chorobowych statystyk.

Przerzuty oznaczają wyrok śmierci

To nieprawda

O ile prawdą jest, że rak zabija, rozsiewając się po innych organach, np. atakując też płuca, wątrobę, czy mózg - czyli tam, gdzie dostawy krwi są na tyle sowite, że łatwo jest mu się "wyżywić"- o tyle sama obecność przerzutów do innych narządów nie oznacza jeszcze automatycznie śmierci. Niektóre mogą dawać objawy przez całe miesiące, a nawet lata, niektóre można też leczyć.

STRONA 1 z 2
REKLAMA